Почетна Вести Европа Античка црква во Турција претворена од музеј во џамија
Античка црква во Турција претворена од музеј во џамија

Античка црква во Турција претворена од музеј во џамија

283
0

Турција ја отвори античката црква Хора, една од најпознатите византиски градби во Истанбул за муслиманските верници, откако беше користена како музеј повеќе од 70 години, што ја прави втора таква голема преобразба под претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган, лидер на партија со исламистички корени, ја претвори светски познатата Аја Софија во Истанбул од музеј во џамија во 2020 година на церемонија на која присуствуваа десетици илјади луѓе, пишува Ројтерс.

Овој потег беше критикуван од црковните водачи и некои западни земји, велејќи дека повторното преобраќање на Света Софија ќе ризикува продлабочување на верските поделби.

Ердоган рече дека ова е мешање во суверените права и дека е решен да ги заштити правата на муслиманите.

Оригиналната црква Хора или Карија датира од 4 век, а Османлиите ја претвориле во џамија. Во 1945 година стана музеј, а во 2020 година Ердоган потпиша наредба да се претвори во џамија. По реконструкцијата беше повторно отворена.

Надворешните сали се зачувани како музеј, а посетителите можеа слободно да ги погледнат ценетите мозаици кои се посипани на таванот. Завесите ги сокриле мозаиците во молитвениот простор на зградата, во согласност со муслиманската традиција.

Луѓе ги креваа ќебињата за да ги погледнат мозаиците на Исус и Марија со бебето Исус.

Ферди Сајмон, британски турист, рече дека би сакал зградата да остане музеј за луѓето да ги видат нејзините мозаици и фрески.

„Се чини дека тоа е политички гамбит“, рече Сајмон.

„Малку е срамота да се видат побожни жени кои дојдоа овде да се молат и им беше кажано дека не можат да влезат во главниот простор“, додаде тој, мислејќи на фактот дека главниот молитвен простор е резервиран за мажи, како и во сите џамии.

Угур Гокгоз, Турчин кој дошол да се моли, рече дека право на турскиот народ е Хора да ја користи како џамија, додавајќи дека артефактите во музејот се зачувани.

„Имаше мал дел резервиран за молитва. Не срушија се за да претворат во џамија“, рече тој.

На тоа место црквата првпат била изградена во четвртиот век, но поголемиот дел од постојната градба потекнува од црквата од 11 век, која делумно била обновена 200 години по земјотресот.

Црквата Свети Спас во Хора, изградена во близина на античките градски ѕидини на тогашниот Константинопол, содржи мозаици и фрески од 14 век кои прикажуваат сцени од библиски сцени.

/Радио Слободна Европа

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *