Почетна Новинар

Новинар

Бискупот Стојанов подари монографија за Света Мајка Тереза на претседателот Иванов

Новинар 0
0
31
Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов вчера во претседателската резиденција ја подарил монографијата „Денови на Света Мајка Тереза во Скопје 2016“ на претседателот Ѓорге Иванов, пренесува „Католици.мк“. Бискупот Стојанов се заблагодарил на претседателот Иванов што бил генерален покровител на татковинската прослава „Денови на Света Мајка Тереза“, која се одржа во […]

Христијаните и самарјанските евреи со поддршка за муслиманите во врска со езанот

Новинар 0
0
131
  Самарјанските евреи и христијаните кои живеат во Палестина, со протест против обидот на Израел да го забрани езанот им дадоа поддршка на муслиманите, јавува новинската агенција Анадолија (AA). Со одобрувањето на предлог-законот за забрана на повикот на молитва – езанот преку звучници, Законодавно-правната комисија на израелскиот Парламент (Кнесет) предизвика голема реакција не само кај […]

Професор Митревски: Секој Македонец треба да ја знае историјата за скопското Кале

Новинар 0
0
78
„Скопската тврдина Кале-кошница на различни религии и култури“ е темата на трибинита која се одржа денеска во Порта Македонија во организација на Комисијата за култура при Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Предавач на трибината беше проф. д-р Драги Митревски, професор на Филозофскиот факултет при УКИМ, на катедрата за Историја на уметност и археологија. Проф. Митревски […]

Oбид за труење на грузискиот патријарх Илија Втори

Новинар 0
0
167
Телевизиската компанија „Рустави 2“, повикувајќи се на некои извори, соопшти за можноста од обид на труење на Католикос Патријархот на цела Грузија Илија Втори, кој се подготвува за операција во Германија. Обезбедувањето на Патријархот е засилено, раководителот на неговата безбедносна служба е повикан на испрашување, а раководителот на службата за управување со имотот на Патријаршијата […]

Митрополитот Агатангел: Македонските политичари да се обединат околу националните интереси

Новинар 2
0
1.29K
„Македонскиот ѓердан кој е испелетен од голем број на македонски дијаманти, никако не треба да дозволиме некој да го исече, да го искине, и ткивото македонско да го распарчи на илјадници парчиња” – порача од Прилеп, митрополитот Повардарски, г. Агатангел, алудирајки на актауелната разединетост меѓу Македонците. Според него, на Македонија не и треба ниту двојазичност, […]

Тероризмот го уништува туризмот во Турција

Новинар 0
0
28
Последната година, после серијата терористички напади и неуспешниот воен удар во земјата има речиси четири пати помалку странски гости, на терен истражува и пренесува „Сител Тв“. Податоците од Турскиот завод за статистика покажуваат дека во 2016 година приходите од туризам се намалени за 30 отсто. Штета трпат сите атрактивни дестинации. Според компанијата за истражување во […]

На Евангелието според Петар му пресудил ересот дека Исус не умрел маченички на крстот

Новинар 0
-7
498
„А Јас тебе ти велам: ти си Петар и на тој камен ќе ја изградам црквата Своја, и вратите на пеколот нема да ја надвладеат. И ќе ти ги дадам клучевите од небесното царство, и што ќе сврзеш на земјата, ќе биде сврзано на небесата; а што ќе разврзеш на земјата, ќе биде разврзано и […]

До 2050 година Муслиманите ќе бидат побројни од христијаните во Македонија

Новинар 1
0
150
Муслиманите ќе бидат мнозинско население во Македонија до 2050 година. Ова се вели во истражувањето на американскиот истражувачки центар “Пју” “Иднината на светските религии – проекции за растот на популацијата 2010-2050 година”. Според истражувањето, Македонија влегува во групата земји кои ќе имаат различно мнозинство во 2050 година, во однос на 2010 година. Во Македонија христијаните […]

Владиката Тимотеј беседеше пред Стружани

Новинар 0
0
1.71K
Во Неделата на блудниот син и на празникот на светите Три Светители: свети Василиј Велики, свети Григориј Богослов и свети Јован Златоуст, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот Никола Христоски, свештениците Васко Голабоски и Петре Бојчиноски, […]

Бискупот Стојанов: Имајте трпение и љубов за болните, осамените и возрасните

Новинар 0
0
72
Бискупот на Католичката црква во Македонија, Киро Стојанов денеска одржа литургија во Катедралата во Струмица по повод Светскиот ден на болните, на кој им се обрати на сите верници, но особено на болните, осамените и возрасните лица, пренесува „Католици.мк“. После литургијата, бискупот одржа проповед на која рече дека во близината на спомен денот на Мајка […]