Европа

Молдавската црква под РПЦ се сели во Романска јуриздикција

Уредник
1
0
546
Голем дел од православните парохии на Руската Православна Црква во Молдавија ја напуштија оваа јурисдикција и се приклучија на Романската православна црква, која исто така има своја јурисдикција во земјата. Во текот на изминатата недела, тоа го направи и основачот и ректор на Кишињевската семинарска и теолошка академија, прота Вјачеслав Казак, заедно со локалната парохија. […]

Уште еден руски владика „прекомандуван“ – Патријархот Кирил како Цезар во руската црква

Уредник
1
0
462
Митрополитот Тихон (Шевкунов), кој беше назначен за поглавар на Кримската митрополија, изнесе проштално обраќање пред парохијаните во манастирот Псков-Печерск. Притоа тој иронично го спореди своето преместување на анексираниот Крим со испраќање во „одморалиштата во Колима“. Колима е регион во Сибир, познат по најстрашните работно-поправни логори на советскиот режим – Гулаг, каде што 500 илјади затвореници […]

Рускиот Патријарх: По Божја промисла е создадено нуклеарното оружје за Русија да стане независна и слободна држава

Уредник
0
-6
653
Рускиот патријарх Кирил повторно ја скандализира светската црковна јавност. Нуклеарното оружје создадено во Русија го прогласи за „Божја промисла со цел Русија да биде независна и слободна“. Оваа скандалозна и антихристијанска изјава, Кирил ја дал за време на одликувањето на научниот директор на федералниот нуклеарен црнтар. Дополнително објансувајќи дека нуклеарното оружје развиено во Саров Нижегородската […]

Ѓаконот Кураев ја напушти Русија

Уредник
0
0
472
Најеминентниот руски теолог, ѓаконот Андреј Кураев ја напуштил Русија и се преселил во Чешка. Веста ја овјави самиот посочувајќи дека „Неговиот московски свет е срушен“. Отец Кураев, кој важи за жесток критичар на црковната политика на Патријархот Кирил, вели дека во Прага и во Европа има намера да организира предавања и јавни средби, а своето […]

Украинскиот парламент ја почна фазата за забрана на Украинската православна црква – Московска Патријаршија

Уредник
0
-94
283
Врховната Рада (украинскиот парламент) го усвои првото читање на нацрт-законот за забрана на Украинска православна црква – Московска Патријаршија. Предлог-законот го поддржаа вкупно 267 пратеници. За усвојување на предлогот беа потребни 226 гласа. Украинската влада го подготви и поднесе предлог-законот до парламентот во јануари по инструкции на претседателот Володимир Зеленски. Тоа ќе им овозможи на […]

Св. Четворица – московска духовна школа

Уредник
1
-1
510
Св. Троица и рускиот Патријарх, Рускиот патријарх и св. Троица, или Св. Четворица? Слика потртрет на Рускиот патријарх Кирил стана вирална на социјалните мрежи меѓу црковната јавност која уште еднаш ја покажува глорификацијата што Русија ја прави од Патријархот Кирил величајќи ја неговата „света“ улога во Православието. Многу теолози на земаа за потсмев иконата портрет, […]

Рускиот патријарх ги спореди бугарските власти со сатаната

Уредник
1
-1
2.10K
Рускиот патријарх Кирил го цени како нецивилзиациски чин протерувањето на Архимандритот Васијан Змеев од Софија, апостапката на бугарските влсти ја нарече сатанистичка. Руската црква објави став на Патријархот Кирил за случајот со подворјето на РПЦ во Софија, во кој Кирил најавува назначување на нов свештеник за храмот во Софија. Претставникот на Руската православна црква ја […]

Православни, католици и англиканци на заедничка молитва во Рим

Уредник
0
-12
1.86K
Во Рим на плоштадот Св. Петар во Ватикан вселенскиот патријарх Вартоломеј од Константинопол, сирискиот православен патријарх од Антиохија Игнатиј Ефрем Втори, поглаварот на Англиканската црква, архиепископот Кантербери Џастин Велби и источните католички патријарси (коптски, сиро-католички и Мелкит), заеднич учествуваа на вселенското молитвено бдение. Осум минути во кои заедно се молеа со околу 18 илјади луѓе, […]

Голем скандал ја тресе Полска – свештеници дел од забава со машки стриптиз

Уредник
0
0
528
Скандал ја потресува Католичката црква во Полска откако минатата недела во градот Даброва Горница свештенците организирале „секс забава“ со машка проститутка. „Газета Виборча“ објави дека „забавата излегла од контрола и машката проститутка изгубила свест“, поради што била повикана брза помош, но кога пристигнале болничарите, им било забрането да влезат во просториите. Болничарите потоа наводно повикале […]

Романската црква ги собра младите од православните цркви

Уредник
0
-1
1.58K
Над 3.500 млади луѓе, на возраст од 16 до 35 години од сите епархии на Романската патријаршија, но и млади луѓе од Вселенската патријаршија, од Православните Цркви од Александрија, Антиохија, Ерусалим, Бугарија, Грузија, Грција, Полска, Албанија и од Православната црква во земјите на Чешката Република и Словачка, беа дел од Седмата меѓунардона средба на православната […]