Вера

Епископите Партениј и Давид служеа со владика на Вселенската патријаршија за Крстовден

Уредник
0
-2
4.12K
Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил од Вселенската патријаршија е гостин на МПЦ-ОА и за Крстовден сослужувал со Епископот Антаниски г. Партениј во манастирот во Рајчица. На литургијата сослужувал и Епископот Дремвицки, г Давид, викарен епископ на Архиепископот г.г. Стефан. Ова е прво заедничко сосолужување на владиката Давид со монасите од Бигорскиот манастир по […]

Уште една монахиња во манастирот Пречиста

Уредник
0
0
2.39K
Монашкото сестринство на манастирот Света Богородица Пречиста се зголемува. Како што расте возбновувањето на овој манастир, така расте и сестринското семејство. Митрополитот г. Тимотерј и Епископот г.Партениј за Мала Богоридица, отслужија литургија на која беше замонашена новата монахиња Теодосија. -Божествена благодат бликаше сношти, радост се отсликуваше на сечие лице, трепереше секој поклоник дојден тука во […]

Осветен манастирот во Крушево – ктитор и Тоше Проевски

Уредник
0
0
359
После 37 години на изградба конечно се заврши и освети манастирот Свето Преображение во Крушево или уште попознат како манастирот кој го градеше Тоше. Со ова се исполни една од неговите најголеми желби. Со литургијата и осветувањето чиноначлствуваше Архиепископот Г.Г. Стефан во сослужување со Митрополитите Петат и Јован и Епископот Климент. Осветувањето се извршува на […]

Устоличен првиот епископ Делчевско-каменички, Делчево стана епископско седиште

Уредник
0
0
3.03K
Со светата Архиерејска Литургија во храмот ,,Успение на Пресвета Богородица” г. Марко е устоличен за прв Епископ Делчевско-каменички, со што Делчево стана еоископско седиште за прв пат во историјата. На Литургијата началствуваше Епископот делчевско-каменички г. Марко, а сослужуваа Митрополитите: крушевско-демирхисарскиот г. Јован, брегалничкиот г. Иларион, кумановско-осоговскиот г. Григориј, од МПЦ-ОА и Епископите: врањскиот г. Пахомиј, […]

Јован устоличен за Митрополит Крушевско-демирхисарски

Уредник
2
0
2.24K
Во присуство на двајца Владици од СПЦ, и без присуство на Архиепископот г.г. Стефан, денеска во Црквата Свети Никола во Крушево, владиката Јован беше устоличен за Митрополит Крушевско-демирхисарски. Чинот на интронизација го изврши Митрополитот Преспанско-пелагониски, г. Петар, од чија епархија беа одвоени Крушево и Демир Хисар во нова Митрополија. Јован денеска и прв пат отслужи […]

Поглаварите Стефан и Порфириј служеа заедничка литургија во Крива Паланка со свештеници од бугарската и романската црква

Уредник
0
-1
878
Поглаварите на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и на Српската православна црква (СПЦ), Стефан и Порфириј, во чест на празникот Свети Јоаким Осоговски кај Крива Паланка служеа заедничка литургија. Со нив сослужуваа и свештеници од Бугарската и Романската православна црква, за што архиепископот Стефан порача дека ова е пример дека во црквата нема […]

Величествена Литија во Крушево со моштите на Свети Климент Охридски

Уредник
0
0
2.07K
Голем број верници дојдоа на литијата што Крушевско-демирхисарската митрополија на МПЦ-ОА ја организираше и годинава со моштите на Свети Климент Охридски, патронот на МПЦ-ОА. На литијата низ улиците на Крушево и претходеше литургија во храмот Св. Никола. Литургијата и овој пат ја служеше Епископот Делчевско-каменички Марко, а молитвено учествуваше Митрополитот Јован. Епископот Марко во беседата […]

Архиепископот Стефан ја заврши канонската посета на Американско-кандаската епархија

Уредник
0
0
1.06K
Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан се врати од тринеделната посета на Aмериканско-канадската епархија на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија (МПЦ‒ОА), кадешто aрхиепископот  замина по покана на надлежниот aрхијереј, Неговото високопреосвештенство, mитрополитот Американско-канадски г. Методиј, а по повод прославата на 60 години од осветувањето на првото светилиште на МПЦ‒ОА на Северноамериканскиот континент, храмот „Свети […]

Епископите Марко и Давид дел од државната прослава за Илинден

Уредник
3
0
1.64K
Голем број верници беа дел од Светата Архиерејска литургија, што за Илинден, на 2 Август, во храмот „Св. Николај Мирликијски”, во Крушево, ја служеа поранешните владици на ПОА, сега дел од МПЦ-ОА. Со литургијата чининачалствуваше Епископот делчевско-каменички Марко во сослужение на Епископот дремвитски Давид, а молитвено присустваше и Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован. По завршувањето на […]

Во Бигорски манастир молитва за татковината

Уредник
0
0
1.86K
Во рамки на Илинденските чествувања во Бигорскиот манастир, беше извршен и чинот на доксологија – молитва за татковината. Според востановената традиција станува збор за молитви за вечен спомен и блажено упокоение на сите кои се бореле и паднале во светите борби за верата и Татковината, особено во Илинденското востание, информираа од Бигорскиот манастир. Ова е […]