Почетна Интервју

Интервју

Зошто нема место за религискиот морал во новиот концепт за основно образование?

Уредник
0
0
260
Новиот концепт за основното образование ги избриша предметите „Историја на религиите“ и „Етика на религиите“, кои десетина години беа дел од образовниот систем како изборни предмети, откако релчси две децении во општеството се водеше дебата за верското образование во училиштата. Засега нема јасна претстава дали наставните содржини од овие предмети ќе ибдат интегрирани во некој […]

Владиката Петар: Процесот за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА останува кај Вселенскиот патријарх

Уредник
1
0
319
Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар во гостувањето на телевизија Алфа, во емисјата „Што не е јасно“, вели дека МПЦ-ОА не се откажала од барањето за признавање на нејзината автокефалност од Вселенската патријаршија, дообјаснувајќи ја неговата неодамнешна изјава околу изборот на нов Патријарх на СПЦ. Владиката г. Петар вели дека неговата изјава „дека СПЦ треба да и […]

Епископ Партениј за МИА: Eдинствено од кое треба да се плашиме се егоизмот, страстите во самите нас, себичноста, злорадоста, неблагодарноста, горделивоста

Уредник
0
-5
491
МИА: Се наоѓаме во период на празници. Годинава празнуваме во поинаква атмосфера во услови на пандемија. Наместо вообичаената радост на средби човек со човек, сè повеќе се чувствува страв од блискост и соочување, се плашиме еден од друг. Како да го разбереме тој страв човек од човек и дали е реален? Владика Партениј: „Во љубовта страв нема, […]

За верата и пандемијата – отец Бобан

Уредник
0
-4
435
Свештеникот на скопската епархија, отец Бобан Митевски беше гостин во дневникот на ТВ Сител, на тема верата и пандемијата. Бадник и Божик без бадникови огнови и бадникови поворки. Водици без масовни прослави. Како црквата гледа на пандемијата, како гледа на вакцините против Ковид 19. Погледнете го разговорот. 

Вартоломеј за То Вима: Не можам да направам чекор назад

Уредник
1
0
698
Вселенскиот Патријарх го отвори своето срце и говореше за автокефалијата на Црквата во Украина, за пандемијата и за нејзините негатори — Изјавува дека ќе се вакцинира, бидејќи над сѐ тоа е еден акт на одговорност спрема ближните луѓе и ги поттикнува младите да бидат солидарни. Интервјуто го водеше Марија Антонијаду Пандемијата, младите, внатрешната состојба на […]

Интервју на Епископ Партениј за украинска новинска агенција – одлуките на Вселенската Патријаршија треба да ги почитуваат сите

Уредник
0
0
562
Интревју на Неговото Преосвештество, Епископот Антаниски г. Партениј, за Украинската новинска агенција РЕЛІГІЙНА ПРАВДА 1.Владико, световната и црковната власти на Северна Македонија се обратиле до Вселенскиот престол со молба за добивање автокефалност. Во исто време ви завидувам и сочувствувам. Завидувам затоа што е голема среќа да се помине лично низ процесот на признавање на Црквата и […]

Владиката Петар: Само Вселенската патријаршија може да биде „Мајка Црква“ за автокефалноста на МПЦ-ОА

Уредник
3
0
686
Вселенската патријаршија е единствената црква која може да биде „Мајка Црква“ за автокефалноста на МПЦ-ОА. Токму Цариградската патријаршија е единствената црква, која во историјата давала автокефалност на другите црква, затоа и патот за признавањето на МПЦ-ОА, е токму Вселенската Патријаршија. Ова во гостување на Алфа Телевизија, го изјави Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар. Вели дека засега […]

Исламот е вера, не е идеологија

Уредник
0
0
146
Интервју со поглаварот на Исламската верска заедница во земјата, Сулејман Реџепи Исламската верска заедница е една од верските заедници во државата што најодговорно се однесувале во кризата со ковид-19, а нејзините верници ги почитувале сите мерки и препораки на епидемиолозите. Ова за интервју во „Нова Македонија“ го тврди реисот Сулејман Реџепи, поглаварот на втората по […]

Црквата секогаш во кризи била најсилна

Уредник
0
0
286
Епископот стобиски Јаков Ова е исклучително тежок период за човештвото, а ограничувањата со кои се соочува црквата не се насочени единствено кон неа туку кон секого и кон сѐ, верувам со добра намера, вели епископот стобиски Јаков, најмладиот владика во Македонската православна црква-Охридска архиепископија. Според него, воскресението Христово како историски настан е најголемата пресвртница во […]

Архимандрит Партениј: „Секое зло за добро“ – во ова богодопуштено време да се пронајдеме себе во себеси

Уредник
0
0
438
Велигденско интервју на Архимандрит Партениј за „Битолски Весник“ Новинари: Киро Кипроски и Менде Младеновски „Битолски Весник“: Се наоѓаме неколку дена пред големиот христијански празник Велигден, а човештвото е исправено пред големиот предизвик како да се преживее и да се спаси од пандемијата. Како ја доживувате заразата со коронавирусот? Пандемијата не само што им го смени начинот на […]