Почетна Вера Македонците во Сиднеј ќе го слават јубилејот на автокефална МПЦ
Македонците во Сиднеј ќе го слават јубилејот на автокефална МПЦ

Македонците во Сиднеј ќе го слават јубилејот на автокефална МПЦ

335
1

Австралиско-сиднејската епархија при Македонската православна црква-Охридска Архиепископија ја подготвува јубилејната прослава на 50 години од возобновувањето на автокефалноста на Охриската Архиепископија во лицето на МПЦ-ОА и денот на независноста на Република Македонија, која ќе се одржи на 8 и 9 септеври 2017 година во Сиднеј.

Според подготвената програма, на 8 септември (петок) 2017 година со почеток во 19 и 30 часот ќе се одржи Свечена академија со банкет, каде ќе настапува Македонскиот културен центар „Илинден“. На 9 септември (сабота) 2017 година во 9 часот ќе се одржи Света божествена Златоустова литургија во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј.

Целиот настан е со благослов на Митрополитот дебарско-кичевски и администратор австралиско-сиднејски г. Тимотеј.

 

 

 

Одбор за организација на прославата по повод големиот јубилеј:

Игумен Гаврил (Галев)

Љупчо Стефановски – тел: 0448 963 805

Јоте Цандовски – тел: 0419 924 838

Ананија Ананиевски – тел: 0422 411 139

Петар Котевиќ – тел: 0416 216 818

Коментар(1)

  1. Секoјa чест oче Гaвриле, неумoрнo рaвoтиш уште oд првиoт ден кoгa дoјде вo Австрaлијa и пoкрaј мнoгуте искушенијa.
    ” Тогаш ќе светне како зората твојата светлина и твоето здравје ќе процвета бргу. Твојата правда ќе оди пред тебе, а Господовата слава ќе ти биде заштитница”

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *