Свет

Православните Христијани во родниот град на Христос се подготвуваат за Божиќ – илјадници верници во црквите го чекаат радосниот ден

Уредник
0
0
205
Православните христијани во Витлеем, библискиот град на Западниот брег во кој се родил Христос, се подготвуваат за денешниот радосен ден. “И покрај ограничувањата во Израел, Витлеем се подготвува да го слави Божиќ со радост и среќа”, изјави портпаролот на министерството за туризам Џерјес Кумсијех за агенцијата Анадолија. 

Си-Ен-Ен: Кина во последните две години уништила над 100 ујгурски гробишта

Уредник
0
0
112
Американската телевизија Си-Ен-Ен со помош на сателитски снимки и сведоци, утврдила дека во последните две години кинеските власти уништеле над 100 ујгурски гробишта во земјата. Оваа вест е потврдена и со соопштение на кинеската Влада дека гробиштата ќе бидат „преместени”, пишува Си-Ен-Ен. Француските медиуми претходно, со помош на аналитичари на сателитски снимки на „Earthrise Alliance” […]

Судири во Хонконг на протест за поддршка на Ујгурите

Уредник
0
0
88
Полицијата во Хонгконг се судри со демонстрантите на протест одржан денеска на неколку стотици луѓе во поддршка на кинеското малцинство Ујгури, од кое наводно милиони се жртви на шемата за интернирање во северозападната кинеска територија Ксинџијанг. АП објави дека полицијата уапсила двајца демонстранти кои се обидувале да изгорат кинеско знаме на протестот. Меѓународниот притисок е […]

Католички бискуп злоставува над 60 момчиња, вистината откриена по 11 години од неговата смрт

Уредник
0
0
210
Марсијал Мекиел, мексиканскиот основач на ултра конзервативниот католички ред, ,,Легија на Христос” , сексуално нападнал најмалку 60 малолетни лица, претежно момчиња помеѓу 11 и 16 годишна возраст и млади мажи. Во 2006 година, папата Бенедикт Шеснаесетти му нареди на Макиел да се повлече од црквата и да живее во молитва и казна, а тој почина […]

Масовни протести во Индија по изгласувањето на законот за државјанство против муслиманите

Уредник
0
0
141
Индискиот парламент донесе закон со кој се дозволува државјанство на имигранти од три соседни држави, но не доколку се  муслимани. Контроверзниот закон за државјанство ќе ги забрза процедурите за добивање државјанство за верските малцинства, вклучувајќи Хиндуси, Будисти, Џаинисти и христијани од Авганистан, Бангладеш и Пакистан. Но, тој не се однесува на муслиманите. Опозицијата тврди дека […]

Папата се сретна со јапонскиот цар Нарухито

Уредник
0
0
61
Папата Франциск му рече на јапонскиот цар Нарухито дека се сеќава кога ги видел своите родители како плачат поради вестите за атомските напади врз Хирошима и Нагасаки пред 74 години. Нарухито, пак, му рече на папата Франциск дека исклучително ги почитува неговите напори во име на светскиот мир и среќата на луѓето, објави АП. Папата […]

Франциск од Нагасаки побара од светските лидери забрана за нуклеарното оружје

Уредник
0
0
72
Папата Франциск денеска во Нагасаки од светските лидери побара да се откажат од нуклеарното оружје и доктрината на застрашување од времето на Студената војна, истакнувајќи дека трупањето нуклеарно оружје ја загрозува безбедноста, државите ги изложува на непотребни трошоци и му се заканува на човештвото. Откако положи венец и се помоли пред Споменикот на жртвите од […]

Митрополитот Нигериски до Одескиот митрополит (РПЦ): „Повлечете ги гадостите“

Уредник
0
0
298
Митрополитот Нигериски Александар со отворено писмо одговори на клеветите против Александрискиот патријарх Теодор, на митрополитот на РПЦ во Одеса, Украина, Агатангел. Митрополитот на Александрискиот престол одговара систематично на писмото од украинскиот митрополит, кого го повикува да „повлечете ги гадостите кажани за овие личности, зашто ги онеправдувате, а се онеправдувате и самите себе, станувајќи алатка за […]

Ерусалимскиот патријарх сака да свика собор на претстојателите; Јероним: „Нема да појдам – собор свикува само Вселенскиот“

Уредник
0
0
420
Ерусалимскиот патријарх Теофил вчера во Москва, каде што сослужуваше со Московскиот патријарх Кирил без да го спомне името на Вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј, изјави дека има намера да свика собор на претстојателите на Православните цркви во Јордан, за да разговараат за единството на Црквата. „Како Ерусалимска патријаршија би сакале да бидеме домаќини на претстојателите […]

Александрискиот патријарх: „После нашето признавање, започнува решавањето на проблемот во Украина“

Уредник
0
0
271
„Донесовме една тешка одлука, многу тешка“ – изјави патријархот Александриски г. Теодор во Кипар, одговарајќи на прашање на РИК за признавањето на автокефалната Црква во Украина. Исто така, патријархот Теодор верува дека Московскиот патријарх нема да престане да го спомнува, велејќи дека „како што вели и мудриот Кипарски архиепископ, не е во ред да се […]