Почетна Интервју Г.г Стефан: Македонија да продолжи по македонскиот пат

Г.г Стефан: Македонија да продолжи по македонскиот пат

979
0

Пред 32 години, Г.Г. Стефан, тогаш како митрополит на Брегалничката епархија, заедно со речиси сите штипјани гласаше на референдумот. За поглаварот на МПЦ, тој ден е остварување на вековниот стремеж како на црквата така и на сите граѓани на нашата Македонија.

Во разговорот за Сител, се прашува дали како генерација го исполнивме тоа што тогаш беше замислено и поставено како пат по кој треба да се движи државата.

8-ми Септември е третиот Илинден кој треба достоинствено да се празнува, вели г.г Стефан во интервју за Сител.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *