Европа

Рускиот патријарх прекина да го споменува Вселенскиот патријарх во литургиите

Уредник
1
-1
262
Патријархот Московски и на цела Русија г. Кирил прекина да го спомнува Вселенскиот Патријарх Г. Вартоломеј, за време на литургиите. Сепак, одлука за прекин на општењето меѓу двете цркви засега нема. -Св. Синод на РПЦ во денешната вонредна седница, одлучи да прекине да го спомнува Патријархот Вартоломеј и општењето со јерарси на Патријаршијата, изјавил меѓу […]

Рускиот патријарх допатува во Истанбул – почна историската средба

Уредник
0
0
223
Денеска во Истанбул, рано наутро почна средбата на Рускиот патријарх Кирил и Вселенскиот патријарх Вартоломеј, а главна тема на состанокот создавање на независна Украинска црква. Според најавите средбата ќе трае и неколку часа. Поглаварот на Руската Црква е во придруша на шефот за црковна дипломатија на РПЦ, Иларион Алфеев. Вселенскиот Патријарх го пречека Патријархот Московски […]

Рускиот Патријарх ќе оди на средба со Вселенскиот Патријарх?

Уредник
0
0
280
Рускиот патријарх Кирил најверојатно ќе отпатува во посета на Вселенската Патријаршија, објавија дел од грчките медиуми. Според неофицијалните информации Московскиот Патријарх следната недела треба да има средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј во седиштето на Вселенската Патријаршија во фанар. Единствената точка на разговорот ќе биде украинската автокефалност. Според пишувањата на грчките медиуми средбата била договорена усмено, […]

Руската црква се закани дека нема никогаш да признае автокефална црква во Украина

Уредник
0
0
152
Руската Православна Црква и нејзиниот поглавар Патријархот Кирил  никогаш нема да признаат постоење на автокефална црква во Украина. Ова како заклучок произлегло од средбата на рускиот патријарх Кирил со претставници на дел од помесните православна цркви викендов во Москва, за време на прославата на 1030 години од покрстувањето на Русија. Оваа средба доаѓа како одговор […]

Украина на пат да добие автокефалност потврди Вселенската Патријаршија

Уредник
0
0
207
Доделувањето на автокефалност за Украина ќе биде историски момент, процесот е почнат и тој ќе се реализира. Ова е заедничкиот заклучок кој го пренесуваат медиумите во Украина, но и во Грција, особено влијателната „Ромфеа.гр“, за вчерашната средба меѓу украинскиот Претседател Петро Порошенко и митрополитот на Франција, Емануел, кој лично на Порешенко му го предал писмото […]

И Папата не го разбра хуморот на Макрон

Уредник
0
0
140
Вчерашната шега на францускиот претседател Емануел Макрон, за време на посетата на папата Франциск во Ватикан, не го насмеа поглаварот на Римокатоличката црква, со што смисолот за хумор на францускиот претседател повторно наиде на тишина, објави новинската агенција „Ројтерс“. Францускиот лидер се пошегува кога го претстави францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дриан, кој […]

Лондон: среде ѓубре пронајдени мошти од Св. Климент Римски

Уредник
0
0
131
Мошти од Св. Климент Римски беа пронајдени од страна на вработените во фирмата за рециклирање на ѓубре Envirowest. Тие веднаш ги известиле надлежните општествени служби за ваквиот значаен пронајдок и ги повикале да спроведат експертиза и поставување на моштите на соодветно место, односно светилиште. Имено, моштите на Св. Климент Римски биле украдени од автомобилот на […]

Папата ги повика жителите на римско предградие, кое е под влијание на мафијата, да бидат храбри

Уредник
0
0
33
Папата Франциско ги повика жителите на римско предградие, каде што мафијата има силно влијание, да бидат храбри и да се придржуваат до законот. Франциско ова го изјавил на отворената вечерна миса во неделата во Остија, крајбрежен град во Италија. Во својата беседа тој ги охрабри луѓето да ги срушат ѕидовите на социјалните кодови – во Италија познати како омерта – што ги обесхрабруваат луѓето […]

Aвстриец застрелан откако со нож упадна во берлинската катедрала

Уредник
0
0
26
Германската полиција застрела Австриец кој со нож упадна во берлинската катедрала, но овој инцидент не се третира како терористички чин. Педесет и тригодишниот маж бил погоден во нога, а еден полицаец, исто така, е повреден во инцидентот. Околу 100 луѓе биле во катедралата во моментот кој тој упаднал внатре и еден вработен веднаш повикал полиција. […]

Папата Франциск повика на обединување на христијаните

Уредник
0
-1
95
Папата Франциск изрази решителност да оди по “патот на единството” на христијаните , кој според него е единствениот верен избор, додека “патот на несогласувањата води кон војна и уништување”, пренесе Дојче Веле повикувајќи се на Ватикан. Изјавата на поглаварот на римокатоличката црква доаѓа по средбата со рускиот митрополит Иларион – шеф на Одделот за надворешни врски на Московската Патријаршија. […]