Почетна Анализа

Анализа

МПЦ-ОА во исчекување: За што ќе бијат камбаните?

Уредник
0
0
297
Ќе биде ли денешниот ден – ден на голема радост за МПЦ-ОА и верниците? Српската православна црква (СПЦ) која го заврши мајскиот Собор, во официјалното соопштение немаше дополнителни информации дали е донесена одлука со која СПЦ ќе ја претстави МПЦ-ОА пред  Вселенската патријаршија  за автокефалност. Надежите се дека тоа може да биде соопштено токму денес, на […]

Турските медиуми за „Света Софија“: Ако продолжи вака, нема да ја дочека 2050 година

Уредник
0
-1
2.20K
Турскиот весник Cumhuriyet објави опширна репортажа со наслов „Тестирање на „Света Софија“ со Константинопол: Ако продолжи вака, нема да ја дочека 2050 година“, во која се наведува дека „Света Софија“ којашто во јули 2021 година беше отворена за служба како џамија, во последниве денови излезе во јавност на социјалните мрежи со фотографии на деструктивност. Поради […]

Во центар: Тајните преговори МПЦ-ОА и СПЦ, има ли гаранции за автокефалност?

Уредник
1
0
438
Последната емисија Во Центар, на Васко Ефтов, беше посветена на македонското црковно прашање. Како се одвивале тајните разговори МПЦ-ОА и СПЦ, за улогата на Вселенската патрирашија, кои се гаранциите дека може да се стаса до автокефалност? Има или нема нејаснотии околу именувањето на црквата, особено значајно дали МПЦ-ОА ја губи дијаспората? Одговори на овие прашања […]

Николовски: Можно е МПЦ-ОА да добие автокефалност како по книга, единствена таква црква на новото време

Уредник
0
0
1.04K
Новинарите Бранко Ѓоргевски и Марјан Николовски беа дел од дебатата на ТВ Шенја за состојботе кои се случуваат меѓу МПЦ-ОА – СПЦ и Вселенската Патријаршија. Во една од поентите се потенцира дека развојот на настаните, за кои многумина се уште имаат сомнеж, дава надежи дека сепак на крај може да се случи МПЦ-ОА да добие […]

Сослужение кое зачува сечие достоинство

Уредник
0
0
2.07K
Денсеска во Соборниот Храм Свети Сава во Белград се случи првото сослужување на поглаварите на МПЦ-ОА и на СПЦ, по 55 години,  како дел од процесот за целосно признавање на автокефалниот статус на МПЦ-ОА, кој треба да резултира со издавање согласност на СПЦ за непречено завршување на процесот  со издавање на Томос од Вселенската Патријаршија […]

Гласноста на молкот…

Уредник
0
0
812
Прв  ден подоцна, МПЦ-ОА се уште официјално молчи. Иако целокупната јавност очекува одговори за денешна одлука на Соборот на МПЦ-ОА владиците молчат. Молчат затоа што не знаат што да кажат, или молчат за тоа што знаат што прават? Во кратки црти да потстеиме. СПЦ одлучи дека по писмено барање на Синодот на МПЦ-ОА, донела одлука […]

Српски Курир: Соборот ќе ја признае одлуката на Вселенската патријаршија – Што потоа, каде не смее да згреши МПЦ-ОА?

Уредник
1
0
895
Српски Курир, вечерва објави ексклузивна вест, повикувајќи се на извори од Патријаршијата во Белград како ќе изгледа одлуката на Соборот на СПЦ во однос на МПЦ-ОА, притоа обидувајќи се да создаде привидна слика, наспроти реалноста. Поистоветувајќи ги признавањата на канонскиот статус од Вселенската патријаршија и признавањето на канонскиот статус од СПЦ како идентични за МПЦ-ОА. […]

Автокефалност или лажна автокефалност – понудата за МПЦ-ОА е на маса…

Уредник
3
-4
1.69K
Печат на 100 години единство, со апел на единство во следните 100 години, а со тоа и единство во вечноста. Тоа е главното мото на прославата од стогодишнината од Томосот за Обединетата црква на Кралството СХС, што СПЦ ќе го слави на 14 и 15 мај во Сремски Карловац, каде во март 1922 година, претставник […]

НОВА МАКЕДОНИЈА: СПЦ ќе молчи до соборот, заклучоците во насока на предизвикување раздор

Уредник
0
0
554
Молкот на Српската православна црква (СПЦ) по одлуката на Вселенската патријаршија да ѝ признае канонски статус на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) станува најголемата мистерија за црковната јавност во православниот свет. Сите цркви чекаат одговор од СПЦ, но таа сѐ уште молчи. Што може да се крие зад молкот, какви дилеми и сценарија се во […]

Како се запишани православните цркви во нивните томоси за автокефалност

Уредник
0
0
1.28K
Именувањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во диптихот на автокефалните цркви, откако вселенскиот патријарх би издал томос за автокефалност е едно од прашањата за кои македонската јавност сѐ уште има дилеми. Во одлуката на Вселенската патријаршија пишува дека „како име на оваа црква го признава Охридска (имајќи го на ум, како област на нејзината […]