Почетна Интервју

Интервју

Епископ Партениј за МИА: Eдинствено од кое треба да се плашиме се егоизмот, страстите во самите нас, себичноста, злорадоста, неблагодарноста, горделивоста

Уредник
0
-1
431
МИА: Се наоѓаме во период на празници. Годинава празнуваме во поинаква атмосфера во услови на пандемија. Наместо вообичаената радост на средби човек со човек, сè повеќе се чувствува страв од блискост и соочување, се плашиме еден од друг. Како да го разбереме тој страв човек од човек и дали е реален? Владика Партениј: „Во љубовта страв нема, […]

За верата и пандемијата – отец Бобан

Уредник
0
-4
404
Свештеникот на скопската епархија, отец Бобан Митевски беше гостин во дневникот на ТВ Сител, на тема верата и пандемијата. Бадник и Божик без бадникови огнови и бадникови поворки. Водици без масовни прослави. Како црквата гледа на пандемијата, како гледа на вакцините против Ковид 19. Погледнете го разговорот. 

Вартоломеј за То Вима: Не можам да направам чекор назад

Уредник
1
0
682
Вселенскиот Патријарх го отвори своето срце и говореше за автокефалијата на Црквата во Украина, за пандемијата и за нејзините негатори — Изјавува дека ќе се вакцинира, бидејќи над сѐ тоа е еден акт на одговорност спрема ближните луѓе и ги поттикнува младите да бидат солидарни. Интервјуто го водеше Марија Антонијаду Пандемијата, младите, внатрешната состојба на […]

Интервју на Епископ Партениј за украинска новинска агенција – одлуките на Вселенската Патријаршија треба да ги почитуваат сите

Уредник
0
0
553
Интревју на Неговото Преосвештество, Епископот Антаниски г. Партениј, за Украинската новинска агенција РЕЛІГІЙНА ПРАВДА 1.Владико, световната и црковната власти на Северна Македонија се обратиле до Вселенскиот престол со молба за добивање автокефалност. Во исто време ви завидувам и сочувствувам. Завидувам затоа што е голема среќа да се помине лично низ процесот на признавање на Црквата и […]

Владиката Петар: Само Вселенската патријаршија може да биде „Мајка Црква“ за автокефалноста на МПЦ-ОА

Уредник
3
0
674
Вселенската патријаршија е единствената црква која може да биде „Мајка Црква“ за автокефалноста на МПЦ-ОА. Токму Цариградската патријаршија е единствената црква, која во историјата давала автокефалност на другите црква, затоа и патот за признавањето на МПЦ-ОА, е токму Вселенската Патријаршија. Ова во гостување на Алфа Телевизија, го изјави Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар. Вели дека засега […]

Исламот е вера, не е идеологија

Уредник
0
0
140
Интервју со поглаварот на Исламската верска заедница во земјата, Сулејман Реџепи Исламската верска заедница е една од верските заедници во државата што најодговорно се однесувале во кризата со ковид-19, а нејзините верници ги почитувале сите мерки и препораки на епидемиолозите. Ова за интервју во „Нова Македонија“ го тврди реисот Сулејман Реџепи, поглаварот на втората по […]

Црквата секогаш во кризи била најсилна

Уредник
0
0
265
Епископот стобиски Јаков Ова е исклучително тежок период за човештвото, а ограничувањата со кои се соочува црквата не се насочени единствено кон неа туку кон секого и кон сѐ, верувам со добра намера, вели епископот стобиски Јаков, најмладиот владика во Македонската православна црква-Охридска архиепископија. Според него, воскресението Христово како историски настан е најголемата пресвртница во […]

Архимандрит Партениј: „Секое зло за добро“ – во ова богодопуштено време да се пронајдеме себе во себеси

Уредник
0
0
422
Велигденско интервју на Архимандрит Партениј за „Битолски Весник“ Новинари: Киро Кипроски и Менде Младеновски „Битолски Весник“: Се наоѓаме неколку дена пред големиот христијански празник Велигден, а човештвото е исправено пред големиот предизвик како да се преживее и да се спаси од пандемијата. Како ја доживувате заразата со коронавирусот? Пандемијата не само што им го смени начинот на […]

Отец Гаврил – Изгледа за се имаме време освен за сопствената душа

Уредник
0
0
464
По заострувањето на владините ограничувања со цел да се намали ширењето на коронавирусот, Македонската Православна Младина на Австралија, МОЈА, како и многу други организации, веднаш упатија пораки на поддршка и разбирање до нивните членови. Игуменот и Отец Гаврил од македонскиот православен манастир Св.Климент Охридски во Кинглејк, за кој како монах, само-изолацијата не е нешто ново, […]

Ова е искушение од кое треба да излеземе како победници

Уредник
0
0
108
Разговор со дон Давор Топиќ, катедрален парох, Верниците на Католичката црква во Македонија што се дел од грегоријанскиот календар овој викенд ќе го одбележат најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Ова е првиот католички Велигден што ќе се слави во услови на пандемија. Дон Давор Топиќ, катедралниот парох на Католичката црква во Скопје, во […]