Почетна На иста страна

На иста страна

Синагога, црква и џамија под еден покрив во „Куќата на едниот“

Уредник
0
0
249
„Во потрага по другиот“ – на почетокот на Новата година, свештеникот Грегор Хохберг, рабинот Андреас Начама и имамот Кадир Санчи од Куќата на едниот се среќаваат на меѓурелигиска прослава во Собата на тишината кај Бранденбуршката порта во Берлин. Прославата се пренесуваше во живо на Deutschlandfunk. „Собата на тишината треба да биде постојан повик за братство и […]

Честитки за Божик од градоначалниците Дука, Куртовски и Ибраим

Уредник
0
0
71
Првите луѓе на општините Дебар, Маврово и Ростуше и Центар Жупа упатија срдечни честитки до сите православни верници по повод божиќните празници. -Од мое и од име на Советот и општинската администрација на сите православни верници им го честитам еден од најголемите христијански празници, Божик. Празничните денови нека донесат радост, здравје, мир и спокој во […]

Божиќна честитка од градоначалникот Дехари до православните христијани во Кичево

Уредник
0
0
65
Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари испрати честитка до православните христијани од општина Кичево за големиот празник Божиќ. -Со желба за мир, спокој, радост и разбирање во име на граѓаните на општина Кичево и лично во мое име, дозволете да Ви ги честитам христијанските празници Бадник и Божик. Овие празнични денови  нè  учат да ги сакаме своите […]

Бискупот Стојанов упати честитка до архиепископот Г.г. Стефан за Рождеството Христово

Уредник
0
0
72
За празникот Рождество Христово Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов упати честитка до Архиепископот охридски и македонски Г. г. Стефан и Светиот Архиерејски синод, која ја пренесуваме во целост: Ваше Блаженство! Вистинската Светлина, што го просветлува секој човек, што доаѓа на свет, нашиот Господ Исус Христос, зеде тело од Дева Марија […]

Заедничка прослава на Бадник на учениците од различни етнички заедници во кумановската гимназија „Гоце Делчев“

Уредник
0
0
145
Христијанскиот празник Бадник, денеска заеднички го прославија учениците, родителите и наставниците од различни етнички заедници од средните училишта од Куманово. Учениците во просториите на кумановската гимназија „Гоце Делчев“ имаа можност да слушнат за значењето и суштината на Бадник и Божик. Заедничкото славење на големиот христијански празник се одржува веќе 11-та година во рамки на проектот […]

Честитка од Реисот Фетаи до Бискупот Стојанов за Божик

Уредник
0
0
82
Честитка по повод празникот Божиќ до бискупот Стојанов упати  Реисул – Улема на ИВЗ во Македонија х.Хфз. Шаќир еф. Фетаи во која ги пренесува искрените и топли честитки од членовите на Исламската верска заедница во Македонија, како и од нејзините органи и тела, вклучувајќи ги и неговите лични честитки до бискупот Стојанов, како и до […]

Честитка од Архиепископот Стефан до Бискупот Стојанов за Божик

Уредник
0
-1
144
Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан им го честитат Христовото раѓање – Божик на христијаните од католичка вероисповест, кои утре ќе го слават празникот. Во честитката испратена до Скопскиот бискуп и српумишко-скопски епарх, Киро Стојанов пишува: -Радосниот празник на Христовото Рождество е спасоносниот ден во кој Синот Божји, Кој вечно се раѓа од Отецот, се […]

Свети Иринеј, духовен мост помеѓу Исток и Запад

Уредник
0
0
137
Папата Фрањо ја прими заедничката католичко-православна работна група „Свети Иринеј“. „Со задоволство свети Иринеј ќе го прогласам наскоро за црковен учител со титула Doctor unitatis“, рече Папата. „Благодарен сум за теолошката работа што ја извршувате во служба на единството меѓу католиците и православните. Благодарност до кардиналот Кох за воведните зборови. Бев импресиониран од она што […]

Папата Фрањо ги собра стручњаците, и верските лидери во пресрет на конференцијата за климатските промени

Уредник
0
0
151
Папата Фрањо собра во Ватикан научници, стручњаци и верски лидери на средба за Верата и науката во текот на која од аспект на конференцијата за климатските промени треба да се одржи во ноември во Глазгов, а е потпишан и Заеднички апел. Папата на учесниците им го врачи својот напишан говор во кој поттикнува на усвојување […]

Христијанските верски лидери со заеднички апел за климатските промени: „Слушнете го плачот на Земјата“

Уредник
0
0
156
Во очи претстојната Конференција на Обединетите нации за климатски промени, тројцата големи христијански лидери упатија заеднички апел до верниците „да го слушаат плачот на Земјата“ и да преземат итни мерки за заштита на животната средина. Во апелот насловен „Заедничка порака за заштита на животот“, папата Франциско, архиепископот од Кантербери Џастин Велби и православниот вселенски патријарх […]