ИВЗ

ИВЗ ја отвори џамијата во Горно Стогомиште во кичевско

Уредник
1
0
44
Исламската верска заедница ја пушти во употреба новата реконструирана џамија во кичевското село Горно Строгомиште. На чинот на свеченото отворање присуствувал поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи и членовите на Ријасетот, Муфтиите на Кичево, Тетово, Гостивар и Струга. Покрај голем број верници, на настанот учествувал и кичевскиот градоначалник, фатмир Дехари. -Кој учествува во изградба на џамија […]

По 104 години, џамијата „Хајдар Кади“ во Битола отворена за верниците

Уредник
0
-1
132
По извршената реставрација со помош на Генералниот директорат на фондации при Владата на Турција, во Битола, по 104 години за верниците е отворена џамијата „Хајдар Кади“, која во османлискиот период имала централна позиција, јавува Anadolu Agency (AA). Вицепремиерот на Турција, Кајнак, на отворањето потенцирал дека овој објект стар 450 години, по 104 години повторно ги […]

ИВЗ со свечена академија ја прослави Муслиманската нова година

Уредник
0
0
23
Со свечена академија која што се одржа во Македонскиот народен театар, Исламската верска заедница на Република Македонија (ИВЗ) ја одбележа промената на календарската година во исламот, Хиџрет, која е поврзана со преселбата на пророкот Мухамед од градот Мека во Медина, јавува Anadolu Agency (AA). Претставници на верскиот живот во регионот, претставници на дипломатскиот кор во […]

Поглаварот Реџепи ја отвори џамијата во Тработивиште

Уредник
0
0
68
Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи вчера свечено ја пуштил во употреба реконструираната џамија во Тработивиште, делчевско. Обновувањето на џамијата се случува по 100 години. Нема точни податоци колку е стар овој верски објект, но според градбата, се претпоставува дека е граден пред повеќе од 3 века. Неговата изградба се врзува со Челеби Заде, […]

Државниот врв, политичари и дипломати на баклава кај поглаварот на ИВЗ

Уредник
0
0
80
Претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Емил Димитриев, Американскиот Амбасадор Џес Бејли,  лидерот на СДСМ, Зоран Заев, политичари, дипломати, претставници на Комисијата за односи со верските заедници, дојдоа на приемот кај Поглаварот на ИВЗ за верскиот празник Курбан Бајрам. Честитајќи го празникот, претседателот Иванов изрази очекување дека припадниците на исламската верска заедница, како нераскинлив дел од македонското […]

ДИМИТРИЕВ: Да продолжиме со добра мисла и добри дела

Уредник
0
0
5
Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) реис ул улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и до верниците од исламска вероисповед. – Ми претставува особена чест, Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите […]

ВЕЉАНОСКИ: Нашите вековни традиции придонеле да си помагаме едни на други

Уредник
0
0
3
Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, до поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ)  реис ул улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и до верниците од исламска вероисповед. – Со особено задоволство, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, Вам, на […]

ИВАНОВ: Да подадеме рака

Уредник
0
0
3
Претседателот Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. – На овој празник, верниците од исламска вероисповед принесувајќи жртва – курбан го прославуваат приближувањето на човекот кон Бога. Овој ден е присетување на Ибрахимовата подготвеност […]

Турскиот амбасадор на централната Барјамска молитва во Мустафа-пашината џамија во Скопје

Уредник
0
0
15
Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи ја предводеше утринска централна Бајрам-намаз молитва за големиот муслимански празник во Мустафа-пашината џамија во Скопје. На читањето на Куранот и интерпретацијата на илахии присуствуваше и турскиот амбасадор во Македонија Омур Шолендил. Во обраќањето во име на претседателот на ИВЗ, кое го читаше ученикот од средното верско училиште, медресата „Иса Бег” […]

ВМРО-ДПМНЕ: Да покажеме меѓусебна почит и разбирање

Уредник
0
0
6
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на сите Македонци, Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и на сите останати граѓани од исламска вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Курбан Бајрам. – Ова е денот кога ги зацврстуваме и истакнуваме вредностите на толеранција, заедништво и хуманост, но и кога ги одржуваме […]