Почетна Проповеди

Проповеди

Не е ли Константинопол камен темелник на православната цивилизација?

Уредник
3
-1715
2.94K
Ваше Преосвештенство, наш возљубен брате и сослужителу, свет владико Аморејски и игумене на Светата царска, патријаршиска и ставропигијална Обител на Влатадите во Солун, г. Никифоре, Високопреподобни, сепреподобни и преподобни отци, Себлагоговејни презвитери, Високопреподобни мајки старешинки и преподобни сестри монахињи, Драги студенти од Обителта на Влатадите, Сакани гости и возљубени браќа, сестри и чеда, Созерцавајќи го […]

Божикно послание, Стефан – Да го направиме токму тоа за што сме повикани, да се обединиме и да се обединуваме

Уредник
0
0
672
БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ † СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА   Христос е нашиот мир, Кој нè измири со Својот Отец, преку Своето воплотување.  Возљубени празникољупци, Со раѓањето […]

Божикно послание, Вартоломеј – Големите херои на политиката се борците за мирот

Уредник
0
-1
1.07K
ПАТРИЈАРШИСКО ПОСЛАНИЕ ЗА РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО   + В А Р Т О Л О М Е Ј ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП НА КОНСТАНТИНОПОЛ – НОВ РИМ И ВСЕЛЕНСКИ ПАТРИЈАРХ, ДО СЕТА ПОЛНОТА НА ЦРКВАТА, БЛАГОДАТ, МИЛОСТ И МИР ОТКАЈ РОДЕНИОТ ВО ВИТЛЕЕМ СПАСИТЕЛ ХРИСТОС ***      Сечесни во Христа браќа и најсакани чеда, По благоволение […]

Крчин – крстоврв на подвигот, благословот и послушанието

Уредник
0
-2
2.94K
Возљубени во Господа, Денес сме сведоци дека секое место може да биде олтар и црква и дека се обвистинуваат во практика Божјите зборови: Каде што се двајца или тројца собрани во Мое име, таму сум и Јас посреди нив  (Мт 18, 20). Денес тргнавме на подвиг, збор што значи движење кон напред – искачување. Секако, ние секогаш […]

Слово за Светителот – за ангел и Климента ќе го приброиме

Уредник
0
0
3.47K
За многу години мили ем драги мои, Оној кој Му благодари на Бога, тој од Бога добива дарови. И на оној кој го слави Бога секоја добродетел му се преумножува. И кој си спомнува за своите блаженоупокоени учители во верата ќе напредува и делата нивни ќе ги врши. И што за својот учител во пофалба […]

Славните илинденци ни се светол пример

Уредник
0
0
269
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА, А ПО ПОВОД ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА „Радувај се, Илија, голем пророку и славен претходнику на Второто Христово пришествие!“ Возљубени празникољупци, Старозаветните […]

Новиот свет на Павославната црква

Уредник
1
-80
2.61K
Партениј – Епископ Антаниски, на литургијата во Имврос јуни 2023 Денес повторно Сесветиот Дух нѐ собра во единство на поредна Педесетница, за секој на својот јазик, но со една душа да Го прославиме Божјото величие врз нас и да Му заблагодариме за преголемите дарови на нашата света и чесна вера. Вакви зборови би звучеле премногу […]

Велигденско послание на Архиепископот – Да бидеме единствено во црквата и со црквата

Уредник
0
0
105
† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС  ВОСКРЕСE! Јас сум воскресението и животот; кој верува во […]

Божикно послание на Архиепископот г.г Стефан Први : Бог погледна на нашата страдална и долготрпелива Црква

Уредник
1
0
200
† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,   „Денес вселената со радост се исполнува,  зашто Христос се роди од Дева“ Возљубени чеда во Господа, Божик, празникот […]

Велигденско Послание: Љубовта е единствениот лек против злото

Уредник
0
0
213
† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС  ВОСКРЕСE!   Да Му благодариме на Бога, Кој ни дарува […]