Почетна Галерија Одбележан именденот на Владиката Агатангел
agat 1
agat 2
agat 3
agat 4
agat 5
agat 6
agat 7
agat 8
agat 9
agat 10
agat 11

Одбележан именденот на Владиката Агатангел

266
1

На празникот на кој Православната црква го чествува споменот на Светиот новомаченик Агатангел Битолски, Митрополитот Повардарски, кој го носи името на овој маченик, отслужи Божествена архиерејска Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес во сослужение на сите намесници и бројно свештенство од Повардарската епархија.

Со празнично слово и именденска честитка од името на целиот клир и целото патство на Повардарската епархија се произнесе свештеник Игор Пармачки, кој му посака на Митрополитот Агатангел како и досега, успешно да долголетсвува на почвата Господова, и уште долги години да биде пример за ревносно извршување на Словото Божјо и ревносната љубов кон својот македонски народ, кој сите ние ќе го следиме.

Коментар(1)

  1. Edinstven DOSTOEN mitropolit i ucenik na blazenoupokoeniot mitropolit Kiril , Makedonec po rod i krv e visokoprevosvesteniog Agatangel

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *