Вера

Премиерот Заев покровител на денот на Свети Климент

Уредник
0
0
258
Македонскиот премиер Зоран Заев беше покровител на одбележувањето на државниот празник Свети Климент Охридски, кој се одбележа во рамки на јубилејот 50 години автокефалност на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија. -Ние сме секуларна држава, но верските заедници и нивните закрилници, како што е за православниот свет Црквата, се и духовно и културно наследство, и […]

ЏАФЕРИ: Свети Климент да не потсети на придобивките од меѓусебното почитување

Уредник
0
0
199
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го честита големиот христијански празник Св. Климент Охридски. „Основоположникот на Охридската книжевна школа нè обврзува на солидарност, мудрост и негување на цивилизациските вредности. Создавањето на кирилицата и ширењето на писменоста е светол пример на чување и унапредување на наследството за сите народи. Чествувањето на секој празник е добра можност да се […]

КОВЗ: Македонија е голем светилник во европското духовно семејство

Уредник
0
0
128
Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи упати честитка по повод пазникот Свети Климент Охридски до членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква, како и до сите православни верници во земјата и во странство. – Големото дело на свети Климент Охридски, основоположникот на Охридската книжевна школа и творецот на кирилицата, кое […]

ИВАНОВ: Во основата на сите кризи е моралната криза

Уредник
0
0
76
– Денешниот ден е посветен на најискусниот и најпросветениот ученик на светите Кирил и Методиј, а тоа е нашиот голем народен светител и просветител – свети Климент Охридски. Поаѓајќи од неговата длабока вера во Господ Исус Христос, св. Климент неуморно работел на образовно, морално, етичко и духовно издигнување на народот на Македонија. Не давајќи им […]

Игуменот Гаврил стана Архимандрит

Уредник
3
-46
1.29K
Македонската православна црква во своите редови доби уште еден Архимандрит. Во највисокиот чин од монаштвото, беше ракоположен Игуменот Гаврил, кој е дел од австралиско-сиднејската епархија на МПЦ-ОА. Ракополагањето го извршиле владиката г. Наум, во сослужение со митрополитите г.Јосиф Кумановски и г. Јосиф Тетовски, денеска во манастирот Свети Ѓорги во Куманово. Од редот на Архимандритите се бираат […]

На Петковден МПЦ доби уште еден свештеник

Уредник
0
0
465
Македонската Православна Црква – ОА, преку Брегалничката епархија доби уште еден свештеник во своите редови. На 27 октомври 2017 година, кога црквата го празнува споменот за  Преподобнаата Параскева – Петковден, надлежниот Брегалнички Митрополит го ракоположил во свештенички чин ѓаконот Никола Митов од Штип. Чинот на ракополагање храмот во населбата Сењак 2 во Штип.

Претседателот Иванов покровител на настаните за 500 години Протестантска Реформација

Уредник
0
0
188
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, е покровител на централната манифестација која во Македонија се одржува за одбележување на 500 години од Протестантската Реформација, еден од најзначајните моменти за протестантските цркви. Иванов завчера ја примил делегацијата на Евангелско Протестантската Иницијатива, предводена од Генералниот секретар на Светската Евангелска Асоцијација, епископот Ефраим Тендеро и Претседателот на Меѓународниот […]

Владиците Јосиф и Јосиф на гости кај Пимен во Шведска

Уредник
0
0
768
Европскиот Митрополит г. Пимен одбележа четири години од осветувањето на новоизградената црква Свети Наум Охридски во Малме Шведска, црква која воедно е и Соборен Храм на Европската Епархија. Во исто време беа одбележани и 13 години од камен темелникот на оваа црква, како и 50 години од возобновувањето на МПЦ-ОА. -По молитвите на нашиот патрон, […]

Архиепископите Михаил и Гаврил почиваат во осветена црква

Уредник
0
0
715
Време е да се вратиме на вредностите што го одржале нашиот народ низ вековите, на вредностите кои поврзуваат а не разделуваат – порача денеска поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, г. Стефан на осветувањето на црквата Св. Наум Охридски во населбата Радишани. Осветувањето на црквата во Радишани почна синоќа со вечерна богослужба. Централната […]

Монашење во манастирот „Св. Спиридон“, метох на лесновската обител

Уредник
0
0
485
На 13. 10. 2017 година, Покров на Пресв. Богородица, св. Јован Кукузел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на вечерната богослужба во женскиот манастир „Св. Спиридон“, метох на Лесновската Обител, расофорната сестра Херувима, која во 2015 година е потстрижана за расофорна а денес Надлежниот Митрополит г. Иларион ја потстрижа и замонаши во мала схима и […]