Почетна Новинар

Новинар

Бискупот Стојанов во посета на владиниот кабинет

Новинар 0
0
135
Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со делегација од римокатоличката црква предводена од бискупот скопски и апостолски егзарх во Република Македонија, г-дин Киро Стојанов. На средбата присуствувал и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерката за образование Рената Дескоска, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и шефот на кабинет на Министерството за финансии Виктор Митевски. […]

ИВЗ: Ќе се гради џамија во населбата Скопје-Север

Новинар 0
0
150
Исламската Верска Заедница на Македонија дава целосна поддршка на иницијативата за изградба на џамијата во населбата Скопје-Север. Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи, вели дека  ќе се ангажира за реализирање на овој верски храм. Од Општина Бутел, пак, каде територијално припаѓа оваа населба, пред неколку дена изјавија дека изградбата на џамија не е предвидена ниту според […]

Верски обреди во градика во Скопје, ИВЗ реагира

Новинар 0
0
251
Децата кои ја посетуваат градинката „Блета“ во општина Чаир во Скопје учат како да практикуваат верски обреди од исламсата религија. Ваквата ситуација стана позната во јавноста откако на социјалната мрежа Фејсбук биле поставени видео материјали и фотографии со кои се опишуваат активностите на децата во градинката. Според фотографиите, кои беа објавени прво од косовскиот весник […]

Јубилејот 50 години автокефалност во меѓународно списание

Новинар 0
0
149
Mеѓународното списание Occasional Papers on Religion in Eastern Europe посвети цел број на јубилејот – 50 години од прогласувањето на автокефалноста на Македонска православна црква- Охридска архиепископија. Со одлука на Третиот црковно – народен собор, на 17 јули 1967 година, точно 200 години од укинувањето во 1767 година, повторно е возобновена Охридската архиепископија како Македонска […]

Новата Влада со силна поддршка за МПЦ

Новинар 1
-6
2.01K
Премиерот Зоран Заев и новата Влада ветиле целосна поддршка на Македонската православна црква-Охридска Архиепиекопија за сите отворени прашања што таа ги има со државата. Ова е еден од заклучоците на денешната средба на која покрај премиерот Заев присуствувале и министрите за внатрешни работи, за образование и за култура, Оливер Спасовски, Рената Дескоска и Роберт Алаѓозовски, а […]

Синодот на МПЦ отслужи помен за митрополитот Кирил

Новинар 0
-2
557
Дел од членовите на Синодот на Македонката православна црква-Охридска Архиепископија денеска отслужија Света архиерејска литургија во Лешочкиот манастир со што го одбележаа  50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква, како и 10-годишнината од осветувањето на возобновената манастирска црква „Свети Атанасиј Велики“. По литургијата со која чиноначалствуваше Неговото […]

Муслиманите во Исланд постат дури 22 часа

Новинар 0
0
174
Муслиманите кои живеат во Исланд држат најдолг пост во месецот на Рамазан, или околу 22 часа. Ифтар вечерата во оваа земја, каде што живеат околу 1.500 муслимани, е речиси на полноќ. Времето на имсакот е околу 2 часот по локално време. Џамиите во главниот град на земјата, Рејкјавик, со започнувањето на месецот на постот Рамазан, […]

Свештеници ќе ги посетуваат пациентите во клиниката „Жан Митрев“

Новинар 0
0
795
Пациентите кои се лекуваат во Специјализираната болница по хируршки болести „Жан Митрев“ ќе можат да ги остваруваат своите верски права и преку посета на верски лица доколку за тоа имаат потреба или го побараат. Оваа можност на пациентите и официјално законски е регулирана со потпишувањето на Меморандумот за соработка меѓу Специјализираната болница по хируршки болести […]

Христијанските символи и нивниот првобитен облик

Новинар 0
0
346
Еден од начините на постоење на Црквата, е исповедањето на нејзината вера како специфично знаење кое ја разликува истата од другите постоечките религии. Во контекст на ова тврдење, би го нагласил толкувањето или исповедањето кое го имаа првите заедници на Новиот Завет. Дека во древната Црква постоеше катихетска пракса на крштевање, јасно е прикажано насекаде […]

Моштите на Гаврил Лесновски прогласени за свети

Новинар 0
-1
1.56K
Гаврил Лесновски, епископот Велички од денеска е впишан во списокот на светиите на МПЦ-ОА, а неговите свети мошти се изложени во Соборниот храм Свети Никола во Штип. Со литургијата на која  беше извршено и прогласувањето на светецот чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение на членовите од САС на МПЦ-ОА. Ова е четврто […]