Почетна Политичка теологија Турција ќе ја исфрли Теоријата на Дарвин од училиштата
Турција ќе ја исфрли Теоријата на Дарвин од училиштата

Турција ќе ја исфрли Теоријата на Дарвин од училиштата

154
0

Турција е подготвена од програмата во средните училишта да ја исфрли Дарвиновата теорија за еволуцијата со цел „да ги зачува локалните и националните вредности“.

Како што пишува Раша тудеј, Турција со тоа ќе стане втора земја со мнозинско муслиманско население која донела таква одлука, по Саудиска Арабија.

Турските наставници тврдат дека Теоријата на Дарвин е премногу комплексна за тинејџерите и дека би требало да чекаат до факултет за да можат да се соочат со такок секуларен научен дискурс.

Одлуката би требало да стапи на сила во 2019 година.

Според Министерството за образование одлуката за исфрлањето на Теоријата на Дарвин ја поддржал и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *