Почетна Анализа

Анализа

Период на „лет во место“ кон целосната автокефалност

Уредник
0
0
562
Година и половина по историската одлука на Вселенската патријаршија да ја врати во канонско единство Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), а набргу потоа и согласноста на Српската православна црква (СПЦ) за автокефална црква во Македонија потврдена преку томосот, МПЦ-ОА сѐ уште е на патот со предизвици до нејзиното целосно прифаќање во семејството на […]

Николај Крстев за Евроњуз-Бугарија: Руската црква ги спроведува српските интереси во Северна Македонија

Уредник
0
0
238
Имаше и други настојатели на Руската црква во Софија, пред 20-22 години, кои повторно се занимаваа со шпионски активности во Бугарија“, изјави бугарскиот новинар Николај Крстев во студиото на „Добро утро, Европа“ по повод протерувањето на претставникот на Руската православна црква во Софија, архимандрит Васијан, како и на уште двајца црковни службеници поради шпионажа. Крстев […]

Африканскиот „егзарх“, Клинскиот митрополит Леонид падна во немилост

Уредник
0
-1
969
Клинскиот митрополит Леонид (Горбачов), определен за „егзарх“ на рускиот патријарх во Африка, падна во немилост. Со патријаршискиот указ од 8 септември тој беше разрешен од функцијата претстојател на патријаршиското подворје „Сите Светии“ во Кулишки, Москва. Одлуката беше објавена дури вчера со публикувањето на указот. Митрополитот Леонид ја управуваше од далечина својата „епархија“ на африканскиот континент, […]

Протераниот Архимандрит Васијан олицетворение на руските црковни служби

Уредник
4
-3
920
Случајот со шефот на руското црковно подворје во Софија, Васијан Змеев, кој прво доби забрана за влез во Македонија, а потоа и бугарските безбедносни служби регаираа со негово протерување од Софија, ја бранува бугарската јавност. Во продолжение пренесуваме една анализа на бугарските медиуми.   Претставникот на Руската црква кај нас, Васијан Змеев, протеран од Скопје […]

Мојаноски: Вистинскиот пат на македонската црква е да го оди патот на добивање автокефалност од Вселенската патријаршија!

Уредник
0
-447
2.52K
Македонската православна црква – Охридска архиепископија ставена меѓу чеканот и наковалната во односите меѓу Вселенската патријаршија и Руската православна црква, Вака дел од познавачите на црковните прашања го толкуваат протерувањето на  руски архимандрит Васијан Змеев, претставник на Московската патријаршија кој често престојувал во државава, велејќи дека секоја активност која ја имаат руските црковни структури, по симнувањето […]

Руската црква е решена да се пресмета со Вселенската патријаршија – документот кој го води Православието во трајна поделба

Уредник
3
-12
1.07K
Руската правиславна црква отвори широк фронт против Вселенската Патријаршија, во кој ќе сака да ги вклучи сите помесни православни цркви. Последниот документ што беше усвоен на 19 јули, на состанокот под претседателство на Московскиот патријарх Кирил, се однесува на обвинувања кон Вселенскиот патријарх дека „тој се сојузил со сили штетни за Православието“, односно со западните […]

Според Уставот на Руската црква – Патријархот Кирил е „Капо ди тути капи“

Уредник
0
-6
839
Деновиве, откако во црковните кругови, а главно без интерес по светските медиуми, се пренесе информацијата за екскурзијата на Руската Црква, наречена советување на владиците и претставување на истражувањето на нивната комисија по однос на постапките на Вселенскиот Патријарх со Украинската Црква, решив да го ѕирнам Уставот на Руската Црква, поконкретно надлежностите на Рускиот патријарх. Што […]

Ја влече ли рускиот јарем, МПЦ-ОА во провалија?

Уредник
5
-3
7.31K
Шефот на руското Подворје од Софија, Васијан Змеев повторно бил во Македонија, овој пат како гостин на Кумановско-осоговскиот митрополит Григориј. Во придружба на рускиот амбасадор во државата, служеле литургија за Петровден. Змеев стана редоведн гостин на МПЦ-ОА и речиси да нема месец тој да не патува на релација Софија-Скопје, најверојатно кооридирајќи ги потезите на МПЦ-ОА […]

Лапсус или неискреност – како Каменичко-делчевскиот епископ пак стана Брегалнички?

Уредник
3
-1
2.59K
Новиот епископ на МПЦ-ОА, Каменичко-делчевскиот Марко бил на сослужување со Српскиот патријарх Порфириј во Австрија, каде заедно сослужувале и уште неколку епископи на СПЦ и на Московската патријаршија. Поводот е осветување на спомен капела посветена на Сите Српски Новомаченици од Првата Светска Војна. Но она што повторно е симптоматично е начинот на кој СПЦ го […]

Што се случува во ИВЗ, дали постоел пуч, зошто се сменети видни имиња од нивните функции?

Уредник
0
0
334
Муарем Вејсели, Директор на Агенцијата за Халал Стандард, и член на Ријасетот на Исламска Верска Заедница, еден од разрешение од страна на Поглаварот на ИВЗ, Шакир Фетаху, за наводна организација на пуч во ИВЗ, испрати јавно писмо, адресирано до Претседателот Стево Пендаровски, спикерот, Талат Џафери, премиертот Димитар Ковачевски, министрите Груби, Спасовски, Лога, судските институции, Обвинителството, […]