Почетна Вести

Вести

Богојавление го прославија и Македонците во Албанија

Уредник
0
0
89
Православниот празник Богојавление-Водици беше прославен насекаде низ Албанија каде што живеат православните Македонци, Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови низ Албанија. Во Мала Преспа традиционално сите села фрлаат крст во Преспанското Езеро. Ниту студеното време ниту, пак, уште постудената вода не ги спречи повеќето верници да скокнат во водите на Преспанското Езеро. […]

Архимандрит Партениј: Веруваме дека вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе исцели уште една голема рана во православниот свет

Уредник
1
-4
572
Најавата од Вселенскиот патријарх Вартоломеј дека ја презема одговорноста и за нашето црковно прашање, дава надеж дека ќе се исцели уште една голема рана во православниот свет, вели архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”. За тоа до каде е процесот за добивање на автокефалност на МПЦ-ОА и кога тоа ќе се случи, отец Партениј во […]

Србија лани платила 222 милиони динари за здравствено и пензиско осигурување на свештениците

Уредник
0
0
102
Србија од државниот буџет минатата 2018 година потрошила околу 222 милиони динари, или околу 2 милиони евра за здравствено и пензиско осигурување на верските службеници. Овие пари биле уплатени на верските службеници од сите верски заедници, а во Србија има регистрирано 17 такви. Најголем дел од парите се уплатени за свештениците на Српската православна црква […]

Грузиски Митрополит ја призна автокефалноста на украинската црква

Уредник
0
0
120
Еден Митрополит на Грузската Православна Црква ја призна украинската автокефалност и отворено застана во нејзина поддршка. Митрополитот Јосиф, е првиот архиереј на оваа црква кој со официјално соопштение ја поздрави независноста на Православната црква во Украина, откако таа доби Томос за автокефалност од Вселенската патријаршија. -Ја поздравувам Православната црква во Украина со добивањето на Томос […]

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе оди на средба со Ципрас и со грчкиот Архиепископ

Уредник
0
0
157
Синодот на Вселенската Патријаршија донел одлука Партијархот Вартоломеј да замине во Атина на средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас и со грчкиот Архиепископ Јероним. Веста за патувањето на Вартоломеј во Атина ја објави Вселенската патријаршија, како дел од заклучоците на синодот. Сепак, освен дека Вартоломеј ќе патува во Атина, друга информација за деталите нема. Единствено […]

Дивац славел Божиќ со сачмарка – Американците во шок

Уредник
0
0
446
Легендарниот српски кошаркар им се приклучил на локалните Срби во Џексон, Калифорнија каде заедно го славеле Божиќ според јулијанскиот календар. Можеби тоа не е многу чудно ако генералниот менаџер на Сакраменто Кингс не шетал по улиците со сачмарка и пукал од неа. Наводно, за тоа добил специјална дозвола од полицијата.  Сепак, тоа негово однесување […]

Вселенската патријаршија – секоја нација и држава која сака може да има автокефална црква, па и Македонија и Црна Гора

Уредник
0
0
1.17K
Архиепископот на Вселенската Патријаршија, Данило, кој беше дел од процесот на признавање на Украинската автокефалност, во изјава за БИ БИ СИ, рекол дека го поддржува правото Македонија и Црна Гора да имаат свои автокефални цркви. По завршувањето на четиримесечната мисија во Украина, каде беше дел од тројцата владици на Вселенската патријаршија кои ги вршеа припремите […]

Грчкиот Синод бара сите владици да одлучат дали ќе ја признаат Автокефалноста во Украина

Уредник
0
0
285
Синодот на Грчката Православна Црква се прогласи за ненадлежен и прашањето за признавањето на Украинската автокефалност го пренесе на Соборот на архиереите на ГПЦ. На првата седница на заседанието на Синодот на ГПЦ, било разгледано писмото од Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, во кое тој бара од ГПЦ да ја признае Украинската автокефалност, но исто така било […]

Ако Грузиската црква ја признае автокефалноста на Украина – Русија ќе признаен независност на Абхазската црква

Уредник
0
-1
370
Лидерот на опозициската грузиска партија “Демократско движење”, поранешен претседател на парламентот, Нино Бурјанадзе, смета дека ако грузиската црква ја признае автокефалноста на новата црква на Украина, Руската православна црква ќе ја признае Абхазиската црква како независна. -На прашањето за признавање на автокефалноста на Украина од страна на Цариградската патријаршија, Патријаршијата на Грузија презема многу претпазлива […]

Поглаварот на автокефалната црква на Украина во присуство на Порошенко го спомна и патријархот Кирил

Уредник
0
0
158
На Божик, за прв пат од создавањето на новата црква во Украина, нејзиниот поглавар Епифаниј го спомна и името на Патријархот Московски и на цела Русија за време на литургија, во редот на сите останати поглавари на православните цркви. За време на Божиќната литургија која беше емитувана на украинските телевизии, Епифаниј на Големиот влез си […]