Регион

Бугарската црква се доближува до Фанар

Уредник
0
-53
1.78K
Бугарската Православна Црква и Вселенската патријаршија ги јакнат меѓусебните релации. Вартоломеј, заедно со уште двајца владици на БПЦ, отслужи историска литургија во железната црква во Истанбул, со што стана првиот Патријарх што служел литургија во т.н црква на расколот. -Навистина познато е дека овој храм беше пробниот камен за горчината и негативниот резултат на црковните […]

Бугарскиот патријарх Неофит хоспитализиран поради белодробно заболување

Уредник
0
0
765
Бугарскиот патријарх Неофит е хоспитализиран во Воената медицинска академија (ВМА) во Софија поради белодробно заболување, соопшти утрово канцеларијата на Синодот на Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија (БПЦ). Синодот на БПЦ ги повикува верниците да се молат за здравјето на патријархот. На својата веб-страница, БПЦ објави информација дека бугарскиот патријарх Неофит е примен на ВМА. „Го повикуваме свештенството […]

Црногорскиот премиер во посета на Вселенската патријаршија, нема детали дали е разговарано за можна автокефалност

Уредник
1
-133
577
Црногорскиот премиер Дритон Абазовиќ вчера бил во посета на Вселенската патријатшија во Фанар, Истанбул, објави Вселенската патријаршија на својата веб-страница. На посетата не присуствувал патријархот Вартоломеј, зашто бил во Имврос, во неговото родно место. На својата веб-страна, Вселенската патријаршија објави и дека Абазовиќ го примил митрополитот Силивриски, Максим. Во соопштението од Вселенската патријаршија пишува дека […]

Помесните цркви се собраа во Атина, МПЦ-ОА нема свој претставник

Уредник
1
0
5.12K
Вчера почна големата меѓуправославна научна конференција во Атина, на која присуствуваат речиси сите помесни автокефални и автономни цркви, со исклучок на Московската Патријаршија, Црквата на Чешка и Словачка и МПЦ-ОА. Конференцијата е посветена на 100 години од постоењето на официјалното црковно-научно списание на ГПЦ, Теологија и ќе трае едена недела. Официјалното отворање на конференцијата беше […]

Подворјето на РПЦ во Софија доби нов шеф, доби ли и МПЦ-ОА нов ментор?

Уредник
0
-20
511
Протојерј Владимир Тишчук, клирик на Виенската и австриска епархија на Московската патријаршија е новиот шеф на руското подворје во Софија. Синодот на РПЦ го назначил на местото на протераниот Архимандрит Васијан Змеев. Тишчук е свештеник на Руската црква, кој практично целата своја кариера ја гради во одделот за надворешни работи на Руската црква, што ќе […]

Бугарските аналитичари тврдат – Змеев имал улога да врши поделби во Црквата

Уредник
0
0
356
Според бугарскиот историчар и експерт за верски прашања, Горан Благоев, неодамна протераниот руски свештеник, архимандритот Васијан (Змеев) прво од Македонија, а потоа и од Бугарија каде 5 години живеел и работел, имал удел во заострувањето на односите меѓу православните цркви на Бугарија и Северна Македонија и долгогодишното непризнавање на МПЦ-ОА како автокефална православна црква. Во однос […]

СПЦ изрази сочувство до албанските и српските семејства

Уредник
0
0
191
Српската православна црква (СПЦ) изрази „најдлабоко сочувство“ до семејствата на Србите и Албанците убиени во нападот врз косовската полиција на северот на земјата. Косовската полиција на 24 септември беше нападната од група маскирани и вооружени лица, откако се обидела да отстрани барикада од два камиони поставени во правец на селото Бањска, општина Звечан на северот […]

Митрополит Наум: Руската црква во Софија е сопственост на БПЦ

Уредник
0
0
512
Таканаречената „Руска црква“ во Софија е сопственост на БПЦ и спаѓа во нејзина јуриздикција. Затоа затворањето на храмот од „надворешни лица“ е недозволиво, изјавил Русенскиот митрополит на БПЦ, г. Наум за црквата во Софија, која беше затворена од страна на руската амбасада, откако Бугарија го протера архимандритот Васијан Змеев, кој служеше во оваа црква. Тој […]

Васијан Змеев протеран од Бугарија, откако доби забрана за влез во Македонија

Уредник
1
-7
856
Црковниот претставник на Московската патријаршија во Софија, архимандрит Васијан Змеев е протеран од Бугарија поради „закана за националната безбедност“. Покрај него, протерани се уште двајца црковни службеници, соопшти руската амбасада во Бугарија. Руската амбасада ги опиша протерувањата на тројцата црковни службеници како „груби, флагрантни дејствија“ и изрази револт од одлуката. -Очигледно е дека сегашното раководство […]

Солунскиот митрополит поднел оставка

Уредник
0
0
1.25K
Солунскиот митрополит Антим поднел оставка, објавуваат грчките медиуми. Веста попладнево со кратко соопштение ја потврди и Митрополијата од Солун. -Од Светата Солунска Митрополија, се известува дека, вчера, понеделник, 07.08.2023 година, Неговата Светост Солунскиот митрополит г. Антимос уредно поднесе оставка и се стави на располагање на блажениот архиепископ Атински и цела Грција Јероним и на Вечниот свет […]