Почетна Галерија

Галерија

Уште една монахиња во манастирот Пречиста

Уредник
0
0
2.55K
Монашкото сестринство на манастирот Света Богородица Пречиста се зголемува. Како што расте возбновувањето на овој манастир, така расте и сестринското семејство. Митрополитот г. Тимотерј и Епископот г.Партениј за Мала Богоридица, отслужија литургија на која беше замонашена новата монахиња Теодосија. -Божествена благодат бликаше сношти, радост се отсликуваше на сечие лице, трепереше секој поклоник дојден тука во […]

Осветувањето на црквата во Кавадарци низ фотографии

Уредник
0
0
206
Погледнете го фото-албумот на Повардарската Епархија од денешното реосветување на црквата „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци. Чинот на осветување на црквата го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на митрополитите Европски г. Пимен, Брегалнички г. Иларион и на епископот Стобиски г. Јаков, како и бројно свештенство на Македонската православна црква.

ГАЛЕРИЈА: Како изгледа обновената црква Свети Димитрија во Кавадарци

Уредник
0
0
378
Денеска беше осветена целосно реконструираната црква Свети Димитрија во Кавадарци. Возобновениот објект изгледа импозантно, со многу жив фрескоживопис и сосема нов иконостас. Погледнете ја галеријата од црквата:

ГАЛЕРИЈА: Дедо Тимотеј – 40 години владика

Уредник
0
0
248
Викендов во Охрид, МПЦ – ОА одбележа еден значаен јубилеј, 40 години архиерејска служба и 70 години од раѓањето на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј. Овој Јубилеј само официјално го потврди она што ние многу години наназад секојдневно го препознаваме и го посведочуваме во ликот на нашиот духовен водач […]

Бигорски го пречека Епископот Партениј: Добредојде дома, Владико свети!

Уредник
0
0
651
Бигорската Обител организираше пречек на Отец Партениј во манастирот Бигорски по неговата хиротонија за Епископ Антаниски во црквата Света Софија во Охрид во неделата на Петровден. -Силниот восклик: „Достоен“, што одекна во бигорскиот храм, му го даде на Старецот одговорот на нашите души, поставени пред новиот духовен предизвик што Бог го исправи на неговиот пат. […]

ФОТО: Срдечна средба што најавува многу

Уредник
0
0
814
Средбата на грчкиот архиепископ Јероним и Киевскиот митрополит Епифаниј во Фанар  во седиштето на Вселенската патријаршија најавува голема можност Грчката Православна Црква наскоро да донесе одлука да почне сосолужување со автокефалната украинска црква. Веста за оваа средба ја сподели и самата Вселенска патријаршија на својата фејсбук страница, споделувајќи фотографии. Од фотографиите може да се види […]

Една фотографија од Папата која предизвика големо внимание

Уредник
0
0
1.29K
Папата Франциск направи голем гест во Синодалната палата на Бугарската Православна Црква, каде го посети Патријархот Неофит и членовите на Синодот на БПЦ. На една од фотографиите се гледа како Папата Франциск му ја бакнува Панагијата на Бугарскиот патријарх Неофит, правејќи голем гест на почит кон Православната црква. Панагија (ЕНКОЛПИОН) претставува дел од епископската одежда. […]