Почетна Политичка теологија

Политичка теологија

Конгресот на САД ја повикува Турција на одговорност за Вселенската патријаршија

Уредник
0
0
278
Законска иницијатива што бара одговорност од Турција за кршење на верските слободи на Вселенската патријаршија, на православните христијани и на другите верски малцинства, беше претставена во петокот во Конгресот на САД. Конгресменката Каролин Б. Мелони (Д-НЅ), ко-основач и копретседавач на Конгресната група за грчки прашања и конгресменот Гас М. Билиракис (Р-ФЛ), копретседавач на Конгресната група […]

ГАЛУП: американците бегаат од религија откако политичарите ја мешаат со политиката

Уредник
0
0
165
Помалку од половина Американци припаѓаат на религиозен храм, но религијата, а особено христијанството, продолжува да има огромно влијание врз американската политика. Кај Демократите побрз е падот отколку кај републиканците, се наведува во студија на Галуп. Само 47 отсто од американското население се членови на црква, џамија или синагога, што е значителен пад од 70 отсто […]

ИСТРАЖУВАЊЕ: Загадувањето е грев

Уредник
0
0
95
Загадувањето е грев, а неодговорноста кон животната средина е непочитување на Бог. Ваков заклучок може да се извлече од последното истражување на Институтот за политички истражувања-Скопје (ИПИС), интернет порталот Религија.мк и Фондацијата Конрад Аденауер (КАС), што во континуитет го спроведува во рамки на проектот „Република Северна Македонија како мултиконфесионално општество. Последното истражување насловено „Религијата и заштитата на животната средина“ се фокусира […]

АНКЕТА: Автокефалноста на МПЦ-ОА е прашање од национален интерес

Уредник
0
0
308
Признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА за верниците е многу повеќе од црковно прашање и е идентично на прашање од национален интерес. Истражувањето на „Религија.мк“, „ИПИС“ и „КАС“, покажува дека од тие причини, верниците на МПЦ-ОА, сметаат дека Македонската црква, треба да продолжи со процесот на нејзино прифаќање и признавање во Православниот свет. На прашањето: „Дали […]

Верниците ги одобруваат писмата на Пендаровски и Заев до Вселенскиот патријарх

Уредник
1
0
224
Верниците на Македонската Православна Црква ги одобруваат писмата што Претседателот Стево Пендаровски и Премиерот Зоран Заев ги испратија до Вселенската Патријаршија, со кои неодамна побараа интензивирање на процесот за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. Истовремено повеќе од половината анкетирани сметаат дека државата треба да помогне во решавањето на црковното прашање. Последната анкета на „Религија.мк“, „ИПИС“ […]

МПЦ, МАНУ и УКИМ потпишаа Манифест за македонскиот идентитет

Уредник
5
0
496
Македонската академија на науките и уметностите, Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје подготвија меморандум насловен „Македонски манифест“. Во продолжение го објавуваме интегрално документот, потпишан од претседателот на МАНУ, акакдемик Љупчо Коцарев, архиепископот охридски и македонски и на Јустинијана Прима, Стефан и ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола […]

Речиси секој втор верник пости, секој трет се причестува

Уредник
0
0
273
Верниците на Македонската Православна Црква генерално активно учествуваат во црковниот живот, иако се уште поголем е процентот на традиционални, наспроти верници кои живеат по правилата на црквата. Се уште постои голема разлика меѓу процентот на деклартивност и оние кои активно учествуваат во животот на црквата преку литургии, пост и причест. Во последнато истражување на Религија.мк, […]

70 проценти од верниците веруваат во Архиепископот Стефан, Митрополитот Тимотеј најпопуларен меѓу владиците

Уредник
2
0
933
Висок процент на доверба уживаат МПЦ-ОА и нејизниот поглавар, Архиепископот г.г. Стефан, покажува истражувањето на Религија.мк, ИПИС и Фонадацијата Коднрад Аденауер од ноември 2020 година. Ако се спореди довербата за МПЦ-ОА и за Поглаварот г.г. Стефан таа речиси е изедначена. На прашањето „Дали имате доверба во МПЦ-ОА?“, 48% од испитаниците одговориле „Да“, а 29,2’ одговориле […]

На патот до автокефалност повеќе од половината православни верниците согласи со името Охридска Архиепископија

Уредник
0
-3
469
Верниците на Македонската Православна Црква–Охридска Архиепископија немаат никаква дилема дека МПЦ-ОА заслужува признавање на нејзината автокефалност од останатите православни цркви, а повеќе од половината се подготвени да поддржат признавање на автокефалност на црквата под древното име Охридска Архиепископија наместо МПЦ-ОА. Ова го покажува најновото истражување на јавното мислење во рамки на проектот „Република Северна Македонија […]

Младите религиозни, но како ја разбираат религијата

Уредник
0
-1
320
Истражување за религијата, религиозноста и перцепциите за нив Какво влијание има, или може да има религијата врз младите? Колку се тие религиски писмени за да можат да препознаат можни пропагирања на верски недоследности, тенденциозни конфесионални толкувања или, пак, манипулации на верска основа? Дали религијата има рефлексии врз развојот на личноста кај младите? Сите овие дилеми […]