МПЦ-ОА

МПЦ-ОА испиша историја во Ерусалим, голема чест за Епископот Партениј

Уредник
0
0
547
МПЦ-Охридската Архиепископија исипшува историја во заедничкото сослужување со православниците цркви. Го понесе крстот на сеправославното единство во Ерусалим на Крстовден. На сеправославното празнување на Крстовден во Светиот град Ерусалим, епископот антаниски г. Партениј беше удостоен врз својата глава да го носи Чесниот Крст, што е првпат ваква чест да му се укаже на архиереј на МПЦ-ОА. […]

Торжествена прослава на Мала Богородица во Струмичката епархија. Владика на ГПЦ служеше литургија

Уредник
0
-1
364
Владиката г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли од Грчката Православна Црква е во возвратна посета на Струмичката епархија, откако на 8 септември Владиката Наум сослужуваше со него во Дадија, во близина на Суфли во Грција. Присуството на овој владика на ГПЦ го зголеми торжественото чествување на големиот празник посветен на Рождеството на Пресвета […]

Руска чудотворна икона утре во Битола

Уредник
0
0
272
На 20.09.2022 год, околу 15 часот, во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола, ќе пристигне чудотворната руска икона Покров на Пресвета Богороедица,. Иконата досега беше изложена на поклонение во храмовите на Белградската Епархија на СПЦ и оттаму доаѓа во Битола, а потоа ќе пристигне во Ерусалим во Ерусалимската Патријаршија. На оваа чудотворна икона досега […]

Утре голема литија во Скопје

Уредник
0
0
206
Во вторник, на 20.09.2022 година, во навечерието на великиот празник Рождество на Пресвета Богородица, со почеток во 17:00 часот, ќе биде отслужена празнична вечерна богослужба во храмот посветен на Богородичното рождество во Центарот на Скопје, соопшти Скопската Епархија. -Вечерната молитва ќе биде проследена со Литија околу централното градско подрачје. Ги покануваме сите верни чеда да […]

Бигорската манастирска слава со патријаршиски благослов

Уредник
0
-3496
518
Со песни и торжество, со благодарности и славословија, Бигорски манастир го слави богопрославениот патрон, својот заштитник, закрилник и небесен застапник, светиот славен и чесен пророк, Претеча и Крстител Господов, Јован. Неговата чудотворна Бигорска икона и светите мошти во цветно украсениот храм излеваат благомирис и радост низ неговиот дом на падините од Бистра и ги напојуваат […]

Владиката Наум служеше литургија со Митрополит на Грчката црква во Грција

Уредник
0
-2
354
На 8 септември оваа година, Струмичкиот митропилит г. Наум служел Литургија во Дадија, во близина на Суфли во Грција. Негов домаќин, со кој сослужувал бил надлежниот владика г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли, во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“. Митрополитот од Грчката православна црква на Дидимотихо, Орестиада и Суфли, г. Дамаскин, пред повеќе […]

Благодатно восходење на врвот Голем Крчин

Уредник
0
0
131
Седма година по ред, монасите и монахињите од Бигорската свештена обител, вчера отслужија Божествена Литургија на врвот Голем Крчин, што се наоѓа од 2.341 метри надморска височина. -Откако со благослов на нашиот Старец, Епископот г. Партениј, пред седум години, беше возобновена традицијата за служење на Света Евхаристија на планинскиот врв Крчин, нашиот Тавор на Преображението, нашиот […]

Митрополитот Иларион служеше на Косово

Уредник
0
0
521
Брегалничкиот митрополит Иларион бил гостин на Рашко-призренскиот Епископ теодосиј, каде заеднички служеле литургија. Настанот се случил на 25.07.2022 година, кога Православната Црква прави спомен на Чудотворната икона Богородица Троеручица.ж Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на покана од Епископ Рашко-призренски г. Теодосиј, Архиереј на СПЦ, во сослужение на Епископот г. Теодосиј и свештенослужители од СПЦ и МПЦ-ОА, […]

Епископ Партениј сослужуваше во манастирот на Света Параскева, близу Атина

Уредник
0
-178
464
Во изминатите два дена, со благослов на високопреосвештениот митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во Свештената Обител во месноста Мази, во Мегара, во близина на грчката престолнина Атина, на отслужената божествена Литургија заедно со митрополитот Адријанополски г. Амфилохиј и Игуменот Архимандрит г. Хризостом, сослужуваше и епископот Антаниски, г. Партениј, Игумен на Бигорскиот манастир. Во овој патријаршиски и […]

Бигорски манастир ја одбележа манастирската слава, замонашени петмина браќа

Уредник
0
-6
1.28K
Славното Бигорско светилиште денеска го прослави споменот на раѓањето на својот заштитник – Христовиот Пророк и Крстител, светиот Јован. Со големото литургиско торжество чиноначалствуваше неговото високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј, а му сослужуваа и неговото преосвештенство, епископ Аморејски г. Никифор, игумен на Свештената Ставропигијална Патријаршиска Обител на Влатадите од Вселенската Патријаршија неговото преосвештенство епископ Антаниски, […]