Свет

Ерусалимскиот Патријарх Теофил одбегна да одговори кого поддржува во украинскиот црковен спор

Уредник
0
0
242
Во интервју за српскиот весник Курир, Патријархот на Ерусалим. Теофил одбегна одговор на прашањето за која од двете страни во украинскиот црковен спор – Москва или Вселенската патријаршија смета дека е во право. -По прогласувањето на автокефалноста на Украинската православна црква, дојде до раскол меѓу Вселенската патријаршија и Московската патријаршија. Чии аргументи ги поддржувате и […]

За првпат по 86 години, од внатрешноста на Аја Софија се слушна намаз молитва

Уредник
0
0
192
За првпат по 86 години, од внатрешноста на Аја Софија се слушна намаз молитва. Поранешниот музеј ги отвори вратите за стотици верници, по пренамената во џамија во јули годинава. Покрај верниците, на молитвата присуствуваше и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Дел од верниците беа во „Аја Софија“, а илјадници други пред џамијата и настанот го […]

Гутереш: Верските лидери да се борат со штетните пораки што поттикнуваат пораст на ентонационализам, говор на омраза и конфликт

Уредник
0
0
73
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика верските водачи да се борат со „неточни и штетни пораки“ што поттикнуваат пораст на ентонационализам, говор на омраза и конфликт во време кога во светот владее пандемија на новиот коронавирус. Гутереш предупреди дека „екстремистите и радикалните групи се обидуваат да го искористат слабеењето на довербата во раководствата […]

Полицијата уапси верници во Ерусалим кои се собрале и покрај забрана

Уредник
0
0
118
Израелската полиција уапси 320 лица кои, кршејќи ги рестриктивните мерки воведени поради епидемијата на коронавирусот, се собрале за традиционалното палење на оган за време на празникот Лаг Ба-Омер. Во центарот на традиционалниот фестивал е гробницата на мистикот Шимон Бар Јохаи од вториот век, која обично привлекува илјадници верници кои се молат цела ноќ, играат и […]

Џамиите во Саудиска Арабија ќе останат затворени за време на Рамазан

Уредник
0
0
71
Две свети места на исламот во Саудиска Арабија, Пророчката џамија во Медина и Големата џамија на Мека, ќе останат затворени за време на Рамазан, кој почнува на 23 април, како резултат на мерките за претпазливост во борбата против Ковид-19, соопшти Генералниот директорат за две џамии во земјата, пренесува „Спутник“. „Според препораките на надлежните органи, присуството […]

Благодатниот оган слезе во Ерусалим

Уредник
2
0
1.25K
И годинава, во услови на пандемија, кога Православната црква го слави Велигден, на Велика Сабота во црквата на Господовот Гроб слезе Благодатниот оган. Црквата беше празна, само со свештеници и владици на Ерусалимската патријаршија. Патријархот Теофил го пречека Огнот, а потоа го распредели на останатите во црквата.  

Гутереш со апел до верските лидери да учествуват во борбата против коронавирусот

Уредник
0
0
69
– Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска апелираше до верските водачи од сите вери да работат за мир низ целиот свет и да се фокусираат на заедничка битка против коронавирусот. Христијаните го слават Велигден, Евреите го одбележуваат Пасха, а муслиманите наскоро ќе го започнат светиот месец Рамазан. Гутереш изјави дека треба да се остави посебна […]

Благодатниот Оган сепак ќе патува по светот

Уредник
0
0
1.26K
Светиот Благодатен Оган од Ерусалим ќе биде пренесен во православните земји како и досега, и покрај драконските мерки против коронавирусот, соопштува весникот Jerusalem Post, повикувајќи се на извори од Министерството за надворешни работи на Израел. Поконкретно, согласно објавата, државата Израел изрази подготвеност да ги прими специјалните летови од православните држави, што секоја година го земаат Светиот Оган […]

Затворена црквата на Светиот Гроб Христов во Ерусалим

Уредник
0
-1
677
Светиот Гроб е затворен од средата, 25 март 2020, за една седмица, заради заштитни причини, поради епидемијата на коронавирусот. Затворањето на Храмот било одлучено по средбата што се одржала меѓу претставници на израелската полиција и претставниците од црквите, рекол Уади Абу Насар, претставник на Синодот на католичките епископи на Светите Места, откако израелската влада претходно […]

Затворен храмот во Витлеем поради коронавирусот

Уредник
0
0
241
Палестинското Министерство за туризам (или Палестинската управа, според израелската држава) соопшти дека храмот „Рождество Христово“ во Витлеем ќе биде затворен се додека не биде издадена нова наредба. Портпарол на министерството рече дека храмот ќе биде дезинфициран пред неговото отворање. Претходно, министерот за здравство повика црквите и џамиите во градот да бидат привремено затворени „за превентивни цели“. Мерките […]