Почетна Анализа

Анализа

Во центар: Тајните преговори МПЦ-ОА и СПЦ, има ли гаранции за автокефалност?

Уредник
1
0
469
Последната емисија Во Центар, на Васко Ефтов, беше посветена на македонското црковно прашање. Како се одвивале тајните разговори МПЦ-ОА и СПЦ, за улогата на Вселенската патрирашија, кои се гаранциите дека може да се стаса до автокефалност? Има или нема нејаснотии околу именувањето на црквата, особено значајно дали МПЦ-ОА ја губи дијаспората? Одговори на овие прашања […]

Николовски: Можно е МПЦ-ОА да добие автокефалност како по книга, единствена таква црква на новото време

Уредник
0
0
1.08K
Новинарите Бранко Ѓоргевски и Марјан Николовски беа дел од дебатата на ТВ Шенја за состојботе кои се случуваат меѓу МПЦ-ОА – СПЦ и Вселенската Патријаршија. Во една од поентите се потенцира дека развојот на настаните, за кои многумина се уште имаат сомнеж, дава надежи дека сепак на крај може да се случи МПЦ-ОА да добие […]

Сослужение кое зачува сечие достоинство

Уредник
0
0
2.15K
Денсеска во Соборниот Храм Свети Сава во Белград се случи првото сослужување на поглаварите на МПЦ-ОА и на СПЦ, по 55 години,  како дел од процесот за целосно признавање на автокефалниот статус на МПЦ-ОА, кој треба да резултира со издавање согласност на СПЦ за непречено завршување на процесот  со издавање на Томос од Вселенската Патријаршија […]

Гласноста на молкот…

Уредник
0
0
854
Прв  ден подоцна, МПЦ-ОА се уште официјално молчи. Иако целокупната јавност очекува одговори за денешна одлука на Соборот на МПЦ-ОА владиците молчат. Молчат затоа што не знаат што да кажат, или молчат за тоа што знаат што прават? Во кратки црти да потстеиме. СПЦ одлучи дека по писмено барање на Синодот на МПЦ-ОА, донела одлука […]

Српски Курир: Соборот ќе ја признае одлуката на Вселенската патријаршија – Што потоа, каде не смее да згреши МПЦ-ОА?

Уредник
1
0
939
Српски Курир, вечерва објави ексклузивна вест, повикувајќи се на извори од Патријаршијата во Белград како ќе изгледа одлуката на Соборот на СПЦ во однос на МПЦ-ОА, притоа обидувајќи се да создаде привидна слика, наспроти реалноста. Поистоветувајќи ги признавањата на канонскиот статус од Вселенската патријаршија и признавањето на канонскиот статус од СПЦ како идентични за МПЦ-ОА. […]

Автокефалност или лажна автокефалност – понудата за МПЦ-ОА е на маса…

Уредник
3
-4
1.74K
Печат на 100 години единство, со апел на единство во следните 100 години, а со тоа и единство во вечноста. Тоа е главното мото на прославата од стогодишнината од Томосот за Обединетата црква на Кралството СХС, што СПЦ ќе го слави на 14 и 15 мај во Сремски Карловац, каде во март 1922 година, претставник […]

НОВА МАКЕДОНИЈА: СПЦ ќе молчи до соборот, заклучоците во насока на предизвикување раздор

Уредник
0
0
573
Молкот на Српската православна црква (СПЦ) по одлуката на Вселенската патријаршија да ѝ признае канонски статус на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) станува најголемата мистерија за црковната јавност во православниот свет. Сите цркви чекаат одговор од СПЦ, но таа сѐ уште молчи. Што може да се крие зад молкот, какви дилеми и сценарија се во […]

Како се запишани православните цркви во нивните томоси за автокефалност

Уредник
0
0
1.35K
Именувањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во диптихот на автокефалните цркви, откако вселенскиот патријарх би издал томос за автокефалност е едно од прашањата за кои македонската јавност сѐ уште има дилеми. Во одлуката на Вселенската патријаршија пишува дека „како име на оваа црква го признава Охридска (имајќи го на ум, како област на нејзината […]

Одлуката на Вселенската патријаршија историски исчекор не само за развитокот на Црквата, туку и и за просперитетот на нашата државност

Уредник
0
-1
158
Одлуката на Синодот на Вселенската патријаршија, предводен од Неговата Сесветост Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј, од 9 мај 2022 година, со која „ја прима во евхаристиско општење јерархијата, клирот и народот на оваа Црква под Архиепископот г. Стефан, лекувајќи ја раната на расколот и излевајќи ‘вино и елеј’ врз раната на нашите тамошни, православни браќа“, […]

БОГОЈЕСКИ: Македонците со право се загрижени, но паѓаат под туѓи пропаганди!

Уредник
2
-1
330
После признавањето на МПЦ – ОА од страна на Вселенската Партијаршија, се отвори голема дискусија помеѓу македонските граѓани, за жал и повторна поделба помеѓу Македонците, за тоа дали е тоа пријателски или непријателски чин кон МПЦ – ОА и општо кон нас, констатира лидерот на Македонски Концепт Петар Богојески. Македонците се со право загрижени за […]