Почетна Коментар

Коментар

2022 лето Господово

Уредник
0
-1
418
Да живееш значи да постоиш, а да постоиш значи да: твориш, да учиш, да учителствуваш, да сведочиш, да учествуваш, да заедничариш и над сè, да љубиш, секојдневно поместувајќи ги сопствените граници во полза на сопствените таленти, оние со кои Бог те благословил во Неговата слава. Токму со едно такво „eпско сведоштво“ од палетата на нашето […]

Тенката линија на која гази дел од Синодот на МПЦ-ОА

Уредник
9
-55
4.06K
Денеска на петти јуни 2022 година, СПЦ го заокружи сценариото кое добро го осмисли изминатиов период и го реализираше она за што предупредував повеќе пати. Знаејќи каде води патот на МПЦ-ОА, по поднесеното барање за апелација кај Вселенската Патријаршија по повеќе од 50 години држење во изолација на македонските православни верници, српската патријаршија трасираше своја […]

Со црковна мудрост до автокефалност!

Уредник
0
0
256
Вообичаен празничен ден, Денот на Св. Кирил и Методиј, но поинаков, многу поинаков, Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и Српската православна црква (СПЦ) одржуваат заедничка литургија на овој празничен ден. Самото тоа го направи овој празничен ден поинаков. Но силни чувства на исчекување, возбуда, неизвесност, дури и стравување лебдеа во воздухот поради прашањето што си […]

Отворен Црковен Балкан е геополитички пораз на политиката на Путин и Руската Православна Црква

Уредник
0
-4
651
После 12 Јуни почнува финалната битка за признавање од Вселенската Патријаршија на целосната автокефалија на Охридската Архиепископија, за што е потребна посебна стратегија на црковната дипломатија, но секако со уште поголема поддршка од државата. Дали на Балканот ќе почнат да дуваат нови ветрови кои ќе донесат затворање на отворените билатерални прашања меѓу државите и народите […]

Господ повторно глаголи на македонски

Уредник
0
0
291
Венко Андоновски ексклузивно за „Нова Македонија“ Не можеше поблага вест да се добие на Благиот ден на сесловенските просветители, Кирил и Методиј. Божја промисла било тоа: на Денот на просветителите, нашата Црква, македонска и Господова, света и сенародна, да стекне самостојност. На денот на глаголицата да проглаголи и Господ повторно на македонски, зашто глаголел од […]

Пимен: Биди ни соучесник и во оваа наша радост Кириле блажени

Уредник
0
0
1.20K
Споделувајќи радост од единството со православната екумена, Пак и пак му се молиме на светиот Кирил исправени пред гробот негов свет. И ќе речеме: Нé научил животот преку евангелието на Христа Бога наш, кое ете преку азбуката што ни ја даде токму ти, о блажен свети Кириле и наш просветителе, го чувме на јазикот кој […]

Ѓуровски: Во исчекување сме на повикот на Патријархот Порфирије за отпус и повик за признавање на црковната автокефалност на Охридската Архиепископија

Уредник
0
0
409
Првиот поглавар на МПЦ Архиепископот Доситеј своевремено мошне храбро им се спротивстави на непријателите на нашата црковна независност и ја востанови автокефалноста, знаејќи дека само на тој начин ќе може да ја сочува својата паства од волците во овчи кожи Благодарение на Одлуката на Вселенскиот патријарх г.г Вартоломеј и нејзино прифаќање од СПЦ се прекина […]

Праќа ли СПЦ уште една порака на добра воља?

Уредник
0
0
732
Архиереите на Српската православна црква вчера биле на традиционалниот прием кај српскиот престолонаследник Александар Караѓорѓевиќ, што секоја година за време на одржувањето на СПЦ се практикува. Владиците на СПЦ во деновите додека трае Соборот, еден ден се во посета на кралското семејство. И овој Собор за зачува традицијата. Во краткото соопштение на СПЦ пишува дека […]

Ѓуровски: На ПОА и истече рокот на траење, МПЦ-ОА е вечност

Уредник
2
-3
930
Браќа од Православната Охридска Архиепископија на владиката Јован Вранишковски џабе не рекле смирение спасение, кроце со Вашите писанија и прогласување на победи! Вие допрва ќе славите зошто спокојот ќе мора кај МПЦ ОА да си го побарате и тоа во стадото кое го напуштивте Знаеме дека е тешко, кога ќе треба утре да му целивате […]

„Хепи Енд“, или „Д Енд“?

Уредник
0
0
685
Македонските владици денеска на Синодска седница ќе одлучат во кој правец ќе ја водат иднината на МПЦ-ОА, а со тоа сами ќе си одредат каква одговорност ќе понесат. Чесно и достоинствено е по синодската Седница тоа на јавноста да и го соопштат. Работите како што досега стојат, отвараат повеќе дилеми, но најважната е дали се […]