Фото

Рајчица низ фоготографското око на Стефан Рајхл

Уредник
0
0
452
Манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ е женски манастир. Првиот храм кој се наоѓал на истото место каде што е денешниот е направен во XVI век,мкој пак, е изграден во XIX век, 1835 година како метох на Бигорскиот манастир. Тоа е времето кога игумен на Бигорскиот манастир бил архимандритот Арсениј од Галичник. Црквата била зографисана и живописана […]

Забрзано „средување“ на Архиепископијата и Соборен за посетата на Патријархиот Порфириј

Уредник
0
0
993
Седиштето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) се „дотерува“ во пресрет утрешното пристигнување на делегацијата на Српската православна црква (СПЦ) во Скопје, објави 360 Степени. Мајстори изведуваат градежни работи околу седиштето на црквата и соборниот храм „Св.Климент Охридски“ и се чисти просторот. Делегацијата на СПЦ ќе ја предводи патријархот Порфириј а во Скопје […]

Величествена премиера на документарниот филм за Бигорски ФОТОГАЛЕРИЈА

Уредник
0
0
366
Во НУ Македонски народен театар во петокот вечерта се одржа премиерата на документарниот филм „1000 години-Сведок на светлината“, во режија на Илија Ико Каров, посветен на Бигорскиот манастир, по повод големиот јубилеј на манастирот, кој го доловува духовниот монашки континуитет низ вековите. На премиерата, покрај монашката заедница од Бигорски манастир, предводена од отец Партениј, присуствуваше […]

ФОТОРЕПОРТАЖА: Знаете ли како изгледаше Бигорскиот мансатир пред доаѓањето на Отец Партениј за игумен?

Уредник
0
0
920
Епископот Антаниски, г. Партениј вчера го одбележа својот именден и воедно одбележа 27 години живот посветен на Црквата, но и на Бигорскиот манастир. Отец Партениј, од Света Гора се враќа како Рософор (искушеник) и во 1995 година е замонашен од Дебарско-Кичевскиот митрополит Тимотеј во Бигорскиот манастир. Оттогаш до денес Бигорски е негов дом. Бигорскиот манастир […]

МПЦ-ОА го одбележа патронот Свети Климент со величествени литургии

Уредник
0
0
179
Во Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје, со вечерна Богослужба и со утринска литургија беше одбележан патрониот празник на МПЦ-ОА. Вечерната ја служеше Епископот Антаниски, г. Партениј, а утринската владиците г. Агатенгел, г. Јосиф и г. Партениј. Ужувајте во фоторепортажата направена до Бигорски.

Вечерната Богослужба со Отец Партениј во Соборен низ објективот на Драган Тануровски

Уредник
0
0
481
Младиот и талентиран фотограф, Драган Тануровски, низ звојот објектив ја овековечи вечерната Богослужба за Свети Климент Охридски во Соборниот Храм Свети Климент Охридски во Скопје, со која чиноначлствуваше епископот Антаниски г. Партениј, со свештеници од Скопската Епархија и монаси од Бигорскиот манастир. Како ретко кога Соборниот храм во Скопје беше препоилн за ваква Богослужба. Погледнете […]

Хемтремк – хармоничен американски град во кој на власт се муслимани

Уредник
0
0
192
Прошетка по главната улица во американскиот град Хемтремк во Мичиген е како мала турнеја по светот. Долж неа, една до друга, стојат продавница за полски колбаси, источноевропска пекарница, јеменска стоковна куќа и бенгалски бутик, а црковни камбани ѕвонат истовремено со исламски повик за молитва. „Светот во пет квадратни километри“, Хемтремк го живее својот слоган. Во […]

Подземната православна црква на Св. Илија: На фантастични 9 метри длабочина

Уредник
0
-2
368
Бидејќи температурите во австралискиот Кубер Педи одат над 40- тиот Целзиусов степен, Србите дошле до идеја да изградат црква на длабочина од девет метри. Во пустината на Јужна Австралија, има уникатен споменик, не само на српската, туку и на светската култура и архитектура. Православната црква на пророкот Илија се наоѓа на еден рид, под земја. […]

Вселенскиот патријарх во Украина

Уредник
0
-1
291
Вселенскиот патријарх вартоломеј од 21 август 2021 е во официјална посета на Украина, каде беше пречекан од поглаварот на Православната црква на Украина, г.г Епифаниј. Украинските власти соопштија дека посетата на Вартоломеј се смета за исклучително важна за Украинците, а милиони вреници од канонската ПЦУ со голема радост го пречекале Вселенскиот патријарх.