Почетна Вера Велес го празнува заштитникот на градот Свети Пантелејмон
Велес го празнува заштитникот на градот Свети Пантелејмон

Велес го празнува заштитникот на градот Свети Пантелејмон

332
0
Во соборниот храм „Свети Великомаченик Пантелејмон“ во Велес синоќа со празнична праграма во  организација на  Епархијата Повардарска и Општина Велес, почна чествувањето на овој светец кој е заштитник на градот Велес.

Програмата почна со вечерна богослужба на која чиноначалствуваше митрополитот Агатангел со свештеници и ѓакони од Епархијата Повардарска, со ода и поклонување пред иконата на светителот од страна на голем број граѓани, православни христијани, по што се обрати повардарскиот митрополитот Агатангел кој говореше за значењето на овој светител и за улогата на МПЦ.

Обраќање имаше и претставникот на Општина Велес Петре Саздов.

Во уметничката програма настапи Младинскиот црковен хор „Св.Кирил и Методиј“, а потоа и солистката Ана Михајлова. Се одржа и музички перформанс на квартет велешки музичари: вокал Валентин Миланов,гитара Петар Марков,перкусии Трајче Ристов и кавал Филип Арилон.

Програмата беше заокружена со драмскиот перформанс „Приказни за изворот“ на Драмското Студио „Словото“под раководство на Весна Димитрова Бобевска.

Чествувањето продолжува и во текот на денешниот ден во соборниот храм  „Св Пантелејмон“ во Велес,  а по пречекот на архиереите, најавена е Архиерејска Божествена Литургија на која ќе чиноначалствува неговото Блажество г.г. Стефан во сослужение со митрополитот Повардарски Агатангел.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *