Видео

Литија за недела на Православието во Аеродром

Уредник
0
0
384
Голем број верници учествуваа во одбележувањето на неделата на православието, првата недела од велигденскиот пост. Во црквата Свети Николај Чудотворец беше организирана литија за овој ден, на која учествуваа голем број верници.

Црковни камбани биеја за ослободувањето на првиот христијански град во Ирак

Уредник
0
0
1.85K
Ирачките воени сили со биење на црковни камбани и поставување на импровизиран крст го прославија ослободувањето на ирачкиот град Бартала кој беше цели две години под окупација на исламистите од ИСИЛ. Целиот настан во репортажа го опишува француската телевизија „24Франс“. Полковникот на копнените ирачки сили, Ријад Џалал, изјавил дека освен Бартала ослободен е и уште […]

Љубовна приказна која ги победи предрасудите

Уредник
0
0
399
Нора е мигрантка која од бегајќи од Ирак дошла до македонско-грчката граница. Потрагата по сигурна и безбедна иднина судбински ја поврзала со Македонија. Приказната која деновиве кружи на социјалните медиуми е за нејзината љубов со македонски граничен полицаец. Боби Додевски се заљуби  веднаш откако ја видел   Нора кој за кратко време решил да ја […]

Величествено: Најголемите охридски светилишта снимени од дрон

Уредник
0
0
711
Како изгледа Охрид снимен од дрон, особено најголемите светилишта, Плаошник, Свети Јован Канео, Свети Наум Охридски. Виде записот е на словенецот Матијаж Смолич, кој бил во Охрид ова лето. Ужувајте!  

Величествен концерт во организација на православните Копти во Египет

Уредник
0
0
551
Погледнете го ова величествени видео од концерт во организација на Православните египетски Копти, на кој се пејат духовни песни со кои се слави името Господово. Видеото и настанот е од пред 4 години, но вреди да се погледне.

Тајната на празникот: Преображение Господово (ВИДЕО)

Уредник
0
0
207
Телевизија „Храм“, ТВ Каналот на Српската православна црква објави видео репортажа за празникот Преображение Господово. Во нејзе се раскажува за „тајната на празникот„. Погледнете ги размислувањата на српските теолози.   /ТВ.ХРАМ