Почетна Вера Католичка црква

Католичка црква

Католиците го слават Христовото Воскресение – Велигден

Уредник
0
0
567
Верниците на Римокатоличката црква денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден. Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде што беше отслужена  Воскресна литургија. На литургијата присуствуваа претседателот Стево Пендаровски, градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, директорот на Комисијата за односи со верските заедници […]

Бискуп Стојанов: Бог не повикува да не западнеме во безнадежност во светот во кој се испишува нова антропологија

Уредник
0
0
667
Соочени со најразлични општествени предизвици, како што е вештачката интелигенција, на што општeството допрва треба да даде одговор за да се зачува човечкото достоинство, обидите да се испишува нова антропологија во која нема место за Бог, опасноста од нуклеарна војна, како и многу други закани, сепак Воскреснатиот Господ од празниот гроб како на Марија Магдалена, […]

Божикна честитка на поглаварот на Католичката црква во Македонија

Уредник
0
0
77
„Од Неговата полнота ние сите примивме благодат врз благодат“, вели свети Иван Евангелист во прологот на своето Евангелие. Бог го создаде универзумот и целиот свет. Тој, исто така, го создаде човекот како свој пријател и му ја довери грижата за целиот свет и целото создание да управува со него мудро и праведно. Но, човекот не […]

Божиќна честитка од скопскит Бискуп Киро Стојанов

Уредник
0
0
65
Бискупот скопски и струмичко-скопски епарх, Киро Стојанов упати честитка по повод празникот Божиќ, што утре го слават граѓаните со католичка вероисповед. – „Денес во градот Давидов ви се роди Спасител – Христос, Господ. И ова ќе ви биде знак: ќе најдете повиен Младенец, кој лежи во јасли“ (Лука 2,11-12). Повеќе од две илјади години одекнува во светот […]

Честитка од премиерот Заев за католичкиот Божик

Уредник
0
0
93
Божик е еден од најсветлите празници, носи нов живот, нова надеж за подобро утре за секој човек и за секое семејство, а годинава го славиме во посебни услови кои на светско ниво ги донесе пандемијата на КОВИД-19, напиша претседателот на Владата Зоран Заев во честитка до бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов по повод […]

Мицкоски го честита Божиќ на сите верници од католичка вероисповед

Уредник
0
0
82
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски до скопскиот бискуп и Апостолски егзарх д-р Киро Стојанов и до сите верници од католичка вероисповед во земјава упатува честитка за големиот Христијански празник – Божиќ на сите верници кои го слават според Грегоријанскиот календар. – Христовото раѓање е нова надеж за светот, тој донесе светлина и иднина. Овој голем […]

Честитка од претседателот на Собранието по повод католички Божик

Уредник
0
0
105
Претседателот на Собранието Талат Џафери, во негово име и во име на пратениците, упати честитка до граѓаните од католичка вероисповед кои го слават големиот христијански празник Божик. -Соочени со тешката година која ја поминуваме и ние и целиот свет поради пандемијата со КОВИД-19, како луѓе се соочуваме со нашата кревкост и ранливост. Јасно е дека […]

Ахмети им го честиташе Божиќ на верниците од католичка вероисповед

Уредник
0
0
96
Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети упати честитка за големиот Христијански празник – Божиќ да сите припадници на католичката вероисповед во земјава и до оние верници кои го слават празникот според Грегоријанскиот календар. Во честитката, Ахмети на сите нив им посакува овој верски празник да го поминат што е можно поубаво, во друштво […]

Божиќна честитка на Бискупот и Епарх Киро Стојанов – Божик не е во занесеноста на потрошувачката

Уредник
0
0
137
Една приказна сместена во контекст на современиот потрошувачки менталитет на глобално ниво, ни говори нешто за празнувањето на Божик без Бог. Приказната е наречена „Сонот на Марија“. Марија му вели на Јосиф: „Јосифе, сонував нешто. Не го разбирам сонот, но ми се чини дека имаше некоја врска со роденденот на нашиот син. Во сон видов […]

Почина монсињор Антун Циримотиќ

Уредник
0
0
563
Во раните утрински часови на 28 октомври 2020 година, во Скопје почина свештеникот на Скопска бискупија, монс. Антун Циримотиќ. Монсињор Циримотиќ е по потекло од Јањево (Косово), роден е на 1 април 1937 година од татко Јосип и мајка Драгица. Ова семејство на Бог и на Црквата му дарува два сина свештеници, Лука и Антун. […]