Почетна Репортажа

Репортажа

ТЕЛЕГРАФ.МК ЕКСКЛУЗИВНО: Како изгледа новата црква „Св.Кирил и Методиј“ во Велес

Уредник
0
0
273
Телеграф.мк, направи ексклузивна фоторепортажа од тоа како изгледа новата црква „Свети Кирил и Методиј“ во Велес. Храмот изобилува со величествен фрескоживопис. Повеќе фотографии погледнете на телеграф.мк

Хуманитарен концерт „Божик-слава“ на хорот „Св.Злата Мегленска“

Уредник
0
0
116
Хорот „Св. Злата Мегленска“ вечерва во градската православна црква „Пресвета Богородица“ во Скопје го одржа традиционалниот хуманитарен концерт „Божик – слава“. Покровител на концертот е сопругата на претседателот Иванов, Маја Иванова, а собраните средства ќе им бидат доделени на лицата  од ранливите категории и на децата со посебни потреби. – На овој голем христијански празник […]

Турција: Се реставрираат цркви уништени од терористите на ПКК

Уредник
0
0
61
Генералниот директорат за фондации врши реставрација на 11 историски објекти, од кои 2 цркви во подрачјето на Сур од областа Дијарбакир, кои се уништени од страна на терористите на ПКК, јавува Anadolu Agency (AA) Терористите на ПКК копаа дупки, поставуваа барикади и рачно изработени бомби на улиците на Сур, и го претворија градот во музеј […]

Фреските во Побожје добија нова светлина

Уредник
0
0
231
„Сега може во целост да се види фреската на патронот на црквата ’Св. Петка’, која во десната страна држи крст, а со левата е отворена кон верниците. До св. Петка е претставата на св. Никола, а до него е св. Сава. Се гледа и оригиналниот натпис на кој стои дека црквата е посветена на св. […]

ФОТО: Најчудните горбишта се во Србија

Уредник
0
0
220
Најчудните гробишта се наоѓаат во српското место Смољинац, непосредно до Пожаревац. Станува збор за гробни места кои повеќе наликуваат на викенд населба за мртви. Гробните парцели се изградени во форма на куќи, а некои се опремени и со мебел, телевизори и други технички апарати. Вредноста на некои од нив изнесува и до 15.000 евра. Погледнете […]

Црковни камбани биеја за ослободувањето на првиот христијански град во Ирак

Уредник
0
0
1.85K
Ирачките воени сили со биење на црковни камбани и поставување на импровизиран крст го прославија ослободувањето на ирачкиот град Бартала кој беше цели две години под окупација на исламистите од ИСИЛ. Целиот настан во репортажа го опишува француската телевизија „24Франс“. Полковникот на копнените ирачки сили, Ријад Џалал, изјавил дека освен Бартала ослободен е и уште […]

Верници бараат чудо во црквата „Св. Ѓорѓија“ во Дељадровци

Уредник
0
0
288
Верниците што го виделе големиот камен крст поставен во средина на една мала соба во дворот на црквата „Св. Ѓорѓија“ во селото Дељадровци велат дека влева страв, но и верба дека ќе се случи чудо, дека деца ќе оздрават, жените ќе станат мајки, пишува дневниот весник „Дневник“ во својата репортажа од Манастирот. „Дневник“ пишува дека […]

Цел Балкан оди на прспивање во острошкиот манастир

Уредник
0
-1
1.11K
Според кажувањата, слепи прогледале, неподвижни прооделе, болни од најтешки болести се излекувале и неплодни добиле деца откако стапнале и се помолиле пред моштите на св. Василиј Острошки, кои не се закопани, туку се чуваат покриени во отворен ковчег. Кој било дел од годината да отидете, без разлика дали е празник или делник, во Острошкиот манастир […]

Љубовна приказна која ги победи предрасудите

Уредник
0
0
372
Нора е мигрантка која од бегајќи од Ирак дошла до македонско-грчката граница. Потрагата по сигурна и безбедна иднина судбински ја поврзала со Македонија. Приказната која деновиве кружи на социјалните медиуми е за нејзината љубов со македонски граничен полицаец. Боби Додевски се заљуби  веднаш откако ја видел   Нора кој за кратко време решил да ја […]