Почетна Вести Вечерва пречек на Нова Година в црква
Вечерва пречек на Нова Година в црква

Вечерва пречек на Нова Година в црква

611
0

Сеноќно бдение во пресрет на Новата Година ќе има и во Манастирот Успение на Пресвета Богородица во Јанковец.

manastir-jankovecОрганизатор е Преспанско-пелагониската епархија. Светата литургија и сеноќното бдение ќе го води Митрополитот Петар.

Годинава вакво сеноќно бдение на 31 декември кон 1 јануари, кога граѓаните се на дочек на новата година организира и Кумановско-осоговската епархија.

Митрополитот Јосиф изјави дека овој чин го прави со цел да им се овозможи на верницте еден друг начин како да се помине оваа ноќ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *