Почетна Вера Католичка црква

Католичка црква

Честитка од премиерот Заев за католичкиот Божик

Уредник
0
0
45
Божик е еден од најсветлите празници, носи нов живот, нова надеж за подобро утре за секој човек и за секое семејство, а годинава го славиме во посебни услови кои на светско ниво ги донесе пандемијата на КОВИД-19, напиша претседателот на Владата Зоран Заев во честитка до бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов по повод […]

Мицкоски го честита Божиќ на сите верници од католичка вероисповед

Уредник
0
0
36
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски до скопскиот бискуп и Апостолски егзарх д-р Киро Стојанов и до сите верници од католичка вероисповед во земјава упатува честитка за големиот Христијански празник – Божиќ на сите верници кои го слават според Грегоријанскиот календар. – Христовото раѓање е нова надеж за светот, тој донесе светлина и иднина. Овој голем […]

Честитка од претседателот на Собранието по повод католички Божик

Уредник
0
0
44
Претседателот на Собранието Талат Џафери, во негово име и во име на пратениците, упати честитка до граѓаните од католичка вероисповед кои го слават големиот христијански празник Божик. -Соочени со тешката година која ја поминуваме и ние и целиот свет поради пандемијата со КОВИД-19, како луѓе се соочуваме со нашата кревкост и ранливост. Јасно е дека […]

Ахмети им го честиташе Божиќ на верниците од католичка вероисповед

Уредник
0
0
48
Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети упати честитка за големиот Христијански празник – Божиќ да сите припадници на католичката вероисповед во земјава и до оние верници кои го слават празникот според Грегоријанскиот календар. Во честитката, Ахмети на сите нив им посакува овој верски празник да го поминат што е можно поубаво, во друштво […]

Божиќна честитка на Бискупот и Епарх Киро Стојанов – Божик не е во занесеноста на потрошувачката

Уредник
0
0
80
Една приказна сместена во контекст на современиот потрошувачки менталитет на глобално ниво, ни говори нешто за празнувањето на Божик без Бог. Приказната е наречена „Сонот на Марија“. Марија му вели на Јосиф: „Јосифе, сонував нешто. Не го разбирам сонот, но ми се чини дека имаше некоја врска со роденденот на нашиот син. Во сон видов […]

Почина монсињор Антун Циримотиќ

Уредник
0
0
488
Во раните утрински часови на 28 октомври 2020 година, во Скопје почина свештеникот на Скопска бискупија, монс. Антун Циримотиќ. Монсињор Циримотиќ е по потекло од Јањево (Косово), роден е на 1 април 1937 година од татко Јосип и мајка Драгица. Ова семејство на Бог и на Црквата му дарува два сина свештеници, Лука и Антун. […]

Католичкиот свет го слави Велигден со празни цркви

Уредник
0
0
113
Католиците за прв пат Велигден го празнуваат во карантин. Наместо во живо, верниците мисата ја следеа од дома пред малите екрани, со најтесниот круг од семејството. Бискупот Киро Стојанов, литургијата ја оддржа во пристуство на неколку свештеници. На верниците им ја упати следнава велигденска порака: „Целосно се предаваме на Твојата света волја, Господи. Повеќе не […]

Бискупот Стојанов за Велигден: Христос воскресантиот е наша надеж и сила

Уредник
0
0
84
Некако со почетокот на Великиот пост ја дочекавме и невидливата опасност од пандемијата на коронавирусот (КОВИД-19), која за релативно кратко време опфати голем број на земји, а што влијаеше и ја зафати и нашата сакана Татковина. Во сенката на сето она што го доживеавме и сè уште го доживуваме, сакаме на празникот Велигден како апостолот […]

Божиќна честитка на бискупот скопски и епарх струмичко-скопски Киро Стојанов

Уредник
0
0
131
На сите христијани, во годината кога нè посети Христовиот намесник на земјата св. отец папа, им посакувам честит празник Рождество Христово – Божик, а на сите граѓани на нашата земја им посакувам да ги прати секогаш и насекаде Божјиот благослов и Неговата неизмерна благодат исполнета со радост и мир! Христос се роди!, вели Бискупот скопски […]

Католиците од византиски обред го прославија Велигден во Струмица

Уредник
0
0
397
Католиците од византиски обред, кои се дел од Католичката црква во Македонија, денеска го слават Христовото Воскресение Велигден. Главната воскресна литургија се одржа во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица во заедништво со свештеници од Струмичко – скопската епархија. Литургијата ја предводеше Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, заедно со свештеници […]