Ислам

Лидерот на ИВЗ – Државата гради само цркви, а не и џамии

Уредник
0
0
58
Лидерот на Исламската верска заедница во Македонија, Сулејман Реџепи, лут на владата, нагласи дека државата ги гради црквите, додека џамиите ги градат самите муслимански верници. Тој истакна дека нема да дозволи владата да ги дискриминира Албанците и дека ќе добијат заслужена казна ако го сторат тоа. Шефот на ИВЗ овие коментари ги даде за време на инаугурацијата […]

Почина Ружди Љата – градоначалник на Дебар и поранешен муфтија на ИВЗ

Уредник
0
0
123
По кусо и тешко боледување денеска на 65 годшна возраст почина градоначалникот на Дебар, Ружди Љата. Љата е роден 1953 годна во Дебар, средно образование завршил на медресето „Алаудин“ во Приштина, дипломрал на Филолошкиот факултет во Приштина на отсектот ориентални јазици каде стекнал и титула магистер. Од 1980 до 1991 година работел во Исламската верска […]

Запалена џамија во прилепско стара 350 години, ИВЗ се сомнева во подметнат пожар

Уредник
0
0
231
Во селото Ерековци, општина Прилеп, вчера, 5. Октомври 2018 год. е запалена џамијата стара 350 години. Од Исламската Верска Заедница велат дека првите индикации кои што доаѓаат од жителите на селото, говорат за намерно подметнување на пожар. Случајот е пријавен во полиција. Ријасетот на ИВЗ во РМ остро го осудува овој вандалски чин и бара […]

Во Дебреште пуштена нова џамија

Уредник
0
0
108
На пригодна свеченост, со верски обреди, вчера во атарот на гостиварското село Дебреше беше пуштена во употреба нова џамија. Новиот верски објект во месноста „Тафовиот бунар“ со сечење лента го отворија поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман Реџепи, гостиварскиот муфитија Шаќир Фетаху, министерот за култура Асаф Адеми, како и претставници од општините Гостивар […]

И папата Франциск му кажа благодарам на имамот Идриз

Уредник
0
0
170
Имамот од Минхен, Бенјамин Идриз, кој по потекло е од Македонија доби уште едно големо признание за неговиот придонес кон афирмација на мултирелигискиот дијалог. Овој пат, лично Папата Франциск му испратил благодарница за неговата книга за Мухамед, за која верува дека ќе придонесе за меѓусебното разбирање на Исламот и Христијанството. Имамот Бенјамин Идриз за „Религија.мк, […]

Заев не отстапува од контроли во верските заедници

Уредник
0
0
88
Премиерот Зоран Заев и денеска посочи дека Владата сака да има соработка со сите верски заедници и дека секуларноста мора да се почитува, но исто така и законите, откако пред ндва дена од собранисклата говорница најави инспекции во верските заедници. – Пратениците треба да отвораат дебати, не треба да се плашиме од тоа, ниту некој […]

ИВЗ: Евроинтегративните напори на државата завршуваат во моментот на мешање во работата на верските заедници

Уредник
0
0
71
Исламската верска заедница остро реагираше на најавите за инспекциски контроли, што ги навести премиерот Зоран Заев на собраниската седница за пратенички прашања, одговарајќи на прашањето од Пратеникот Мухамед Зекири. Токму Зекири е централна тема во реакцијата на ИВЗ, во која пратеникот е обвинет дека подолго време се обидува да го урива угледот на поглаварот на […]

Сериозна анализа за евентуално ревидирање на издавањето визи за аџилак

Уредник
0
0
47
Потребна е длабока, сериозна анализа за да се утврди дали е можна ревизија на Одлуката од 1993 година во врска со издавањето визи за аџилак, рече денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Одговорајќи му на пратеникот Мухамед Зеќири, Спасовски објасни дека Одлуката е донесена заради меѓународен реципроцитет, заштита на безбедноста на РМ, но и заштита на […]

Муслиманите вечерва ја ноќта „Лејлетул кадр“

Уредник
0
0
101
Муслиманите во светот вечерва ја одбележуваат Лејлетул кадр (Ноќта на кадрот), најодбраната ноќ во годината, а во оваа пригода, претседателот на Управата за верски прашања на Турција, Али Ербаш, испрати честитки до целиот исламски свет, јавува Anadolu Agency (AA). „Го молам, Алах да ги слушне вечерашниве молитви, да го зајакне единството и братството на исламскиот […]

Заев: Македонија е едно семејство на сложни граѓани од различни вери

Уредник
0
0
72
Премиерот Зоран Заев вечерва организираше ифтарска вечера во честа на светиот месец Рамазан, за претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и за пратениците, за членови на Владата и за советниците на премиерот и неговите надворешни соработници и за градоначалниците, припадниците на исламската вероисповед, како и за поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи. Посакувајќи […]