Почетна Коментар

Коментар

Со црковна мудрост до автокефалност!

Уредник
0
0
177
Вообичаен празничен ден, Денот на Св. Кирил и Методиј, но поинаков, многу поинаков, Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и Српската православна црква (СПЦ) одржуваат заедничка литургија на овој празничен ден. Самото тоа го направи овој празничен ден поинаков. Но силни чувства на исчекување, возбуда, неизвесност, дури и стравување лебдеа во воздухот поради прашањето што си […]

Отворен Црковен Балкан е геополитички пораз на политиката на Путин и Руската Православна Црква

Уредник
0
-3
486
После 12 Јуни почнува финалната битка за признавање од Вселенската Патријаршија на целосната автокефалија на Охридската Архиепископија, за што е потребна посебна стратегија на црковната дипломатија, но секако со уште поголема поддршка од државата. Дали на Балканот ќе почнат да дуваат нови ветрови кои ќе донесат затворање на отворените билатерални прашања меѓу државите и народите […]

Господ повторно глаголи на македонски

Уредник
0
0
187
Венко Андоновски ексклузивно за „Нова Македонија“ Не можеше поблага вест да се добие на Благиот ден на сесловенските просветители, Кирил и Методиј. Божја промисла било тоа: на Денот на просветителите, нашата Црква, македонска и Господова, света и сенародна, да стекне самостојност. На денот на глаголицата да проглаголи и Господ повторно на македонски, зашто глаголел од […]

Пимен: Биди ни соучесник и во оваа наша радост Кириле блажени

Уредник
0
0
1.18K
Споделувајќи радост од единството со православната екумена, Пак и пак му се молиме на светиот Кирил исправени пред гробот негов свет. И ќе речеме: Нé научил животот преку евангелието на Христа Бога наш, кое ете преку азбуката што ни ја даде токму ти, о блажен свети Кириле и наш просветителе, го чувме на јазикот кој […]

Ѓуровски: Во исчекување сме на повикот на Патријархот Порфирије за отпус и повик за признавање на црковната автокефалност на Охридската Архиепископија

Уредник
0
0
400
Првиот поглавар на МПЦ Архиепископот Доситеј своевремено мошне храбро им се спротивстави на непријателите на нашата црковна независност и ја востанови автокефалноста, знаејќи дека само на тој начин ќе може да ја сочува својата паства од волците во овчи кожи Благодарение на Одлуката на Вселенскиот патријарх г.г Вартоломеј и нејзино прифаќање од СПЦ се прекина […]

Праќа ли СПЦ уште една порака на добра воља?

Уредник
0
0
722
Архиереите на Српската православна црква вчера биле на традиционалниот прием кај српскиот престолонаследник Александар Караѓорѓевиќ, што секоја година за време на одржувањето на СПЦ се практикува. Владиците на СПЦ во деновите додека трае Соборот, еден ден се во посета на кралското семејство. И овој Собор за зачува традицијата. Во краткото соопштение на СПЦ пишува дека […]

Ѓуровски: На ПОА и истече рокот на траење, МПЦ-ОА е вечност

Уредник
1
-3
901
Браќа од Православната Охридска Архиепископија на владиката Јован Вранишковски џабе не рекле смирение спасение, кроце со Вашите писанија и прогласување на победи! Вие допрва ќе славите зошто спокојот ќе мора кај МПЦ ОА да си го побарате и тоа во стадото кое го напуштивте Знаеме дека е тешко, кога ќе треба утре да му целивате […]

„Хепи Енд“, или „Д Енд“?

Уредник
0
0
671
Македонските владици денеска на Синодска седница ќе одлучат во кој правец ќе ја водат иднината на МПЦ-ОА, а со тоа сами ќе си одредат каква одговорност ќе понесат. Чесно и достоинствено е по синодската Седница тоа на јавноста да и го соопштат. Работите како што досега стојат, отвараат повеќе дилеми, но најважната е дали се […]

Среќна Нова 1959!

Уредник
0
-2
680
Православната црква во Србија, после 100 години, конечно успеа. Гол во 93 минута. Уствари автогол. Очекував дека после 9.мај и одлуката на вселенскиот патриарх за кревање на шизмата српските владици ќе почнат со нивните познати маневрирања и купување на време. Се очекував од Белград. Ама од нашиве не очекував автогол. Во соопштението напишано во стил […]

Сега на потег е СПЦ, Вселенската патријаршија и го олесни патот за конечно решение

Уредник
0
0
435
Позитивна вест е одлуката на Вселенската православна Цариградска патријаршија, предводена од патријархот Вартоломеј, која ја прими во канонско единство Македонската православна црква, свештенството и народот и со тоа заврши долгогодишниот неправеден период на т.н. “Шизма” (раскол). Слушнавме подробно за придобивките од истото како што се можноста за сослужување на пример. Овој дел е доволен за […]