Регион

НАЈНОВА ВЕСТ: Грчкиот Синод дозволи признавање на украинската автокефална црква

Уредник
0
0
228
Синодот на Грчката Православна Црква отвори пат за признавање на автокефалната црква во Украина. На вчерашната синодска седница ГПЦ ги слушнала претседателите на двете синодални комисии, Комисијата за догматски и канонски работи и Комисијата за меѓухристијански односи, кои имаа задача да ја испитаат автокефалноста на Православната црква во Украина, обезбедена од Вселенската патријаршија. Мислењето на […]

Амфилохије:Ѓукановиќ не знае што е црква, ниту е крстен

Уредник
0
0
209
Митрополитот црногорско-приморски Амфилохие денеска во врска со критиките што можат да се слушнат во Црна Гора, изјави оти е апсолутна бесмислица дека тој е експонент на некоја големасрпска, проруска идеја, наведувајќи притоа дека не е заинтересиран за политика, туку дека се грижи за народот, иако понекогаш може да му излета некој поостар збор. „Мило Ѓукановиќ […]

Косовски бискуп го спореди Рамуш Харадинај со Исус Христос (ВИДЕО)

Уредник
0
0
502
Косовскиот Бискуп, монсињор Дод Ѓерѓи, при осветување на нова црква во Пеќ, Косово, направил споредба на косовскиот премиер, Рамуш Харадинај со Исус Христос. – Како правдата е неправедна, е докажано од страна на премиерот. Но, колку е правото подобро од правдата, докажа Христос – рече косовскиот бискуп, Дод Ѓерѓи, јавува Косовапрес. Тој исто така изјавил дека […]

Синодот на Грчката Црква прогласи ден на нероденото дете

Уредник
0
0
252
Воведувањето на „Денот на нероденото дете“, кое беше најавено од Светиот Синод на Грчката Црква, е јасен и официјален  став на Црквата против абортусите. Како што е изјавено во циркуларното писмо на Синодот, оваа одлука беше донесена за да се заштитат децата и да се реши демографскиот проблем на земјата. Движењето „Дајте ми да живеам“, […]

Во Софија ќе се гради храм посветен на Св. Серафим Соболев

Уредник
0
0
69
Според градоначалникот Димитар Димов, потврдена е градбата на храмот на еден од славните свети ерарси на XX век. Овој познат и од народот многу почитуван архиереј работел цели 29 години на духовното поле во престолнината на Бугарија, како ревносен бранител на чистотата на православната вера и чудотворец. Неговите мошти се сместени во храмот Св. Никола […]

Свештениците ги засолнија туристите во црквата во Паралиа во вчерашното невреме

Уредник
0
0
315
Страшното невреме кое синоќа го зафати Халкидики, се почуствува и во Паралиа, Катерини, омилената летна дестинација на многу наши граѓани. Силниот ветар проследен со дожд носеше се пред себе. Започна ненадејно, околу 23 часот, а многубројните туристи, помеѓу кои имаше десетици Македонци, Срби и други, кои во тој момент се најдоа на шеталиштето во центарот […]

ДРАМА ВО ПАТРИЈАРШИЈА ВО БЕЛГРАД – Влегол со пиштол и барал 200.000 евра

Уредник
0
0
249
Во зградата на патријаршијата на Српската православна црква во Белград поранешниот црковен службеник Б.Л (42) киднапирал две лица и под закана со пиштол барал од црквата да му исплати 200.000 евра пренесува Курир.рс. „Тој не знаел дека таму нема пари, дека станува збор за сметководство и оти во канцеларијата има двајца службеници кои се занимаваат со […]

Вартоломеј застана зад Амфилохије

Уредник
0
-1
449
Вселенскиот патријарх Вартоломеј испрати писмо до претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во кое изразува загриженост во врска со намерата на световната власт да и ги одземе имотот на Црногорската митрополија на Српската патријаршија, како дел од мерките на новиот закон за верските слободи. Во писмото се вели: “Неодамна Вселенската патријаршија дозна со загриженост дека […]

САД ветува силна поддршка на Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Уредник
0
-2
244
Американскиот амбасадор во Атина, Џефри Пајт, кој викендов имаше средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј, за време на неговата посета на Грција, му ветил силна поддршка од САД на Вселенскиот патријарх, особено поздравувајќи ги неговите напори за враќање на единството на Православната црква. Грчките медиуми пишуваат дека средбата се случува и пред најавената посета на Вартоломеј […]

Што се случува во СПЦ? Амфилохије и неколку владици се оградија од Иринеј Буловиќ?

Уредник
0
0
375
Дали е на повидок  сериозен конфликт помеѓу владиците во Српската Православна Црква, или пак станува збор за медиумски конструкции. Српски „Данас“ денеска објави информација дека дел од српските архиереи, на чело со Црногорско-приморскиот митрополит Амфилохије се оградуваат од официјалното соопштение на СПЦ за последниот мајски собор, обвинувајќи го Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ, како портпарол на […]