Почетна Вести Вартоломеј повика на единство пред Сеправославниот собор на Крит

Вартоломеј повика на единство пред Сеправославниот собор на Крит

300
0

Вселенскиот патријарха Вартоломеј испрати видео порака за претстојниот Сеправославен и Голем Собор кој во јуни ќе се оддржи на Крит.

sobor vartolomejВартоломеј посакува на овој Собор, кој ќе биде прв во 1200 години на кој ќе се состанат 14-те автокефални православни цркви, да биде испратена порака со заеднички желба за зајакнување на односите и овој Собор да биде знак на “единство во светот погоден од конфликти и поделби.”

Погледнете ја видео пораката на Вартоломеј.

(Преку опцијата cc можете да изберете и соодветен превод, иако тој не е баш најсоодветен)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *