Почетна Вести Свет Група од 152 еврејски екстремисти упаднаа во дворот на Ал-Акса
Група од 152 еврејски екстремисти упаднаа во дворот на Ал-Акса

Група од 152 еврејски екстремисти упаднаа во дворот на Ал-Акса

161
0

Група еврејски екстремисти, од кои 152 придружувани од израелската полиција, влегоа во дворот на Ал-Акса во Ерусалим (Кудс), јавува Anadolu Agency (AA).

Од Дирекцијата за вакуф во Ерусалим соопштија дека десетици еврејски екстремисти влегле во дворот на комплексот на џамијата Ал-Акса.

Во соопштението се вели дека еврејските екстремисти, вклучително и 47 војници, ја прекршиле светоста на џамијата.

Овие денови се очекува поголем прилив на Евреи во Ал-Акса поради одбележувањето на Пасха.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *