Почетна Вера Синодот на МПЦ отслужи помен за митрополитот Кирил
Синодот на МПЦ отслужи помен за митрополитот Кирил

Синодот на МПЦ отслужи помен за митрополитот Кирил

624
0

Дел од членовите на Синодот на Македонката православна црква-Охридска Архиепископија денеска отслужија Света архиерејска литургија во Лешочкиот манастир со што го одбележаа  50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква, како и 10-годишнината од осветувањето на возобновената манастирска црква „Свети Атанасиј Велики“.

По литургијата со која чиноначалствуваше Неговото блаженство архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Кумановско-осоговски  г. д-р Јосиф  и надлежниот Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, и свештенослужители од повеќе епархии на МПЦ-ОА, беше отслужена и трисагија во чест и помен на упокоените Валаамските монаси, како и во чест и помен на 172 години од упокојувањето на игуменот Кирил Пејчиновиќ-Тетоец, и четири години од упокојувањето на Митрополитот Полошко-кумановски Кирил.

Владиката Кирил беше и еден од потписниците на одлуката за прогласувањето на автокефалноста на МПЦ во 1967 година.

На литургијата пееше женскиот хор „Менада“ од Тетово под раководство на маестро Ивица Зориќ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *