Почетна Вести

Вести

Професорите бараат предметот „Eтика на религиите“ да стане задолжителен

Уредник
0
0
269
Уште многу пречки стојат на патот на избор на предметот Етиката на религиите. Ова го посочија од Асоцијацијата на професори по Етика на почетокот на семинар на Пелистер на тема ,,Христијанското образование во Европа,,. Етиката на религиите е изборен предмет во шесто одделение, но од Асоцијата посочуваат дека доколку е задолжителен придобивките ќе бидат многу […]

Бугарската црква му подари на Бигорски честици од мошти на пет светители

Уредник
0
0
613
Бигорскиот манастир “Св. Јован Крстител “и неговиот мeтох” Св. Ѓорѓи “во Рајчица добија скапоцен подарок од Бугарија – мошти на св. Димитриј, св. Ап. Андреј, св. Пантелејмон, св. Варвара и св. Екатерина, пишува бугарскиот сајт „Добротољубие“ Кивотите со моштите на светиите беа донесени во светата обител во пресрет на денот, во кој Македонската православна црква […]

Премиерот Заев дојде со мотор на осветување на црква во Варварица

Уредник
0
0
970
Премиерот Зоран Заев, кој е член на мото клубот АТВ Струмица, со моторцикл на 4 тркала дошол во иселеното село Варварица во Општина Василево, каде се осветуваше реконструираната црква од 17 век „Св. Петка“ и се одбележуваше 73 години од формирањето на првиот Народноослободителен одбор за Струмичко, пишува „СДК.МК“. Во планинското мото рели меѓу 15-тината […]

Владиката Пимен се сретна со државниот секретар на Ватикан

Уредник
0
0
174
Надлежниот епархиски архереј на Европската митрополија г.Пимен и Митроплитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, заедно со архерејскиот заменик на Европската епархија пропоереј-ставрофор Блажо Кожарски и парохискиот свестеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински имале средба со државниот секретар на Ватикан Кардиналот Пјетро Паролин. Средбата била во Амбасадата на Ватикан во Загреб – Хрватска. Двајцата митрополити на МПЦ-ОА разговарале и […]

Владиците Пимен и Јосиф на прием на Милан Бандиќ – градоначалникот на Загреб

Уредник
0
0
658
Надлежниот митрополит на Европската епархија, во која влегува Хрватска, Владиката Пимен имал средба со градоначалникот на Загреб Миланд Бандиќ, денеска во Загреб. Заедно со отец Пимен бил и Тетовско-гостиварскиот Митрополит, г. Јосиф кој е исто така во посета на Европската Епархија. На средбата во кабинетот на Бандиќ присуствувале и Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и […]

Папата загрижен за иднината на Европа, повика на политички дијалог

Уредник
0
0
50
Христијаните можат да играат важна улога во креирањето на иднината на Европа, доколку го промовираат и поддржуваат дијалогот, особено таму каде што тој е загрозен и каде може да надвладеат конфликтите, порача поглаварот на Католичката црква, папата Франциско. Ваквата изјава тој ја даде само еден ден по одлуката на каталонскиот регионален парламент за прогласување еднострана независност […]

Имамите од Бугарија на „печалба“ на Запад

Уредник
0
0
104
Во Бугарија се затворени 666 џамии, бидејќи не им биле исплаќани плати на имамите. Затоа тие заминаа да работат на запад, изјави поранешниот главен муфтија Недим Генџев. Според Геџжев, во Бугарија доаѓале да проповедаат имами обучени во Турција, додека тие кои се обучувани во Бугарија заминуваат да работат во странство, на пример во Германија, каде […]

ИВЗ на светската конференција за Халал стандард

Уредник
0
0
34
Директорот на Агенцијата за Халал стандард на ИВЗ, Муарем Вејсели присуствувал на  9-тата меѓународна халалска конференција, што се одржува во Истанбул Турција. На конференцијата присуствуваат претставници на релевантни институции од Европа, Азија и Африка. По оваа конференција во Истанбул ќе се одржи и Светската организација на Халал стандардот (ИХЦ) на која Весели, кој ќе зборува […]

Владиката Јосиф на средба со Спасовски во МВР

Уредник
0
0
471
Тетовско-гостиварскиот митрополит г. Јосиф во понеделникот на 16 Октомври имал средба со Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Средбата била во кабинетот на министерот во МВР и како што соопштуваат од Тетовско-гостиварската епархија на покана на Спасовски. Детали за средбата и за тоа за што е разговарано нема. Министерот за внатрешни, кој воедно е и […]

Мјанмар: Протест на екстремистичките будисти против враќањето на араканските муслимани

Уредник
0
0
42
Екстремистичките будисти во Мјанмар организираа демонстранции со цел на араканските муслимани, кои поради насилствата побегнаа во Бангладеш, да не им биде дозволено враќање во земјата, јавува Anadolu Agency (AA). Демонстрациите, на кои учествуваа неколку стотици лица, се организирани во Ситве, главниот град на мјанмарската област Аракан. Еден од организаторите на протестот, Аунг Хтај, изјави дека […]