Почетна Празници

Празници

Денеска е именден на Митрополитот Тимотеј

Уредник
0
0
77
Верски календар: 04 Февруар МПЦ-ОА/ Светиот апостол Тимотеј Еден од Седумдесеттемина апостоли. Роден во Листра Ликаониска од татко Грк и мајка Еврејка. Мајка му и баба му Светиот апостол Павле ги пофалува за нивната нелицемерна вера (2 Тимотеј 1, 4 – 5). Во Листра Тимотеј за првпат се сретна со великиот апостол и самиот беше […]

Денеска е Преподобен Максим Исповедник

Уредник
0
0
91
Верски календар: 03 Февруари МПЦ-ОА/ Преподобен Максим Исповедник Цариграѓанин по род и најнапред висок дворјанин на дворецот на царот Ираклиј, а потоа монах и игумен на еден манастир недалеку од престолнината. Најголем бранител на Православието од т.н. монотелитска ерес, која се изроди од ереста Евтихиева. Имено: како што тврдеше Евтихиј дека Христос има една природа […]

Денеска е Свети Ефтимиј Велики

Уредник
0
0
72
Верски календар: 02 Февруари МПЦ-ОА/ Преподобен Ефтимиј Велики Роден е во ерменскиот град Мелитина близу реката Еуфрат околу 377 година од благородни и угледни родители. Единец син, роден по молитвите на мајка му Дионисија, којашто имаше небесно видение за раѓањето на Ефтимиј. Се подвизуваше од младоста, најпрво во близина на својот роден град, а откако […]

Денеска е Макариј Велики

Уредник
0
0
102
Верски календар: 01 февруари МПЦ-ОА/ Преподобен Макариј Велики Мисирец, еден од помладите современици на Антониј Велики. Татко му беше свештеник. Од послушност кон родителите се ожени, но жена му набрзо умре, а тој се оддалечи во пустина, каде што помина полни шеесет години во труд и во борба, внатрешна и надворешна, за Царството Небесно. Кога […]

Католиците го слават Свети Иван

Уредник
0
0
9
Верски календар: 31 Јануари КАТОЛИЧКА ЦРКВА/Св. Иван Боско. Бил роден во 1815 година во Беки, близу Торино. Во 1841 година го завршил школувањето и станал свештеник. Додека се подготвувал за света Миса, се појавило едно 16-годишно момче. Иван го прашал дали ќе му помогне кај олтарот, а момчето одговорило дека никогаш не присуствувало на Миса. […]

Денеска е Свети Атанасиј

Уредник
0
0
87
Верски календар: 31 Јануари МПЦ-ОА/ Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот архиепископ на Првиот Вселенски Собор во Никеја. На овој Собор многу се прослави со неговата ученост, благочестие и ревност за Православието. Многу придонесе за побивањето […]

Денеска е Свети Антониј

Уредник
0
0
80
Верски календар: 30 Јануари МПЦ-ОА /Преподобен Антониј Велики Мисирец, роден околу 250 година во некое село Кома близу Хераклеја. По смртта на неговите благородни и богати родители си го подели наследството со својата малолетна сестра, ја згрижи кај некои роднини, својот дел им го раздаде на сиромасите, а самиот во дваесеттата година од животот се […]

Денеска е Свата Нина просветителката на Грузија

Уредник
0
0
101
Верски календар: 27 Јануари МПЦ-ОА/ Света Нина, просветителка на Грузија Роднина на Светиот великомаченик Георгиј и на ерусалимскиот патријарх Јувенал. Бидејќи мајка ѝ и татко ѝ , кападокиски благородници, се замонашија, беше воспитана под надзор на патријархот Јувенал. Уште од малечка кога слушна за грузискиот народ, Света Нина сакаше да отиде во Грузија и да […]

Денеска се слават Светите маченици Ермил и Стратоник

Уредник
0
0
37
Верски календар: 26 Јануари МПЦ-ОА/ Светите маченици Ермил и Стратоник Царот Ликиниј покрена луто гонење на христијаните. Св. Ермил, христијанин и ѓакон при една црква, го фатија и го изведоа на суд. Кога му кажаа дека го водат на мачење, тој многу се израдува. Залудно му се закануваше царот, Ермил слободно ја исповеда својата вера […]

Денеска е Света Татијана

Уредник
0
0
127
Верски календар: 25 Јануари МПЦ-ОА/ Светата маченичка Татијана Римјанка, од угледни родители. Христијанка и ѓакониса на Црквата. По смртта на царот Хелиогабал во Рим царуваше царот Александар, чија мајка Мамеја беше христијанка. Самиот цар беше колеблив и неодлучен во верата; заради ова во дворецот држеше статуа на Христос и статуи на Аполон, на Авраам и […]