Почетна На иста страна

На иста страна

Божикен ручек во Прилеп – едно небо за сите деца

Уредник
0
0
78
И годинава по 13-ти пат над 500 деца учествуваа на традиционалниот Божикен ручек во Прилеп кој го организираше „Детската Амбасада За Сите Деца Во Светот“. Децата беа од различни целни групи и од повеќе градови на Македонија. На заедничка трпеза тие го прославија денот на Христовото раѓање. Имаше покането дечиња и од другите верски заедници. […]

МЦМС со значаен придонес за меѓуверскиот дијалог

Уредник
0
0
59
МЦМС (Македонскиот центар за меѓународна соработка) одбележа 25 години во кои голем дел од активностите посвети и на концептот за меѓурелигиски дијалог. Од 2003 до 2008 година ја збогати соработката меѓу различните верски заедници во македонското општество. Во видеото слушнете ги искуствата на дел од учесниците во програмата, која опфаќашепосети на теолошки факултети, посети на […]

Сотировски од Арачиново порача: Време е да ги излечиме раните од 2001

Уредник
0
0
135
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски бил во посети општина Арачиново, каде имал средба со градоначалничката Миликие Халими. -На средбата се разговараше за заедничкиот настап и соработка во испраќањето јасна порака, поткрепена на дело, дека во Република Македонија мора да отпочне ново поглавје во меѓуетничките, а со тоа […]

Поглаварите на верските заедници на иста маса за Велигден кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
225
Поглаварите на петте уставни верски заедници денеска беа на велигденски ручек кај Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во  неговата резиденција во Скопје. На приемот кај г.г. Стефан беше Реис ул улема хаџи Сулејман Еф. Реџепи, поглавар на Исламската Верска Заедница, Бискупот скопски и Апостолски егзарх, Киро Стојанов, Берта Романо Николиќ претседателка на Еврејската заедница […]

Поглаварите на верските заедници на Велигден кај Архиепископот Стефан

Уредник
0
0
138
Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска по повод Велигденските празници ќе приреди празничен прием за поглаварите и претставниците на петте верски заедници застапени во Уставот на Република Македонија. Приемот ќе се одржи во 14 часот во Архиепископската резиденција, а најавено е присуство и на директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни […]

Бујар Османи во видео порака од пред Бигорскиот манастир го честита Велигден

Уредник
0
0
455
Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот празник на нашите православни сограѓани. Празник кој претставува симбол на солидарноста, добрината и пред се надежта. Тоа е причината зошто се наоѓам денес овде, во Бигорскиот манастир, може да […]

Верските заедници во Делчево застанаа на иста страна

Уредник
0
0
70
Одржувањето на духот на меѓуетничка, меѓуверска, мултикултурна и социјална толеранција, градење соживот за идните генерации преку подобро запознавање на едни со други беше една од главните цели на синоќешната трибина во Делчево со наслов „Порака за мир“ организирана од новоформираното Здружение „Асоцијација за добротворни проекти“. Претседателот на Здружението, Самир Мемедов истакна дека настанот покрај промоција на Здружението, сака да ги осуди […]

На иста страна: Што и како може да работи една жена?

Уредник
0
0
152
Пејачката Мијата ја отвори кабината во Контролата на летање на скопскиот аеродром за екипата на емисијата На иста страна, проект финасиран од УСАИД, кој секоја недела во 11 часот се емитува на Телевизија Сител. Таа покажа дека една жена може да биде успешен контролор на летање, односно да се грижи за безбедноста и контролата на […]

Мултиетничка прослава на Водици во Струга, „Војордание“ испеана и на албански

Уредник
0
0
1.02K
Со пеење на христијански песни на македонски и на албански јазик денеска Струга поинаку од минатите години го празнуваше празникот Водици, односно денот кога во реката Јордан бил крстен Исус Христос. Манифестацијата за фрлање на крстот во водите се организираше на Црни Дрим, а дојде и владина делегација која ја предводеше премиерот Заев, како и […]

Муслиман ги собра сите „лајкови“ за Божик

Уредник
1
-2
586
Еден сопственик на ресторан одлучил да направи нешто на Божиќ и за тоа целиот интернет зборува – но во позитивна смисла. Наместо да го затвори својот ресторан или да ги зголеми цените на јадењата за време на божиќните празници, сопственикот на ресторанот во Лондон, Хасан Масуд, одлучил да направи нешто неверојатно. Тој својот турски ресторан […]