Почетна Вести Христијанство

Христијанство

Владика на ГПЦ гости на МПЦ

Уредник
0
0
2.59K
Митрополитот на Дидимотихо, Орестиада и Суфли, г.Дамаскин, од Грчката православна црква гостин на МПЦ-ОА.  На оокана од стручимичакта епархија, за празникот Рождество на Пресвета Богородица, служел Литургија во храмот „Покров на Пресвета Богородица и Св.Леонтиј’ во Водоча во сослужение со надлежниот Митрополит Струмички Наум и неговиот Викарен Епископ Стобиски г.Јаков. Митрополитот од ГПЦ имал средба […]

В недела осветување на манастирот Свето Преображение Господово во Крушево

Уредник
0
-4
1.24K
В Недела на 24 септември во Крушево ќе биде осветен Манастирот Свето Преображение Господово, познат како Манастирот што го градеше Тоше Проевски. Крушевско-демирхисарскиот Митрополит г. Јован донел одлука за негово осветување, откако целосно е завршена изграбата, што траеше долги години. Чинот на осветување ќе го изврши Архиепископот г.г. Стефан во сослужение на повеќе архиереи на […]

Прва посета на Архипископот Стефан во манастирот на неговиот викарен епископ

Уредник
0
0
3.72K
Архиепископот Стефан, придружуван од скретарот на синодот, Епископот Климент биле во посета на манастирот, Успение Богородишно во Маркова Сушица, кај Скопје. Домаќин им бил Епископот Давид, сега викарен епископ на поглаварот на МПЦ-ОА, кој долги години управуваше со овој манастир. Ова е прва посета на Архиепископот г.г Стефан на објект во кој претходно функционираше ПОА. […]

Рускиот архимандрит, редовен гостин на МПЦ, доби забрана за влез во Македонија

Уредник
3
-1851
4.73K
Шефот на руското црковно подворје во Софија, Васијан Змеев доби забрана за влез во Македонија, дознава Религија.мк Рускиот архимандрит е на списокот на македонското МНР со уште тројца руски дипломати кои се протерани од Македонија. Змеев е рускиот црковен претставник на Московската патријаршија, кој изминатава година имаше интензивни посети на Македонија и зачестени средби со […]

Богојески му одговори на Пахомије

Уредник
3
-206
7.60K
Лидерот на Македонски Концепт, Петар Богојески, по потекло крушевчанец, во изјава за Религија.мк, му одговори на Врањскиот епископ Пахомије за неговиот опис на Крушево, во кој се обидува дам му даде српски историски контекст. Во продолжение целосната реакција на Богојески. Изразувам длабоко жалење поради непознавањето на историјата на славното Крушево и крушевско од страна на […]

Како Пахомије го гледа Крушево?

Уредник
1
-63
1.57K
Врањскиот епископ на СПЦ, Пахомије кој беше дел од литургијата за устоличувањето на Митрополитот Јован за Крушевско-демирхисарски митроплит има свој поглед на градот Крушево. Откако се врати во Врање, на својата интернет страница објави вест за интронизацијата на новиот македонски митрполит, но свои зборови го опиша градот каде ќе биде седиштетото на на Крушевско-демирхисарската Митрополија. […]

Владиката Петар ги прогласи новинарите за фанаридиоти, а Партениј го нарече теле

Уредник
2
-30
10.09K
Скандалозно, на моменти конфузно и неповрзано, но генрално полно со деструктивност и антихристијански, звучеше вчера Владиката Петар во обраќањето по интронизацијата на Јован за нов Митрополит на МПЦ-ОА на Крушево и Демир Хисар. Владиката Петар, кој генерално е познат по своите навредливи проповеди, обликувани со доза на лажен патриотизам, го искористи чинот на интронизација повторно […]

Скандалите на Петар на прекинуваат – Ако дојде Партениј, нема да има устоличување

Уредник
0
-1
2.69K
Скандалозно однесување на Владиката Петар му птретходело на чинот на устоличувањето на Владиката Јован за Митрополит Крушевско-демирхисарски. Со уцени и закани Петар го спречил учеството на Валдиката Партениј на литургијата што вчера се оддржа, иако Јован уредно го поканил и Епископот Антаниски заедно со монасите од Бигорски. Веста индиретно ја објави Бигорски во текст посветен […]

Поздравот од Рускиот Патријарх преку Григориј дојде до МПЦ

Уредник
3
0
1.28K
Кумановско-осоговскиот митрополит Григориј бил дел од Архиерејската лиртургија што ја служел Будимпештанскиот митрополит Иларион Алфеев во Манастирот во Јасеновац во Хрватска, заедно со владици на СПЦ и на Руската црква. -Во поздравниот говор, Митрополитот Иларион им го пренесе благословот на рускиот патријарх Кирил. Митрополитот нагласи дека е малку веројатно дека некогаш ќе го дознаеме точниот број […]

Српскиот патријарх ќе служи во Осоговскиот манастир, што владиката Григориј ќе му раскаже за скеврнавењето на фреските

Уредник
5
-3
2.07K
Српскиот патријарх Порфириј и Архиепископот Стефан на 29 август, на денот на Свети Јоаким Осоговски ќе отслужат заедничка литиргија во манастирот посветен на овој светител крај Крива Паланка. Настанот е во организиација на Кумановско-осоговската епархија на МПЦ-ОА. Засега нема информации кој се друг од владиците на МПЦ-ОА и на СПЦ ќе учествува во оваа литургија […]