Почетна Празници Собор на семејството на св. Григориј Палама
Собор на семејството на св. Григориј Палама

Собор на семејството на св. Григориј Палама

116
0

Верски календар: 27 ноември

МПЦ-ОА/ Св. апостол Филип и св. Григориј Палама.

sveti-filipАпостол Филип беше родум од Витсаида, крај Галилејското Езеро. Тој проповедаше во разни делови од Азија и во Грција. Беше распнат од незнабошците во фригискиот град Ерапол, за време на Дометијан, во 86 година. Подоцна моштите му се пренесени во Рим. Денес, Црквата го слави и свети Григориј Палама, прво светогорски монах, а потоа солунски архиепископ. Се слави и во втората недела од Великиот пост. Против калабриецот Варлаам го бранеше и го одбрани мистичното искуство на реалното единство со Бога. Се успокои мирно во 1360 година. Моштите му се наоѓаат во Солун, во црквата што го носи неговото име.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *