Почетна Вести Христијанство В недела осветување на манастирот Свето Преображение Господово во Крушево
В недела осветување на манастирот Свето Преображение Господово во Крушево

В недела осветување на манастирот Свето Преображение Господово во Крушево

1.27K
0

В Недела на 24 септември во Крушево ќе биде осветен Манастирот Свето Преображение Господово, познат како Манастирот што го градеше Тоше Проевски.

Крушевско-демирхисарскиот Митрополит г. Јован донел одлука за негово осветување, откако целосно е завршена изграбата, што траеше долги години.

Чинот на осветување ќе го изврши Архиепископот г.г. Стефан во сослужение на повеќе архиереи на МПЦ-ОА.

-Манастирскиот храм во Манастирот Свето Преображение Господово во Крушево, со Божјата помош и благодат, после долги години на градба ја достигна состојбата да биде осветен. Најзаслужно име за подигањето на целиот манастирски комплекс е името на покојниот Тоше Проески. Осветувањето на манастирската црква благоволи да го изврши Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан на 24 септември оваа година, во сослужение на повеќе Архиереи на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, стои во соопштението од Крушевско-демирхисарската митрополија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *