Почетна Вера Прва света Литургија на неоерејот о. Сирачев во Чанаклија и Нова Маала
Прва света Литургија на неоерејот о. Сирачев во Чанаклија и Нова Маала

Прва света Литургија на неоерејот о. Сирачев во Чанаклија и Нова Маала

201
0

На 14 август 2016 година новоракоположениот свештеник о. Атанас Сирачев заедно со парохот о. Спасо Ристов служел света Литургија во филијалната црква „Свети великомачаник Георги“ во Чанаклија и во парохиската црква “Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала, пишува порталот „Католици.мк“.

katoliciПри крајот од светата Литургија парохот о. Спасо Ристов му се заблагодари на неоерејот за отслужената света Литургија и му посака плодна пасторална дејност.

Неоерејот Сирачев на сите присутни верници поединечно им подели неоерејски благослов, а во спомен на неговото ракополагање им подари мали икони.

/КАТОЛИЦИ.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *