Почетна Галерија

Галерија

Велигден во светот низ 50 фотографии

Уредник
0
0
160
Над 2.5 милијарди Христијани низ светот денеска го слават Велигден, еден од најголемите и најзначајни христијански празници. Традициите и ритуалите се различни во повеќе земји. Низ 50 фотографии погледнете како светот го прослави Велигден.

Свештеникот Бобевски од Велес стана протојереј

Уредник
0
0
181
Митрополитот Агатангел го произведе во чин протојереј, свештеникот Борислав Бобевски од Велес. Чинот во сослужение на повеќе клирици на епархијата, бил извршен за време на Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.  

Митрополитот Методиј божиќна литургија отслужи во Црквата Раѓање на Пресвета Богородица

Уредник
0
0
312
Централната божикна литургија, Митрополитто Американско-Канадски, г. Методиј ја отслужи во црквата „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Мичиген, САД. На Литургијата за Рождеството Христово присуствуваа голем број верници.

ГАЛЕРИЈА: 35 години архиерејска служба на МПЦ

Уредник
0
0
214
Владиката Петар викендов одбележа 35 години од неговата хиротонија како Архиереј на МПЦ. Јубилејот беше прославен со света архиерејска литургија во Битола. Во продолжение погледнете ја галеријата на Преспанско пелагониската епархија.

Прослава на свети Климент во Македонската Православна Богословија

Уредник
0
0
360
На 06.12.2016 година почна годинешното прославување на денот посветен на светиот Климент Охридски. Чествувањето почна со Вечерна богослужба во црквата посветена на Вознесението Христово во с. Драчево. На богослужението чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско – кичевски г. Тимотеј, а во присуство на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Повардарски […]

Литургија во Свети Наум

Уредник
0
0
251
„И ние, кои сме собрани во овој свет манастир, кој од страна на св. Наум Охридски бил посветен на светите небесни сили, да се обратиме со искрена молитва кон овие невидливи духовни сили. Тие да бидат наши ангели чувари, пазители, водители, за да можеме да го изодиме нашиот христијански од по вистинскиот пат. По патот […]

Осветена црквата во Горно Нерези

Уредник
0
0
88
Викендов во Горно Норези во скопско беше осветен новиот храм Св. пророк Илија. Чинот на осветување го изврши Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската православна епархија. Изградбата на храмот е дело на жители од Долно и Горно Нерези. Инаку во склоп на манастирскиот комплекс има и параклис на Св. […]

Еминентни теолози дебатираат за Свети Климент Охридски

Уредник
0
0
332
Денеска продолжи работата на меѓународната конференција за Свети Климент Охридски во Охрид. Теолозите и професорите од неколку држави во регионот и Европа дебатираат за улогата на Свети Климент во христијанството, неговите дела и вредностите на милосрдие. ГАЛЕРИЈА: