Почетна Вера МПЦ-ОА Претставник на Московската патријаршија на служба во Соборниот храм во Скопје

Претставник на Московската патријаршија на служба во Соборниот храм во Скопје

1.20K
0

Рускиот архимандрит Васијан Змеев од Софија сослушуваше на литургија во Соборниот храм.

Со литургијата чиноначалствуваше митрополитот тетовско гостиварски Јосиф. Меѓу верниците беше и амбасадорот на Русија во земјава, Сергеј Бездникин.

Во олтарот на храмот за цело време беше рускиот архимандрит, а архиепископот Г. г Стефан ја следеше богослужбата од тронот, со молитвено учество во литургијата.

Кој беше поводот за денешното сослужување, одговор не добивме ниту од рускиот архимандрит ниут од поглаварот на МПЦ-ОА.

Пред да ја поделат причеста за верниците, свештениците со благодарност до Бога го отпоздравија денешното заедничко сослужување.

По божиќните празници на посета кај поглаварот на МОЦ-ОА дојде рускиот митрполит Антониј задолжен за меѓународни односи на Руската Православна црква.

Митрпополитот присуствуваше на литургија во Соборниот храм, сослужуваше во Лешочкиот манастрир, а повод за доаѓањето рече дека е именденот на поглаварот кому сакал лично да го честита.

/SITEL

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *