Почетна Вести Статуата на Марија од Назарет пристигна во Скопје
Статуата на Марија од Назарет пристигна во Скопје

Статуата на Марија од Назарет пристигна во Скопје

174
0

katolicka statuaОд вчера статуата на Марија од Назарет е во Скопската катедрала „Пресвето Срце Исусово“,  каде веднаш по пристигнувањето била изложена.

Синоќа во присуство на статуата била организирана Света Литургија предводена од Скопскиот бискуп и Апостолскиот егзарх  во Македонија Киро Стојанов и во придружба на Џовани Мариа Леонарди кој ја придружува статуата на нејзиниот пат околу светот, како и скопскиот парох Давор Топиќ и капеланот Јошт Мезег и бискупискиот канцелар отец Марјан Ристов, а на Литургијата присуствувале и многу верници од Скопје и други градови.

Статуата ќе биде изложена во Скопската катедрала до 27 мај 2016.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *