Почетна Вера МПЦ-ОА Владиката Наум служеше литургија со Митрополит на Грчката црква во Грција
naum grcija 2
naum grcija 3
naum grcija 4
naum grcija 5
naum grcija
naum grcija 6

Владиката Наум служеше литургија со Митрополит на Грчката црква во Грција

356
0

На 8 септември оваа година, Струмичкиот митропилит г. Наум служел Литургија во Дадија, во близина на Суфли во Грција. Негов домаќин, со кој сослужувал бил надлежниот владика г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли, во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“.

Митрополитот од Грчката православна црква на Дидимотихо, Орестиада и Суфли, г. Дамаскин, пред повеќе од пет години, заедно со повеќе свештенослужители и верници од својата Епархија, беше на поклоничко патување во Охрид.

Тогаш имаше и неофицијална средна со Дебарско-кичевскиот Митрополитот г. Тимотеј.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *