Почетна Вера МПЦ-ОА Во Тетово само тројца верници скокаа по светиот крст
Во Тетово само тројца верници скокаа по светиот крст

Во Тетово само тројца верници скокаа по светиот крст

320
0

Миле Стојановски на возраст од 56 години од населбата Поток во Тетово беше најбрз меѓу тројцата верници кои се обидоа да го фатат осветениот крст на денешниот празник.

-Ова ми е четврта година што се фрлам по крстот и досега на двапати сум успеал да го фатам Светиот крст. Годинава очекувам Господ да ми даде здравје, среќа, мир, бериќет и најдобро како за мене така и за сите, рече Стојановски.- изјави Миле Стојановски.

Пред фрлањето на светиот крст во базенот во црковниот двор на соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“, литургијата ја отслужи митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *