Почетна Вести Христијанство

Христијанство

По 15 години, конечно изградена црквата во Звегор

Уредник
0
0
21
Свети Јован Крстител, патрон на новоизградената црква во делчевски Ѕвегор, за прв пат верниците ќе го одбележат во комплетно изградената црква и со иконостас кој е еден од најубавите во регионот. Изработен рачно од ореово дрво од прилепски мајстор и со благослов од владиката Иларион, овој иконостас е по многу нешта уникатен. Иконите се изработени […]

Теута Арифи во посета на Владиката Јосиф

Новинар
0
0
494
Традиционална средба меѓу градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф се одржала на 12.01.2017 година, на која градоначалничката ги честитала новогодишните и Божикните празници. Ваквите средби се традиција во Тетово за големите православни и муслимански празници, што е доказ за соживотот во овој град. Градоначалничката на Тетово изразила задоволство што дошло […]

Г. Тимотеј одржа успешно епархиско собрание во Австралија

Новинар
0
0
277
Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј на 11.01.2017 година, во просториите на „Шелдон ресепшн“ во Мелбурн, Австралија одржа редовно Генерално собрание на Австралиско-сиднејската епархија на кое биле разгледани повеќе прашања од животот на Епархијата. На собранието прво се усвоил Извештајот за двегодишното работење (2015-2016) на Митрополитот Тимотеј во Австралиско-сиднејската епархија. Потоа бил разгледан и […]

Македонско друштво „Илинден“: Патријархот Иринеј треба да знае дека горанците зборуваат македонски, а не српски

Уредник
0
-5
210
Остра реакција на Македонскo друштво “Илинден”-Tирана на скандалозната изјава на Српскиот патријарх Иринеј, кој во интервју за телевизискиот канал на СПЦ, ТВ. ХРАМ, Македонците од областа Гора на Косово, ги прогласи за одродени Србои. Македонците од Албанија го сметаат овој став на Иринеј за скандалозен посочувајќи дека во областа Гора не постои српско малцинство. Во […]

Отец Партениј на насловната страница на светската православна заедница

Уредник
0
-726
1.33K
Светската православна агенција за информации, Orthodox Christian Network, сподели фотографија од Архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир од негова богослужба. Ова не е прв пат OCN, да споделува фотографии од претставници на МПЦ. Пред извесно време таква фотографија беше споделена и од Дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј. Веста е важна, особено поради тоа што и покрај нерешениот […]

Архиепископот ги пречека Иванов, Вељаноски и Димитриев

Уредник
0
0
340
Претседателот Ѓорге Иванов, Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и Премиерот Емил Димитриев пристигнаа во резиденцијата на Архиепископот г.г. Стефан за неговиот денешен именден. На традиционалниот именденски ручек, Поглаварот на МПЦ го придружуваат владиците Агатангел и Иларион. Средбата на државниот врв со МПЦ е вообичаен дел од протоколот за божикните празници што секоја година традиционално се […]

МПЦ во Лондон: Синодот и Владиката Пимен да не молчат за нападот врз Отец Виктор

Уредник
0
0
1.25K
Црковните општини на  МПЦО Св.Архангел Михаил во Лондон и Св Ѓорѓи Победоносец – Литлхамптон, бараат надлежните органи во Македонија да го расчистат случајот со нападот врз свештеникот Виктор Стојчев. Истовремено бараат, надлежниот архиереј, Владиката Пимен да се огласи за настанот, а воедно Синодот на МПЦ да побара заштита за своето свештенство од бруталните напади врз […]

Од денеска пријавување за „Водици 2017“

Уредник
0
0
102
Заинтересираните граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2017“ од денеска можат да се пријавуваат во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“. Потребно е да однесат лична карта, потврда од спортска медицина и пополнет купон за пријавување, објавен во весникот „Нова Македонија“. Организатор на манифестацијата и годинава е весникот „Нова Македонија, каде ќе се објавуваат купони до 18 јануари. Манифестацијата […]

Државниот врв денеска на именден кај Архиепископот

Уредник
0
0
167
Архиепископот Стефан денеска треба да го приреди традиционалниот ручек за државниот врв. Повод е чествувањето на Свети Стефан, првомаченик, празник кој Архиепископот го чествува и како свои именден. Традиционалниот ручек се одржува во архиепископската резиденција на Кале. На ручекот се поканети, Претседателот на државата, Претседателот на Собранието и Премиерот. Покрај Архиепископот на ручекот обично присуствуваат […]

ВИДЕО: Ансамблот Македонија во мијачки носии ги воодушеви гостите во Бигорски

Уредник
0
0
277
Божикната празнична атмосфера во Бигорскиот манастир, годинава ја надополнил настапот на ансамблот „Македонија“ од Скопје. Станува збор на прекрасен вечерен концерт за бадниковата вечер, во која ансамблот, предводен од професорите Владимир Јаневски и Тимко Чичаковски, покрај изведбата на прекрасните песни, направиле и значајна промоција на македонски народни носии од мијачкиот крај. Нивниот настап, во мијачките […]