Почетна Новинар

Новинар

Синодот на МПЦ отслужи помен за митрополитот Кирил

Новинар 0
-2
375
Дел од членовите на Синодот на Македонката православна црква-Охридска Архиепископија денеска отслужија Света архиерејска литургија во Лешочкиот манастир со што го одбележаа  50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква, како и 10-годишнината од осветувањето на возобновената манастирска црква „Свети Атанасиј Велики“. По литургијата со која чиноначалствуваше Неговото […]

Муслиманите во Исланд постат дури 22 часа

Новинар 0
0
84
Муслиманите кои живеат во Исланд држат најдолг пост во месецот на Рамазан, или околу 22 часа. Ифтар вечерата во оваа земја, каде што живеат околу 1.500 муслимани, е речиси на полноќ. Времето на имсакот е околу 2 часот по локално време. Џамиите во главниот град на земјата, Рејкјавик, со започнувањето на месецот на постот Рамазан, […]

Свештеници ќе ги посетуваат пациентите во клиниката „Жан Митрев“

Новинар 0
0
662
Пациентите кои се лекуваат во Специјализираната болница по хируршки болести „Жан Митрев“ ќе можат да ги остваруваат своите верски права и преку посета на верски лица доколку за тоа имаат потреба или го побараат. Оваа можност на пациентите и официјално законски е регулирана со потпишувањето на Меморандумот за соработка меѓу Специјализираната болница по хируршки болести […]

Христијанските символи и нивниот првобитен облик

Новинар 0
0
227
Еден од начините на постоење на Црквата, е исповедањето на нејзината вера како специфично знаење кое ја разликува истата од другите постоечките религии. Во контекст на ова тврдење, би го нагласил толкувањето или исповедањето кое го имаа првите заедници на Новиот Завет. Дека во древната Црква постоеше катихетска пракса на крштевање, јасно е прикажано насекаде […]

Моштите на Гаврил Лесновски прогласени за свети

Новинар 0
-1
1.19K
Гаврил Лесновски, епископот Велички од денеска е впишан во списокот на светиите на МПЦ-ОА, а неговите свети мошти се изложени во Соборниот храм Свети Никола во Штип. Со литургијата на која  беше извршено и прогласувањето на светецот чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите од САС на МПЦ-ОА. Ова е четврто […]

Патријарх Кирил: Отец Методиј (Петров) e македонски „амбасадор“ во Русија

Новинар 1
0
653
Средбата на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и патријархот Московски и на цела Русија, Кирил се одржала на 23 мај 2017 година, на која патријархот рекол дека многу луѓе дознаваат за Македонија, посетувајќи го Валаамскиот манастир. „Таму, постојано се труди еден ваш „амбасадор“, игуменот Методиј (Петров) – легендарна личност, него сите го сакаат. Тој […]

В недела Гаврил Лесновски и официјално ќе биде прогласен за светец

Новинар 2
0
2.91K
Гаврил Светогорец, епископ Велички, од Манастирот во Лесново на 28 мај 2017 година (недела) ќе биде прогласен за светец во штипската црква „Свети Никола“, каде ќе бидат изложени неговите мошти и иконата со неговиот лик. Канонизацијата е  дел од јубилејот 50 години од возобновувањето на автокефалноста, што МПЦ го одбележува оваа година. Тоа ќе биде четврто […]

Нападнат автобус со христијани: Убиени најмалку 35 луѓе меѓу кои голем број на деца

Новинар 0
0
170
Автобус во кој имало коптски христијани нападнат е во Египет, најмалку 35 лица починале а 26 се поредени. Меѓу жжртвите има голем број на деца. Возилото е нападнато во регионот Минја. Сведоци велат дека милитантите носеле маски и војни униформи. Во прашање биде два автобуси кои биле нападнати на околу 245 километри од Каиро. Верниците […]

Денеска се слави Спасовден

Новинар 0
0
50
Македонската православна црква-ОА и нејзините верници денеска го одбележуваат Спасовден. Спасовден е еден од десетте празници посветени на Господ Исус Христос кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Света Тројца (Духовден) и секогаш е во четврток. Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати […]

Вознесение или превознесување?

Новинар 0
0
119
Што во пракса би значело – почеток на нашето лично вознесение? Познато е дека првичната цел на нашиот православен духовен живот е да поминеме од противприроден начин на живот во природен, а токму тоа (и ништо друго) е почетокот и на нашето лично вознесување во Христос. Со други зборови, штом го ставиме нашиот ум, преку […]