Почетна Галерија Осветена црквата во Горно Нерези
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Осветена црквата во Горно Нерези

260
0

Викендов во Горно Норези во скопско беше осветен новиот храм Св. пророк Илија. Чинот на осветување го изврши Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на свештенослужители од Скопската православна епархија.

Изградбата на храмот е дело на жители од Долно и Горно Нерези.

Инаку во склоп на манастирскиот комплекс има и параклис на Св. Илија од 1887 година.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *