Почетна Вера Еврејска заедница

Еврејска заедница

Борисов се поклони на жртвите од Холокаустот, но не се извини

Уредник
0
0
46
Бугарскиот премиер Бојко Борисов се поклони на жртвите од Холокаустот, изрази големо жалење за депортираните Евреи од Македонија во Треблинка, но не се извини. Борисов ја искористи истата формулација, како и во Софија при посетата на Еврејската Синагога за која во бугарската јавност беше критикуван. Борисов сепак е првиот бугарски премиер кој учествувал на одбележување […]

Иванов: Должност ни е да го зачуваме споменот на депортираните македонски Евреи во Треблинка

Уредник
0
0
13
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва истакна дека 7.144 македонски Евреи кои беа депортирани во логорот Треблинка во Втората светска војна не се само статистика, туку секој од нив има име и идентитет и оти наша должност е да го зачуваме споменот за нив бидејќи само така ќе ја задоволиме правдата и ќе имаме […]

Џафери: Никогаш нема да го заборавиме холокаустот

Уредник
0
0
13
Холокаустот е еден од најмрачните периоди на човековата цивилизација во минатиот век затоа што на најбрутален начин беа ликвидирани над шест милиони мажи, жени, деца и старци, само затоа што беа Евреи, а меѓу нив и 7.144 Евреи од територијата на денешна Република Македонија, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери во обраќањето на настанот во […]

Мицкоски: Никогаш да не се повтори

Уредник
0
0
8
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ со почит кон депортираните македонски евреи пред 75 години „Денешниот ден е еден од најтажните денови во македонската историја. Пред 75 години на 11ти март започнала депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка, 7144 наши сограѓани го започнале својот пат без повраток. Македонскиот пример е особено ужасен и болен, ликвидирани се 98% […]

Со „Маршот на живите“ одбележена годишнината од депортацијата на македонските Евреи

Уредник
0
0
43
Со  „Маршот на живите“ во кој маршираа повеќе од 2.000 битолчани и гости, од местото каде живееја Евреите, кај сегашниот здравствен дом, по Широк Сокак, низ паркот, па се до железничката станица, каде беа депортирани за Треблинка, завршија активностите по повод одбележувањето на 75 години од депортацијата на македонските Евреи. Дел од одбележувањето во Битола беа […]

Македонското Собрание со декларација ја осуди депортацијата на Евреите од Македонија во Треблинка

Уредник
0
0
37
Македонското Собрание денеска усвои Декларација по повод 75 години од депортацијата на Евреите од Македонија во логорот на смртта Треблинка. Собранието, како што појасни координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, се носи во спомен на 7.144 Евреи кои беа депортирани од Македонија. Со Деклрацијата им се оддава почит на Евреите од Македонија и […]

Директорот на КОВРГ на средба со Берта Романо Николоќ

Уредник
0
0
21
Даријан Сотировски, директор на КОВЗРГ и Берта Романо Николиќ претседател на Еврејската заедница во Република Македонија, разговарале за потребата од афирмација на еврејската култура и спречувањето на сите појавни форми на дискриминација и семитизам во македонското општество. Во серијата средби со поглаварите на Верските заедници, Сотировски минатат недела имал средба и со Еврејската Заедница во […]

ЗАЕВ: Успеваме кога се разбираме и си подаваме рака

Уредник
0
0
81
Претседателот на Владата Зоран Заев упати честитка до припадниците на еврејската заедница по повод празникот Јом Кипур. Честитајќи го почетокот на чествувањето на празникот, премиерот Заев истакнува дека овој празник на простувањето во еврејската традиција покажува колку е важно меѓусебното почитување и разбирање и толеранцијата и поддршката. – И ние сите во нашата заедничка Република […]

Премиерот Заев ќе биде покровител на 75 годишнината од холокаустот на Евреите од Македонија

Уредник
0
0
61
Премиерот Зоран Заев ќе биде покровител на одбележувањето на 75 годишнината од Холокаустот на Евреите во Македонија. Заев денеска ја прифатил поканата од Еврејската Заедница на средбата со претседателката на заедницата, Берта Романо-Николиќ, и делегација на Фондот на Холокаустот на Евреите од Македонија, предводена од Горан Садикаријо, извршен директор на фондот. Следната година на 12 […]

ИВАНОВ: Почитувајќи ги културните и религиските разлики, да продолжиме и понатаму заеднички

Уредник
0
0
43
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот еврејски празник Рош Хашана, односно започнувањето на еврејската Нова година, упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, Берта Романо-Николиќ, и до припадниците на еврејската заедница во Република Македонија. „Еврејската Нова година значи нов почеток и нова надеж дека во годината што следува ќе […]