Почетна Интервју

Интервју

Православната црква мора да има исти критериуми за сите народи

Уредник
0
-2
281
ИНТЕРВЈУ: Ѓоко Ѓорѓевски, декан на Православниот богословски факултет во Скопје Во битката за границите и териториите на православните цркви се занемарува вистинската мисија на црквата и, воопшто, на православието. Токму во оваа насока зборува теологот Ѓоко Ѓорѓевски, декан на православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје, во интервју за „Нова Македонија“, кој ги анализира […]

Автокефалијата е начин да се обезбеди единство на Црквата во рамките на државата, како и единство помеѓу локалните Цркви

Уредник
0
0
129
Интервју на Архиепископот на Телмис Јов (Геча) за Украинската автокефалија, кој вели дека автокефалијата е начин да се обезбеди единство на Црквата во рамките на државата, како и единство помеѓу локалните Цркви. Вселенската Патријаршија одговара на нападите на Руската Православна Црква. Процесот на подготовката за прогласување на автокефалија за Украинската Црква е веќе во тек. […]

Соживотот е начин на живеење, а не куртоазија

Уредник
0
0
74
Интервју: Реис-ул-улема Сулејман ефенди Реџепи, поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ) Искрено да се почитуваме, да го шириме добриот збор и заемно да си помагаме. Само така ќе им дадеме пример на младите и ќе сториме нешто што ќе влијае позитивно на иднината на оваа земја, која сите треба да ја чувствуваме за сопствена. Ова […]

Сотировски: Заев и МПЦ бараа признавање на автокефалноста

Уредник
1
0
190
Даријан Сотировски директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи во Република Македонија. Во интервју за МИА зборува за одбележувањето на 1000- годишнината од Охридската архиепископија, за барањето до Вселенската патријаршија за помош во решавање на прашањето за автокефалноста на МПЦ – ОА, за Извештајот на Стејт департментот за верски слободи, но […]

Да ги надминеме сите наши непријатности и да погледнеме нанапред

Уредник
0
0
207
Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк во Специјалното интервју за „македонската православна младина во Асвтралија, отворено зборува за неговиот монашки живот, за неговата љубов кон миленичињата, за проблемите и предизвиците во мисијата при Австралиско-сиднејската епархија, за модернизацијата и напредокот на мисијата, за надминувањето и решавањето на проблемите. Со отец Гаврил, разговара […]

Ќе отвориме ново поглавје во меѓуконфесионалните односи

Уредник
0
0
112
ИНТЕРВЈУ: ДАРИЈАН СОТИРОВСКИ, ДИРЕКТОР НА КОМИСИЈАТА ЗА ОДНОСИ СО ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ И РЕЛИГИОЗНИ ГРУПИ Новиот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи, Даријан Сотировски најавува нова страница во меѓуверската комуникација во Македонија, со непристрасна улога на Комисијата како државно тело задолжено за медијација и конекција на државата со верските институции Сотировски […]

Руската црква повикува на дијалог МПЦ-СПЦ

Уредник
0
0
236
Шефот на руската црковна дипломатија, Митрополитот волоколамски Иларион Алфеев, во интервју за Спутник, многу кратко одговори на прашањето поврзано со МПЦ и идејата Бугарската црква да биде закрилник на македонската автокефалност. Алфеев, само посочи дека Руската црква е на став дека тоа прашање треба да се решава во дијалог со СПЦ, без притоа да дава […]

Владиката Агатангел жестоко против решение на спорот со Грција

Уредник
0
0
373
Повардарскиот митрополит Агатангел смета дека Македонската православна црква, исто како и Грчката треба активно да се вклучи во протестите во одбрана на уставното име на Македонија. Во, прилично острата изјава, тој ги оценува како штетни политиките на власта во преговориоте со Грција, сметајќи дека крајното решение на спорот ќе значи обезличување на државата и идентитетот […]

Митрополит Наум: Очекуваме сослужение со Црквата-Мајка, испративме братски повик до Патријархот Неофит

Уредник
1
0
317
Следниот чекор е заедничко сослужение на светата Литургија / Евхаристија / и на тој начин заедно практично да ја исполниме одлуката на БПЦ, со која таа се согласи да биде Црква-мајка на МПЦ-Охридска архиепископија. Тоа, во изјава за Агенција БГНЕС го кажал Струмичкиот Митрополит Наум по повод следните чекори меѓу БПЦ и МПЦ-Охридска архиепископија. БГНЕС: Бугарскиот […]

Владиката Петар: Ниту се луксузираме, ниту возиме скапи џипови

Уредник
0
0
416
Ниту се луксузираме ниту возиме скапи џипови, тврди митрополитот преспанско-пелагониски, г. Петар, во изјава за порталот А1 он. Тој вели дека не се основани обвинувањата во јавноста оти свештениците живеат на висока нога, а додава дека возниот парк со кој располага неговата епархија не чини повеќе од 10 илјади евра. „Денеска е јасно како ден […]