МПЦ-ОА

На Петковден МПЦ доби уште еден свештеник

Уредник
0
0
385
Македонската Православна Црква – ОА, преку Брегалничката епархија доби уште еден свештеник во своите редови. На 27 октомври 2017 година, кога црквата го празнува споменот за  Преподобнаата Параскева – Петковден, надлежниот Брегалнички Митрополит го ракоположил во свештенички чин ѓаконот Никола Митов од Штип. Чинот на ракополагање храмот во населбата Сењак 2 во Штип.

Владиците Јосиф и Јосиф на гости кај Пимен во Шведска

Уредник
0
0
732
Европскиот Митрополит г. Пимен одбележа четири години од осветувањето на новоизградената црква Свети Наум Охридски во Малме Шведска, црква која воедно е и Соборен Храм на Европската Епархија. Во исто време беа одбележани и 13 години од камен темелникот на оваа црква, како и 50 години од возобновувањето на МПЦ-ОА. -По молитвите на нашиот патрон, […]

Архиепископите Михаил и Гаврил почиваат во осветена црква

Уредник
0
0
679
Време е да се вратиме на вредностите што го одржале нашиот народ низ вековите, на вредностите кои поврзуваат а не разделуваат – порача денеска поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, г. Стефан на осветувањето на црквата Св. Наум Охридски во населбата Радишани. Осветувањето на црквата во Радишани почна синоќа со вечерна богослужба. Централната […]

Монашење во манастирот „Св. Спиридон“, метох на лесновската обител

Уредник
0
0
424
На 13. 10. 2017 година, Покров на Пресв. Богородица, св. Јован Кукузел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на вечерната богослужба во женскиот манастир „Св. Спиридон“, метох на Лесновската Обител, расофорната сестра Херувима, која во 2015 година е потстрижана за расофорна а денес Надлежниот Митрополит г. Иларион ја потстрижа и замонаши во мала схима и […]

Осветен храмот на Свети Лука во Виница

Уредник
0
0
330
Македонската православна црква го освети новиот храм во Виница. Посветен на Светиот Апостол и Евангелист Лука. Озветувањето беше во рамки на јубилејната прослава за 50 годишнината од автокефалноста на МПЦ-ОА. Чинот на осветување го изврши Архиепископот охридски и македонски г.г Стефан, заедно со надлежниот архиереј, Брегалничкиот митрополит г. Иларион и владиката г. Агатангел. Во осветувањето […]

Протопсалтот Сековски од Ресен стана почесен ѓакон

Уредник
0
0
501
Ипоѓаконот Константин Сековски, доби почесен ѓаконски чин, а ракополагањето го изврши Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар. Сековски е долгогодишен протопсалт и основач на хорот Свети Ахил Преспански во Ресен, како и активен член во црковниот и Епархискиот управен одбор. Богослужбата беше збогатена со милозвучните песнопенија и молитвите на хоровите Св. Агатангел Битолски и Св. Ахил Преспански, […]

Иванов, Спасовски и Трајановски се поклонија пред Светиот Јоаникиј

Уредник
0
-2
682
Претседателот Ѓорге Иванов, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски беа политичарите кои вчера дојдоа во Соборниот Храм, Свети Климент Охридски на канонизацијата на Јоаникиј Ракотински за нов светител. Соборниот Храм во Скопје вчера како ретко кога беше полн со верници кои дојдоа за овој голем настан за Македонската Православна […]

Јоаникиј нов македонски светител

Уредник
0
0
1.03K
Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци денеска во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје беше прогласен за светител. На литургија со која чиноначалствуваше архиепискотот Охридски и Македонски г.г. Стефан учествуваа сите Архиери од синод на МПЦ и свештенство од сите епархии на МПЦ. Беше осветена и иконата на Јоаникиј Ракотински. Одлуката на САС на МПЦ-ОА за впишување […]

Литија во чест на Мала Богородица во Скопје

Уредник
0
0
574
Вечерва во предвечерието на утрешниот празник на Раѓањето на Пресвета Богородицаво Скопје се одржа литија по улиците во центарот. Литијата беше во организација на Братството при храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје, со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

50 години автокефална МПЦ и 50 години Дебарско-кичевска епархија

Уредник
0
0
174
Македонската православна црква и Дебарско-кичевската епархија одбелжаа 50 години од Автокефалноста и исто толку години од формирањето на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ. Настанот се одржа во манастирот „Св. Вмч. Ѓорѓи“ во селото Кнежино кај Кичево, со вечерна воскресна богослужба, со која чиноначалствуваше митрополитот г. Тимотеј, во сослужение на митрополитот г. Агатангел. Следниот ден на 17 […]