Почетна Вести Поглаварот Реџепи на средба со холандскиот амбасадор
Поглаварот Реџепи на средба со холандскиот амбасадор

Поглаварот Реџепи на средба со холандскиот амбасадор

29
0

Злоупотребата на религијата и активностите на ИВЗ во спречување на екстремизам биел дел од темите на кои разговарале Поглаварот на ИВЗ, Сулемјан Реџепи и холандскиот амбасадор во Македонија, Вилем Воутер Пломп.

Средбата била во кабинетот на поглаварот на ИВЗ.

redzepi-i-holand-2Покрај општите разговори за актуелната состојба во земјата, Реџепи и Амбасадорот Пломп посебен акцент од разговорот посветиле на посветеноста на ИВЗ во справувањето со екстремистичките и деструктивни движења што се одвиваат во име на религиите. Амбасадорот на Холандија и Поглаварот на ИВЗ заклучиле дека се потребни повеќе состаноци на кои ќе се разговара на оваа тема, соопштија од ИВЗ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *