Почетна Верски буквар

Верски буквар

Промовирана книга „Моденото семејство и бог“ од протоереј ставрофор Панзов

Уредник
0
0
112
Во Ликовниот салон во Велес синоќа беше промовирана книгата „Модерното семејство и бог“ од протоереј ставрофор м-р Горан Панзов од Повардарската епархија со седиште во Велес. – Делото на Панзов претставува убава можност нашата  поширока општествена и научна јавност да се запознае со специфична проблематика од областа на семејниот живот, родителството и религиозното учење, а  […]

Од житието на Преподобниот Јоаникиј Ракотински

Уредник
0
0
551
Не може да се сокрие светило што се наоѓа на врв планина и Не се става светило под поклоп туку на свекник за да ѓи осветлува сите в куки. Животот на преопдобниот отец наш Јоаникиј е во токлу скриен, а истовремено и во толку објавен. Оскудни се податоците за åнеговиот живот. Се знае дека бил […]

Патував во Ерусалим и таму сретнав старец

Уредник
0
0
345
Еден од показателите за духовен развој е откажувањето од потрагата по духовни натприродни доживувања. „Леле, отец, онаа икона се помести! А оваа почна да мироточи!“ Ги прашувам: „Добро и што со тоа? Што се случи со тебе потоа? Или сето се сведе на твоето „ах“ и „леле“?“ „Отец, ќе Ви раскажам нешто восхитувачко! Патував во […]

Од верскиот буквар : Се гледаш самиот себе

Уредник
1
0
139
„Еден ден, дошле луѓе кај некој осамен монах. Го прашале: – Која е смислата на твојот живот во молчание? Монахот нацрпил вода од длабокиот бонар, и им рекол на своите посетители: – Погледнете во бунарот! Што гледате? Луѓето погледнале во длабокиот бунар. – Не гледаме ништо – рекле. После кратко време, пустиникот повторно им рекол […]

Среде Ништото – Книга на поглаварот на ИВЗ

Уредник
0
0
23
„Среде Ништото“ е насловот на книгата, авторство на поглаварот на Исламската Верска Заедница, Сулејман Реџепи, која претставува збирка од неговите колумни, кои во последните две години, Реџепи ги објавува и на интернет порталот „Религија.мк“, Книгата е во издание на здружението „Илмије“ и таа има три изданија, на албански, македонски и англиски јазик. Оваа книга свушност […]

Историјата на Рамазан

Уредник
0
0
224
Ние би требало да се угледаме на примерот на Пратеникот, с.а.в.с., неговите асхаби и првите генерации муслимани доколку сакаме да извлечеме максимална корист од овој мубарек месец. Пратеникот, а.с., рекол: „Најдобрата генерација е мојата генерација, потоа оние кои следат, па оние кои следат“. (Бухари и Муслим) Ќе обрнеме внимание на некои работи на кои исправните […]

Историјат на правењето молитвен спомен за починатите

Уредник
0
0
150
Првиот век не ни дава јасни сведоштва во поглед на молитвите за упокоените, но знаеме дека молитвите, давањето храна на сиромасите за спасение на нивната душа и причестувањето извршувани во спомен на упокоените, уште во древноста влегуваат во богослужбениот поредок на Црквата од Истокот. Спомнувањето на обичните упокоени е во тесна врска со споменот извршуван […]

Како правилно се крсти и што означува крсниот знак?

Уредник
0
0
1.11K
Најпрво, се составува палецот, показалецот и средниот прст од десната рака, а преостанатите два прста се свиткуваат надолу. Така составени, трите прсти се ставаат на челото, велејќи: во името на Отецот , потоа под градите, изговарајќи ги зборовите: и Синот, на десното рамо, а потоа на левото, велејќи: и Светиот Дух. Амин. Трите соединети прсти ја означуваат вера во Пресвета […]

Излезе од печат превод на „Совети и раскази од Кекавмен“

Уредник
0
0
40
Во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје беше промовирано изданието „совети и раскази од кекавмен“ со превод и коментар на проф. д-р Јован Белчовски. Книгата е пишувана во втората половина на 11 век кога Византиската Империја се судрувала со економско – воени и политичко – морални предизвици. Авторот, по мајка Словен, а по татко […]

Што е Благодатниот оган и како доаѓа во Македонија

Уредник
0
0
2.29K
Благодатниот оган кој слегува во црквата на Христовиот гроб, веќе неколку години со благослов на Отец Партениј од Бигорски доаѓа и во Македонија. ТВ, Сител објави разговор со теолог на МПЦ кој го објаснува значењето на огнот и начинот како тој доаѓа во Македонија.