Почетна Вести Христијанство Вандализирана црквата „Свети Атанасиј“ на тетовско Кале
Вандализирана црквата „Свети Атанасиј“ на тетовско Кале

Вандализирана црквата „Свети Атанасиј“ на тетовско Кале

170
0

Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ вчера соопшти дека пријавила во полиција упад на манастирскиот имот „Св Атанасиј“ на тетовското Кале. Во упадот оштетена е црквата, искршени се сите прозорци и направена е сериозна материјална штета.

Посочуваат дека ова се случува нецели десет дена по претходното пријавување на упад во манастирот и сквернавење на црквата со декорации од знаме на друга држава.

– Ова е време на големиот пост кога христијаните се подготвуваат за Христовото Воскреснување, а нашите сограѓани муслимани се во рамазански пости, па оттаму сметаме дека ова би требало да е време за преиспитување, созревање и будење на човечност, соопшти Тетовско-гостиварската епархија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *