Почетна Интервју

Интервју

Архиепископот Стефан за То Вима: Единствено Вселенската Патријаршија издава томос за автокефалност

Уредник
0
0
1.38K
Поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во ексклузивно интервју за грчка То Вима, вели дека Охридската Архиепископија ќе го почитува канонскиот поредок на Православната Црква и ќе бара Томос за автокефалност од Вселенската Патријаршија, затоа што таа е единствената црква која по традициите и каноните издава таков документ, објави религија.мк. Архиепископот г. Стефан очекува дека тој […]

Ѓуровски: СПЦ призна дека имаме жива црква, но целата приказна не е завршена

Уредник
0
0
1.06K
Марјан Ѓуровски, универзитетски професор во аналзиа за состојбата за црковното прашање. Нис политичко, црковната дипломатија. За тие кои не им е јасен чинот со СПЦ и што треба да направиме за дојдеме до целосно признавање од Вселенската патријаршија на автокефалноста на МПЦ Охридска Архиепископија. 

Сотировски од Рим: Историски ден, да очекуваме убави вести и од Цариград

Уредник
0
0
123
Веста за одобрувањето на автоклефалниот статус на МПЦ-ОА, што во Скопје лично ја соопшти патријархот Порфириј, беше дочеката со радост меќу македонската црковно-државна делегација која во Рим го чествуваше денот на Светите Кирил и Методиј. Директорот на Комисијата за односи со верските заедници, Даријан Сотировски, во вестите на ТВ. Сител ја оцени како историска оваа […]

МОЈАНОСКИ: Не станува збор за „повторување на историјата“, туку за квалитативно нова ситуација

Уредник
0
0
686
Универзитетскиот професор и поранешен директор на Комисијата за односи со верските заедници, Цане Т. Мојаноски, во интервју за Прес24 оценува дека процесот за конечно добивање  на автокефалност за МПЦ-ОА се движи во добар правец, иако постојат оправдани стравови војавноста, но сепак смета дека сега за разлика од минатото, состојбите се дрматично променети, а во тој контекст е и новиот […]

Аманатидис: Охридската Архиепископија има право да биде автокефална црква

Уредник
0
-1
750
Пратеникот на прогресивната алијанса на СИРИЗА и поранешен заменик министер за надворешни работи, Јанис Аманатидис,  во интервју за грчките медиуми вели дека признавањето на Охридската Артхиепископија од страна на Вселенската патријаршија ќе придонесе за подобрување на односите меѓу двете православни држави, бидејќи Северна Македонија има право на своја автокефална црква. -Во црковните работи, уште од […]

Велигден во манастир – Отец Кирил за велигденските чествувања

Уредник
0
0
410
Чествувањето на Велигден е највеличествено во Манастирите на МПЦ-ОА.  Христовото Воскрениение со присуство на благодатниот оган. Како монасите слават Велигден? Како смртта може да стане најрадосен момент? Јеромонахот Кирил од Бигорскиот манастир гостин во Тема на денот на телевизија Сител. Вели дека оваа година во Бигорски по пандемијата ќе биде најмасовно. Погледнете го разговорот.   […]

Отец Јаков: Црквата не е против интернетот туку против неговата злоупотреба

Уредник
0
0
337
Нема зло во интернетот, во современата технологија, туку во злоупотребата на нештата, вели Отец Јаков, Епископ Стобиски од Струмичка Епархија при МПЦ-ОА, кој беше гостин во емисијата „Стадион’ на Канал 77. „За време на пандемијата имаше онлајн преноси на Литургиите, затоа што луѓето беа спречени да доаѓаат во црквите. Но ако ме прашате мене, не […]

Нашето неединство нѐ прави ранливи како општество

Уредник
0
0
97
Интервју со отец Бобан Митевски, свештеник на МПЦ-ОА, за Нова Македонија. Овој Велигден сликите од празнувањата за Велигден ќе бидат различни, бидејќи веќе не се во сила ригорозните ковид-протоколи. Колку празниците можат да бидат обединувачки на луѓето, на што се должи поделеноста во македонското општество, како пандемијата на ковид-19 влијаела врз верскиот живот, но и […]

Таинственоста на монаштвото и љубопитноста на уметниците во филм за постоењето на Бигорскиот манастир

Уредник
0
0
171
Интервју со монахињата Ефимија и јеромонахот Кирил Документарниот филм „1000 години-Сведок на светлината“, посветен на Бигорскиот манастир, по повод големиот јубилеј на манастирот, кој го доловува духовниот монашки континуитет низ вековите, премиерно ќе биде прикажан в петок во 20 часот. Ќе се емитува на Националниот сервис, на каналот Јутјуб и ќе биде споделен на официјалните […]

Каров за МИА: „1000 години сведок на Светлината“ е филм за љубовта, постоењето, духовната преобразба

Уредник
0
0
97
1000 години сведок на Светлината“ е документарен филм за Бигорскиот манастир по повод големиот јубилеј на манастирот, којшто го доловува духовниот монашки континуитет низ вековите. Во интервју за МИА режисерот на филмот, Илија Ико Каров, вели дека овој филм говори за љубовта, постоењето, заборавените вредности, духовната преобразба и е морално патување нагоре кон вечноста… Премиерата […]