Почетна Верски туризам

Верски туризам

Меѓународен конкурс за фотографии на тема: “Света Софија, Храмовите на Мудроста Божја во историјата и во светот”

Уредник
0
0
139
Интерпарламентарното Собрание на Православието (И.С.П.) www.eiao.org во рамките на својата активност за промоција и зачувување на христијанската православна култура и во соработка со веб-страницата OrthPhoto.net го организира третиот по ред натпревар за фотографија и ги поканува сите заинтересирани да учествуваат на истиот. Целта на натпреварот е да се потенцира значењето на „Мудроста Божја“ во современиот свет и […]

Источното црковно пеење се враќа во македонските цркви

Уредник
0
0
529
Источното црковно пеење полека ама сигурно се враќа во македонските храмови, а верниците интуитивно го препознаваат. Ова е само еден од заклучоците од научниот симпозиум  на тема ,, Источно црковно пеење во Македонија,, кој се одржа во Струмица. Според доктор Јане Коџабашија кој во рамки на симпозиумот го промовираше и неговиот труд на истата тема […]

Турција: Манастирот Сумела и во зимско руво привлечен за посетителите

Уредник
0
0
370
Манастирот Сумела е една од најпосетените дестинации во источниот дел на црноморскиот турски регион, а неговиот несекојдневен изглед и положбата го прават прекрасен во секое време од годината, дури и во студените и снежни денови, пишува Anadolu Agency (AA). Снегот на дрвјата, но и на карпите во кои е сместен манастирот Сумела во североисточна Турција, […]

Фестивал на источно црковно пеење во Струмица

Уредник
0
0
547
На 24 јуни 2017 година, со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, а во организација на НУЦК „Антон Панов“ Струмица и Струмичката епархија, во дворот од манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ во Струмица по 7-ми пат се одржа Фестивал на источно црковно пеење, на којшто настапија шест црковни хора: хорот „Свети Теофил Струмички“ од Струмица, камерниот […]

Света Гора сега достапна и за жените!

Уредник
0
0
1.76K
Света Гора е една од најмистериозните локации во Европа кое никогаш нема да можат да го посетат жените, ниту пак да имаат можност да ги видат убавините и монашкиот живот. Иако „државата на монасите“ е отворена за туристички посети, сепак не секој кој сака има и можност да отпатува на Атос. Но, затоа интернет порталот […]

Археологот Митревски: Требаше да поминат 50 години за да добиеме шанса да го ископуваме Кале

Уредник
0
0
260
Денес сум уверен дека ќе го дочекам денот кога некое мало Јапонче ќе ја држи в раце оваа книга и со неа ќе се качи на Kале да ги разгледа музите каде што ќе бидат изложени сите предмети што ги пронајдовме. Тогаш ќе бидам среќен. Со овие зборови археологот и професор Драги Митревски вчера се […]

Обнова на конаците на Трескавец до крајот на следната година, најави министерката Канческа Милевска

Уредник
0
-2
254
Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска денеска ги посети прилепскиот „Завод и Музеј“ и манастирот Трескавец при што се информираше за текот на повеќе проекти, меѓу кои за зафатот со покривната конструкција на Музејот и обновата на опожарените конаци на манастирот Трескавец. Според Канческа Милевска, во Прилеп се одвиваат голем број капитални проекти за заштита […]

Кратово вложува во манастирски туризам

Уредник
0
0
327
Верскиот туризам станува значајна гранка на алтернативниот туризам во Кратово. Се поголем број верници, домашни но и странски, ги посетуваат црквите „Свети Јован“, „Свети Никола“ и „Свети Ѓорѓи Кратовски“, а расте интересот кај туристите и за манастирите во околината на Кратово. Локалната самоуправа и градоначалникот Мте Андоновски интензивно работат на развојот на манастирскиот туризам, па […]

Осветен првиот етно-ресторан по идеја на Бигорскиот манастир

Уредник
0
-4
6.76K
„Куќа на Мијаците“, или „Бигорски Анови“ е првиот етно-ресторан направен по идеја на Бигорскиот манастир кој има за цел развој на верскиот и селски туризам во мијачкиот крај  на Западна Македонија. Во пресрет на патрониот празник на Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“, митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, денеска извршил осветување на објектот. Првиот етно-ресторанот, посветен на […]

Манастирот Свети Стефан во Охрид нов капацитет за манастирски туризам

Уредник
0
0
1.49K
Охридскиот манастир Свети Стефан доби нови конаци во кои ќе може да престојуваат туристи. Чинот на осветувањето го изврши митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј во сослужение со повеќе свештенослужители. Пред изградбата на конаците, обновена е надворешната фасада на пештерната црква, а реновирана е и камбанаријата. Новоизградените конаци се од отворен тип и бројат 20 апартмани со 57 […]